Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 2

30 Temmuz 2009 Perşembe

Kabe’-i Muazzama

Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 2

O’na;

-“Burada ne yapıyorsun?”diye sorunca

Hazret-i Suheyb (r.a.) de;

-“Sen ne yapıyorsun?” diye karşılık verdi.

Hazret-i Ammâr (r.a.);

-“Ben içeri gireceğim ve Hazret-i Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in sözlerini dinleyip bildirdiği Dine gireceğim. Müslüman olacağım.” Dedi.

Hazret-i Suheyb (r.a.);

-“Ben de aynı niyetle buraya geldim.” Deyince

Beraber içeri girdiler. O sırada Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) de orada bulunuyordu.

Müslüman oldular, akşama kadar orada kaldılar. Akşamdan sonra evlerine gittiler. Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem), İslamiyeti tebliğden önce de Hazret-i Suheyb bin Sinan (r.a.) ile konuşurlar birbirlerini severlerdi.

Hazret-i Suheyb (r.a.), Müslüman olduğunu açıkladıktan sonra Mekke’li müşriklerin, şiddetli hücum ve işkencelerine mâruz kaldı.

Müşrikler daha çok kimsesi olmayan zavallılara İŞKENCE ederlerdi. Hazret-i Suheyb (r.a.) de Mekke’de akrabası, dayanağı olmayan bir zât olduğu için müşrikler kendisine çok zulmederler, konuşmayacak hale getirinceye kadar döverlerdi.

Bir gün, Hazret-i Habbâb (r.a.) ve Hazret-i Ammâr (r.a.) la birlikte giderlerken, Kureyş müşriklerden bazıları ile karşılaştılar.

Müşrikler bunları görünce;

-“İşte Muhammed (s.a.v.) e tâbi olan kimseler.” Diye alay ettiler ve bazı uygunsuz sözler söylediler.

Hazret-i Suhayb (r.a.) Cevaben buyurdu ki;

-“Evet! Allah’u Teâlâ’nın peygamberi (s.a.v.) ne tabi olan onunla beraber bulunmaktan zevk alan kimseler biziz. Hazret-i Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e biz inandık, siz inanmadınız. Biz O’nun söylediklerinin, bildiklerinin hepsinin doğru olduğunu kabul etik. Siz yalanladınız. Bütün üstünlük ve faziletler İslamiyet’te, bütün zillet ve felaketler de müşrikliltedir. Müslümanlık da aşağılık, müşriklikte, üstünlük yoktur.”

Hazret-İ Suhayb (r.a.) böyle söyleyince inanmıyanlar üzerine saldırdılar. Hazret-i Suheyb bin Sinan (r.a.) ı dövdüler.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Suheyb-i Rumi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın