Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 11

13 Ocak 2013 Pazar

Mescid-i Cin (Mekke)

Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 11

Sa’di Şirâzi (r.a.) buyurdu ki;

-“Hak teâlâ’nın lütuf ve ihsan buyurduğu bahta ve rızka kanâat etmeyen kimse, Rabbini bilmemiş ve O’na itâat etmemiş olur. Ey bir yerde durmayan, sebat etmeyen, rızık için didinip duran, koşan kişi!Sakin ol, yuvarlanan taş üzerinde taş bitmez.”

-“Ey akıllı kimse! İster iyi, ister kötü olsun, kimsenin arkasında konuşma. Çünkü hakkında konuştuğun kişi “gerçekten” kötü ise, onu kendine düşman etmiş olursun, İyi ise, çok kötü bir iş yapmış olursun..”

-“Biri sana gelip de, filan adam kötüdür derse, iyi bil ki, o kendi kusurunu söylemiş olur.”

Birisi şu ibretli sözü söyledi;

-“Gıybet edecek olursam, anamdan başkasının gıybetini etmem. Zira böylece sevaplarım anama yazılmış olur!”

-“Ey İyi insan! Bir insanın iki şeyi dostlarına haramdır. Birisi; onun malını haksız yere alarak yemek, diğeri; arkasından  iyi olmayan şekilde konuşmaktır. Biri senin yanında başkasının aleyhinde konuşuyorsa, zanetme ki başkasının yanında seni medheder. Benim nazarımda bu dünyada en akıllı insan, kendisiyle “meşgül” olup, başkasından “gafil” olandır.”

-“Düşmandan laf getiren, insana düşmandan daha büyük  düşmandır. Ey laf taşıyıcı! Düşmanım bile yüzüne karşı kötü şey söylemiyor. Sen ondan daha büyük düşman olmazsan, onun arkamdan söylediğini, gelip de yüzüme karşı söyler misin? Söz taşıyan, eski düşmanlıkları yeniler, kinleri tâzeler. En yumuşak insanları bile çileden çıkarır. Uyuyan fitneyi uyandıran kimseden en kısa zamanda kaç! Kavga iki kişinin arasında yanan bir ateşe benzer. Söz taşıyıcı ise, o ateşin sönmemesi için odun taşıyan  “oduncu” gibidir.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından alınmıştır)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri sa’d-i Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin  Verilen ni’metlere karşı şükür edip tefekkür eden ve onların hikmetlerinden ibret alan kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 11” için 1 Yorum

  1. Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 10 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 55 « Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 9 Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 11 [...]

Yorum Yapın