Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 8

13 Ocak 2013 Pazar

Cemerat

Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 8

-“Hikâye;

Hârzemşah sülalesinden Sultan Alâaddin Tüküş, hizmetçilerinden birine bir sır söyledi ve “sakın kimseye söyleme” diye tembihte bulundu.

Sultan bu sırrını tam bir yıl saklamış ve kimseye söylememiş idi. Sırrını hizmetçisine söyledikten sonra duymadık kimse kalmamış oldu.

Sultan bu sırrını ortaya çıkmasına çok kızdı ve o hizmetçisinin boynunun vurulmasını emr etti.

Hizmetçilerden biri sultana;

-“Şevketli sultanım! Hizmetçilerini boş yere öldürme. Kabahatın büyüyüğü sende. Sır sende iken etrafı kapalı bir pınar gibi idi. Sen onun etrafını açtın. Su yayıldı, sel olup etrafa dağıldı. Artık önü alınmaz.” Dedi.

-“Dostum! Kimseye sırrını söyleme. Sen birisine söylersen, o da bir başka dostuna söyler. Mücevheratı hazinadara teslim et, ama sırrını kendine sakla.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından alınmıştır)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri sa’d-i Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin  Verilen ni’metlere karşı şükür edip tefekkür eden ve onların hikmetlerinden ibret alan kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 8” için 1 Yorum

  1. Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 7 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3 « Sa’di Şirazı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 6 Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 8 [...]

Yorum Yapın