Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 8

23 Mart 2013 Cumartesi

Eshab-i Suffa yeri (Revda-i şerif duvarı)

Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 8

Hazret-i Ali (r.a.) buyurdu ki;

-“Ey Kümeyl bin Ziyâd! Kalbler, bir kaba benzer. O kalblerin en hayırlısı, içinde hayır olanıdır.”

-“Sana söyliyeceğim şeyleri ezberle.”

-“İnsanlar üç kısımdır;

-“Rabbânî olan âlimler,

-“Kurtuluşa ermek için çalışanlar,”

-“Bir de esen rüzgâra göre hareket eden ahmak kimseler olup, bunlar; ilim nûruyla aydınlanmamış, sağlam bir barınağa sığınmamış olnlardır.”

-“İlim, mal ve mülkten hayırlıdır. İlim, seni gözetir, korur. Sen malı gözetirsin. İlim, öğrenmekle çoğalır. Mal, vermekle azalır. İlim hâkimdir. Mal, gözetilmeye mahkûmdur. İlim aşkı ibâdet olup, onun ile Allahü teâlâya nasıl ibadet edileceği öğrenilir.”

-“Hayatta iken ilim ile tâat ve ibadet yapılır. Mal sahipleri, daha hayatta iken ölmüşlerdir. Âlimler her zaman bulunacaktır. Onların sevgisi, kalblerdedir. Âlimin vefatiyle ilim yok olur. (-“Onun için âlimin ölümü, âlemin ölümü)” dendi.

-“Fakat yine yeryüzü doğruyu gösteren âlimden mahrum kalmaz. Onlar sayıca az, fakat Allâh-u teâlâ katında dereceleri çok yüksektir. Kalblerinde hikmetler gizlidir. Kendilerini arayanların kalblerine imân tohumları ekerler. Mübarek vucutlarıyla dünyadadırlar. Fakat kalbleri, Allâh-u Teâlâ’ya bağlıdır. Onlar, Allâh-u Teâlâ’nın yeryüzündeki halifeleridirler ve emin, güvenilir kullarıdır. Onlar, Allahû Teâlâ’nın dinine davet ederler. Onları görmeye can atmak lazımdır. Ah, onları görmekle şereflenmek ne güzeldir.

Nasihat etmek;

-“Bilinmelidir ki, Müslümanlara ve bütün insanlara nasihat etmek, doğruyu göstermek ve öğretmek, Peygamberlerin sünnetidir. Allah-u Teâlâ, Kur’ani kerimde, bütün Peygamberlerini nasihat edici olarak gönderdiğini bildirdi.”

Devam edecek…

İslâm ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Tartûşi – Muhammed bin el-Velid- (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 8” için 1 Yorum

  1. Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 7 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] kayırmak « Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 6 Tartûşi – Muhammed bin el-Velid – (Radiyallah-u anhu) – 8 [...]

Yorum Yapın