Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 3

31 Temmuz 2009 Cuma

Mescid-ül Haram

Suheyb-i Rum-i (Radiyallah-u Anhu)- 3

Hazret-i Suheyb (r.a.), Mekke’de kendi gayretleriyle büyük bir bir servet elde edip haylı zengin oldu.

Mdine-i Münevvere’ye hicret edeceği müşrikler tarafından haber alınınca yolu kesildi.

-“Sen Mekke’ye fakir olarak geldin. Çok mal ve servete kavuştun. Şimdi hem kendin gideceksin, hem de bunca malı götüreceksin buna izin vermeyiz.” Dediler.

Hazret-i Suheyb (r.a.) Müşriklere buyurdu ki;

-“EY Müşrikler, Beni iyi tanırsınız ki, çok iyi ok atarım. Eğer üzerime gelirseniz. Çantamdaki okların hepsini size atarım ve sonra kılıcımı çekerim. Bunlardan biri elimde bulundukça bana bir şey yapamazsınız kendiniz bilirsiniz.”

Bunun üezrine müşrkler korkarak geri çekildiler.

Fakat Hazret-i Suheyb (r.a.) in, Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e olan muhabbeti, bağlılığı ve O’NA KAVUŞMAK ARZUSU ve Medine-i Münevvere’ye gidip ibadetlerini rahatça edâ edebilmek isteği o kadar çoktu ki, yanında bulunan bütün mallarının ve alacaklarının, peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in SEVGİSİ yanında hiç kıymeti yoktu.

Bu sebeple hiç vakit kayıbetmemek, bunlarla oyalanmamak için onlara;

-“Yanımdaki ve Mekke’de bulunan mallarımı size versem önümden çekilir misiniz, yolumu açar mısınız? “ diye sordu.

Hak ve hakikatlerden nasibi olmayan müşriklerin de arzusu buydu.

Hemen;

-“Olur.” Dediler.

Hazret-i Suheyb (r.a.) yanında bulunan bütün malını verdi. Mekke’deki varlığının da yerini tarif edip müşriklerin elinden kurtuldu ve hiç parasız olarak yoluna devam etti.

Mekke ve Medine arasındaki yolda BİNBİR ZAHMET, tahammülü mümkün olmayan güçlüklerle karşılaştılar. Fakat Sevgili Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e kavuşmanın heyecanı ile bütün sıkıntılardan zevk alarak yol aldılar.

Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem), beraberlerinde Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) ve Hazret-i Ömer (r.a.) olduğu halde Hazret-i Gülsüm binti Herm (r.anha) in hanesine misafir olduklarında,

Hazret-i Ömer (r.a.);

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Suheyb-i Rumi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın