Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 7

15 Nisan 2009 Çarşamba

Girnavas’tan bir görünüş (Nusaybin)

Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 7

Müşrikler Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kastederek yina hucum ettiler.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Gelen şu müşrikleri kim karşı koyar.” Buyurdu.

Hazret-i Talha bin Ubeydullah (r.a.);

-“Ben buyurdu.”

Ve gitti çarpışmaya başladı. Bir kısmını öldürdü. Bu sırada Peygamberimiz (s.a.v.) in yanında bazı sahabiler yetiştiler.

Eshab-i Kiram (r.anhüm) burada akıllara durgunluk verecek, gözlerin bir daha göremiyeceği kahramanlıklar gösteriyorlardı.

Din-i İslâm’da her türlü iyilik ve Fazilette ümmetin en önünde olan Eshab-i kiram (r.anhüm) cihad, şecâat ve kahramanlıkta da en önde olduklarını isbat eden canlı misaller ortaya koyuyorlardı.

Talha bin Ubeydullah (r.a.) buyurdu ki;

-“Gördüm ki, Eshab-i Kiram (r.anhüm) dağıldı. Müşrikler hücum ettiler ve Resulullah (s.a.v.) ı her taraftan kuşattılar.”

-”Resulullah (s.a.v.) önünden mi, arksından mı, sağından mı, solundan mı gelen taaruzları karşı duracağını bilmiyordum. Biri önden gelenlere bir arkadan gelenlere koştum onları uzaklaştırdım. Nihayet dağıldılar.”

Sa’d bin Ebi Vakkas (r.a.) bu hali şöyle anlatır;

-“Biz Resulullah (s.a.v.) yanına döndüğümüz zamanlar Hazret-i Talha (r.a.) hep O’nun etrafında dönerek çarpıştığını ve kendisini Resulullah (s.a.v.) a kalkan yapıp koruduğunu gördüm.” Buyurmuştur.

Müşriklerden çok keskin nişancı, attığını vuran bir okçu vardı. Bu Mâlik bin Zübeyr idi. Bu hain Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.) e nişan alıp bir ok attı.

Resululllah (s.a.v.) ın başına doğru gelen bı oka başka hiçbir şekilde karşı koyamıyacağını anlayan Talha bin Ubeydullah (r.a.) elini açarak oka karşı tuttu.

Ok elini parçaladı. Parmaklarının bütün sinirleri kesildi. Elinin kemikleri kırıldı. Atılan oka elini tutması, candan çok ötelere yükselmiş bir aşkın, kemâle gelmiş bir imanın, muhabbet ile yanan, anlatılmayan hakiki bir sevginin fiili olarak ortaya çıkmasıdır.

Hazret-i Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem;

-“Eğer (Talha oka elini beni korumak için tutarken) ‘Bismillah’ deseydi, insanların gözü önünde Cennette giderdi.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 7” için 1 Yorum

  1. Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Ahrâr (Radiyallah-u anhu); « Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 5 Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 7 [...]

Yorum Yapın