Tefekkür – 2

14 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc08854-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas mevki-i (Cin tepesi)

Yeryüzünde çeşitli hayvanlar vardır. Bir kısmı yürür, bir kısmı uçar, bir kısmı sürünür, kimi iki ayaklı, kimi dört ayaklıdır. Bazısının da çok ayakları vardır.

Havadaki kuşlara ve yerdeki böceklere bakın. Hepsinin şekli ayrı, görünüşü başkadır. Hepsinin görünüşü birbirinden güzeldir. Hepsine lazım olan şeyler verildi.

Her birine kendi yemeğini nasıl elde edeceği öğretildi. Yavrusunu koruyup nasıl büyüteceği, yuvasının nasıl yapacağı öğretildi.

Karıncaya bakın. Vaktinde gıdasını nasıl topluyor. Eğer buğdayı bulup taşıyamazsa ortadan kırıp ikiye bölüyor.

Örümceğe bakın,yuvasını nasıl yapıyor. Ve bunu yapmak için geometri kaidesine nasıl dikkat ediyor. Tükürüğünden iplikler yapıp iki duvar arasını örüyor.

Bir taraftan yapmağa başlayıp diğer tarafta götürüyor. Sonra iplikçiği boynuna alarak, boynu üzerine indirip bazısını uzak, bazısı yakın olmuyor. Düzgün bir şekil meydana geliyor. Sonra kendini bir köşesinde baş aşağı sarkıtıp bekliyor.

Ta ki bir sinek uçsun da kendisine gıda olsun. Yaptığı ağ sineğin ayak ve kanatlarına dolanıp uçmasına mani olunca hemen üzerine atılıyor, bunu yiyor ve bir diğerini avlamağa koyuluyor.

Arıya bakın, evini altı köşeli yapıyor. Çünkü dört köşe yapsa köşeler işe yaramayacak ve boş kalacaktı. Daire gibi yuvarlak yapsa deliklerin dışı boş kalacaktı.
Şekiller içerisinde daireye altıgenden daha yakın olan yoktur. Matematikçilerin sözü böyledir.

Allah-u Teala (c.c.) kendi lütuf ve rahmetiyle bu küçük hayvana öyle inayette bulunmuştur ki, ona en doğrusunu ilham eylemiştir.

Sivrisineğe de ilham eyleyip gıdasının senin kanında ve deri’nde olduğunu bildirmiştir. Ona ince uzun ve içi boş bir hortum verip, senin derini onunla deler ve kanını emer.

Bunun yanında ona bir his verip elini hareket ettirdiğin zaman kendisini yakalayacağını bilip kaçar. Ona iki de kanat lütfedip uçmasını, çabuk kaçmasını ve çabuk geri gelmesini sağlamıştır.

Eğer ona fazl ve inayetin den akıl ve dil vermiş olsaydı öyle şükrederdi ki, insan şaşırıp kalırdı.

Lakin o yine de hal diliyle şükür ve tesbih ediyor.

-“Fakat siz onların tesbihlerini iyi anlamazsınız.” Buyuruldu. İsra suresi Ayet 44.

Hayvanlardan hiçbir hayvan yoktur ki; lisanı hal ile kendisini yaratanın Celalini medh etmesin. Belki bütün bitkiler de aynı şekilde söylemektedir. Hatta alemin zerrelerinden bir zerre yoktur ki, aynı sözü söylemesin. Fakat insanlar bunu duyamazlar.

Nitekim Allah-u Teâla (c.c.):

-“Şüphe yok ki, onlar işitmekten azl edilmişlerdir. Buyuruyor. Ve yine buyuruyor:” hiçbir şey hariç değil, hepsi O’nu hamd ile tsbih eder. Fakat siz onların tespihini iyi anlayamazsınız.”

Bu da harikuladeliklerden sonsuz bir alem dir; anlatılması mümkün değildir.

Devam edecek…

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla (c.c.) bizleri ve sizleri Kendi ayetlerinde tefekkür eden ve bu tefekkürü kendisine ibret kabul edip ve halis ameller işleyen kullarından eylesin. AMİN….

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Tefekkür – 2” için 10 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/1/2008 – SELAMÜN ALEYKÜM FUAD AMCA
  Yazan: hulos
  MERHABALAR FUAD AMCACIM BİLGİSAYAR BOZUKTU BİLİYOSUN SANA BU GÜN İNAN O KADAR UĞRAŞTIMKİ Bİ TÜRLÜ OLMADI UMARIM ŞİMDİ YAYINLANIR İYİSİNDİR İNŞALLAH AMCACIM YANİ KURBAN BEN İYİYİM ŞÜKÜR AMCACIM DUALARINI BEKLİYORUM BU ARADA GEÇMİŞ BAYRAMINI YENİ YILINI KUTLUYORUM BAYAĞI GEÇTİ AMA KUSURUMA BAKMA HERKESE SELAMLAR AMCACIM BU RADA BENDE İKİ GÜNDÜR TEFFEKÜR ÜZERİNE DÜŞÜNÜYORDUM BU YAZI ÇOK İYİ OLDU ALLAH RAZI OLSUN EMEKLERİNE SEVGİLER AMCACIM

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/1/2008 – SLM
  Yazan: fatma46
  Rabbim sizlere öyle güzellikler versin ki ahirete birşey kalmadı sanasınız.Ama bu dünyada verdikleri ahirette vereceklerinin zerresi bile olmasın…Selam ve dua ile…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/1/2008 – selam fuad abim
  Yazan: siirseviyorum/sevgialemi
  ziyaretiniz beni çok mutlu etti değerli abim
  ben bu günlerde pek iyi değilim abi.tansonum çok düşük ve zor ayakta durabiliyorum.
  herhalde bu siteleri beni çok yordu.fazla nette giremeyeceğim artık bu gidişle .
  mevlam açtığı kapılar kapatmasın inşallah.
  dualarınıza bekliyorum güzel gönlülü abim.
  msn adresi aldım ve sildim.
  ailenize selam.
  bu imtihan dünyasında gerekli gibi tefekkür etmemizi Mevlam nasıp eylesin..amin.
  selam sevgi ve dua ile

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/1/2008 – ……..
  Yazan: gülay
  Biraz rahatsızım fuat bey..Akciğerlerimde sorun var..kısa zamanda toparlanırım gelirim..Verdiğiniz cüzleri okuyorum merak etmeyin.bana yazdığınız yorumlara cevap veremiyorum çünkü ben girmiyorum bir rkadaşım gelen yorum varsa yayınlıyor.Dualarımı istemişsiniz..Ben sizinkini isteyeyim fuat bet.Muhakkak siz benden daha sabırlı ve dirayetli olmayı öğrenip Allahı daha iyi anlayanlardansınızdır..
  Sağlıkla kalın

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/1/2008 – SLM
  Yazan: fatma46
  hayırlı akşamlar abim öncelikle ailenize selamlarımı iletir sağlıklar dilerim yorumunuza çok teşekkür ederim nacizane yazdığım duayıda beyenmeniz beni mutlu eddi nereden bulduğumu sormuşsunuzya ben onu bir sohbette değerli bir ablamızdan duydum not aldım.benimde cok hoşuma giddi sizler için edilecek duanın tarifini bile yapamam kalbimden geceni rabbim biliyor sizlere minnettarım ALLAHA emanet olun selamlar saygılar

 6. Nurgül diyor ki:

  Haklısınız efendim, o kadar uzun bir yazının parça parça yayınlanması çok daha iyi olurdu. Aslına bakılırsa genelde böyle uzun yazıları parça parça yayınlardık ama bu seferlik bu şekilde oldu. Bu işi biraz da tembelliğe verdik işin doğrusu. ALLAH affetsin.

  ALLAH a emanet olun.

  Esselamü aleyküm.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım Yeğenim Nurgül;
  Canım kardeşim Bnim ki sadece bir öneriydi..
  Mesele ben şimdiye kadar bende kitablar vardır ve ayni kitabın kopyası İnternet te de vardır Ama bu güna kadar hiç bir yazımı internetten (olduğu halde) kopyalayıp siteme yazmadım. Ya ne yapıyorum ben bu yazılarımı kendim kelime kelime yazıyorum.
  Ama bazen (hoş beni pek dinlemezler ya) Küçük oğlum Muhammed ‘den yardım almak istiyorum ama o da zar zor bir kaç satır ancak yazabiliyor..
  Çünkü;
  Benim derdim Hayır kazanmaksa bu şekilde hanı nasıl derler (sindire simdire) daha çok sevab kazanırım düşüncesiyle bunları kendim yaparım ve de bunların daha çok yararlı olacağına inanırım
  Ama dedim ya bu benim fikrim .. Yanlış da olabilirim. Ama ben buyum ve bundan dolayı da bazen haddımı aşıp başka kardeşlerime de tavsiyede bulunuyorum.
  Allah (c.c.) kendi rızası istikametinde kabul buyursun. Amin…
  Dualarını özelikle istiyorum.
  Ailene de selamlar….
  Sevgilerimle…

 8. Sırad diyor ki:

  Efendim tavsiyenizi aynen kabul ediyorum ve inşaALLAH uygulumaya çalışacağım bundan sonra. ALLAH razı olsun sizden ve aile efradınızdan. İnşaALLAH hep duamızdasınız.

  ALLAH a emanet olunuz.

  Esselamü aleyküm ve Rahmetullah.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Sırad;
  Evet yorum için teşekkürler .. Allah hepimizden ebedden razı olsun. Amin.. Zaten senin de benim de isteğimiz ‘Allah rızası’ değil midir.
  İşte bu Allah rızası çok güzel bir şeydir..
  Bir kardeşimiz bana salim bir kalble “Allah razı olsun” dediği zaman Yüce rabbımdan da isteğim Leaalla(belki) bu dua’yı kabul eder de bizden vele ki (günahlarımız çok olmasına rağmen) bu salih ve saliha kardeşimizin duasını kabul ederse işte asıl mutluluk budur.
  Çünkü bir MÜSLÜMAN DİĞER BİR MÜSLÜMAN KARDEŞİNE CAN-U GÖNÜLDEN DUA EDERSE Mutlaka dua’sı kabul olunur.
  Bu da Resulallah Efendimizin buyurduğu bir hadis-i şeriftir. İşte ne güzel Bu müslümanlığın güzelliğidir.
  Evet…
  Kurban hepimiz Yüce Rabbımızın rahmetine muhtacız İşte bu rahmetin kapısı Dua’dan geçer.
  Kurban senin ailene selamlarımı ilet onlarda bu fakir ve günahkar kardeşine dua etsinler. Çünkü Elhamdulıllah benim yeryüğzünde ‘Dua’dan başka hiç bir şeye ihtiyacım yoktur. Elhamdulillah âla Külli hal..
  Sevgilerimle…

 10. ravzanur diyor ki:

  Şu kainat gerçekten tefekkür etmek için döşenmiş bir tablo gibidir.Rabbimiz öyle cömert ve ihsanları boldurki.Güneşin ziyası ile aydınlanıyoruz.Bunun ihtişamını düşünmek bile yeter elhamdülillah.Allah bize tüm nimetleri karşılıksız sundu hamdolsun ona….

Yorum Yapın