Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 19

20 Şubat 2013 Çarşamba

Eski Medine resmi (Mekke müzesinden alınmıştır)

Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 19

Küçük bir çocuk olan kardeşinin oğlu Seyyid Matar’a dönerek;

-“Ya Matar! Bu kabın içinde ne olduğunu keşif yoluyla bunlara söyle” buyurdu.

Seyyid Matar’da

-“Ya Seyyid! Bütün makamları, yerleri keşif yoluyla inceledim. Bir yılan yavrusunu, annesinin yanında göremedim. Meğer o yavru tutulup, bu kaba konmuş. Bu kabın içindeki yılan yavrusudur.” Dedi.

Muhammed Kadiri bunları duyunca kendini kayıbetti. Bir süre sonra kendine gelince, üzerinde bulunan değerli elbiseleri çıkararak, yamalı ve ucuz bir elbise giydi. Varını yoğunu fakirlere dağıttı. Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) nin eline yapışarak, can-ı gönülden ihlas ile tövbe etti ve Ebü’l-Vefâ hazretleri(r.a.) nin talebesi olmak istedi.

Bu isteği Seyyid hazretleri tarafından kabul edildi.

Halife bunları duyunca, çok huzursuz oldu. Sebebi ise, en yakın adamı olan Muhammed Kadiri’nin Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretlerine talebe olması ve diğer yakınlarını da bu zatta talebe olacağından, makamının elden çıkacağından korkması idi.

Halbuki, Tâc-ül-ârifin hazretleri (r.a.) nin nazarında, onun makamının hiç önemi yok idi. Halife hâlâ tereddüt içinde idi. Seyyid Ebü’l-Vefâ hazretleri (r.a.) ni bir daha imtihan etmek istedi.

Bunun için helâl yoldan kazanılmış “yüz” dinarın içine, haram yoldan kazanılmış “on” dinar koydu. O “on” dinarın üzerine, kendisinin anlayabileceği bir işaret koydu. Bunların hepsini bir kese içine koyarak, adamlarından birine verdi.

Ve;

-“Bunları Ebü’l-Vefâ’ya götür, talabelerine dağıtsın.” Dedi.

Gönderdiği kimse, Ebü’l-Vefâ (r.a.) nın huzuruna gelerek, halifenin dediğini söyledi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu’nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 19” için 1 Yorum

  1. Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 18 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 4Zekât- 5 « Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 17 Tâc-ül-Ârifin (Ebü’l Vefâ) Radiyallah-u anhu – 19 [...]

Yorum Yapın