Tefekkür- 11

15 Temmuz 2008 Salı

dsc08837-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas Mevki-i (Nusaybin)

Denizlerin her biri, dünyanın okyanuslarından bir parçadır.

Bir haberde:

-“Karalar deniz ortasında bir kaç otlaktır.” buyuruldu. Karalardaki
Acayıblikleri seyrettikten sonra denizdeki hayret verici şey’lere bak.

Denizler karalardan çok olduğu kadar, oralardaki acayiblikler ve hayranlıklar da çoktur.

Çünkü yeryüzünde (karada) bulunan her hayvanın denizde bir benzeri vardır. Bunun yanında karda olmayan hayvanlar denizlerde vardır. her birinin şekli ve yaratılışı vardır. Kimi gözle görülmeyecek kadar ufak, kimi üzerine sandal bindirince adaya geldik sanacak kadar büyüktür. Üzerine ateş yakınca hiseder ve sallanır. Anlar ki hayvandır.

Denizlerdeki acayiblikler hakkında nice kitablar yazmışlardır. Bunlar anlatmakla bitmez.

Deniz hayvanların kabuklarına bakın. Denizin derinliklerinde, kabuğu sedef olan bir hayvan yarattı, ona ilham edip yağmurlar yağınca sahile geliyor. Deniz suyu gibi tuzlu olmayan saf yağmur damlalarını içeri girmesi için kabuğunu açıyor. Sonra kabuğunu kapatıp denizin derinliklerin gidiyor. O yağmur damlalarını, nutfe’nin rahimde durması gibi, içinde saklıyor ve onu büyütüyor, inci, yapıyor. Kimi küçük, kimi büyük oluyor. Sen onlardan süs ve ziynet yapıyorsun.

Denizin derinliklerinde taştan kırmızı bitki büyütüyor. GÖRÜNÜŞTE BİTKİ, ASLINDA TAŞTIR. Ona mercan denir. Deniz suyunun köpüğünden sahile anber denilen bir cevher bırakıyor. Hayvanların dışında öyle acayip cevherler çoktur.

Geminin su üstünde yüzmesi ve batmayacak şekilde yapılması ve gemicinin ters ve doğru rüzgarları bilmesi O’NUN HİDAYETİDİR. Her tarafın su olduğu ve karaların görünmediği yerde yıldızları, gemiciye yol gösterici yaratması şaşılacak bir şeydir. Bundan daha şaşılacak şey, suyun latîf, berrak ve bütün azalarını birbirine bağlayacak, hayvan ve bitkiler gibi bütün canlıların hayatlarını idâme ettirecek şekilde yaratılmasıdır.

Çünkü bir yudum suya muhtaç olsan ve bulamazsan bütün dünya malını verirsin. Mesânende kalmış olan suyu orada tutup dışarı çıkaramazsın, bundan kurtulmak için her şe’yini verirsin.

Devam edecek…

Kimya-yı Saadet(İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri tefekkür eden ve tefekkür ettikleri şey’lerden ders alan kullarından eylesin. AMİN….

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: , ,

“Tefekkür- 11” için 3 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/1/2008 – Selam ve Dua
  Yazan: Kiriktesti
  Fuad Yusufoğlu ağabeyimiz öncelikle selam eder hürmetle ellerinizden öperim. Bloğumuza çokça yorum eklemişsiniz çok teşekkür ederiz. Sizden özür dilemek istiyoruz. Zira askerde olmamız hasebiyle yaklaşık 9 aydır internete girememiştik.

  Affınıza sığınarak dualarınızı bekliyoruz…

  edebiyatvakti@hotmail.com

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/1/2008 – S.a fuad amca
  Yazan: igra
  Nasılsın fuad amcam bizler hamdolsun iyiyiz.Eşiminde selamı var sizlere .Fuad amcam bu haftaki cüzden bir tane almak istiyorum en güzele emanetsiniz.Ellerinizden öpüyorum ailenize selam ve sevgilerimi gönderiyorum….Çok sevdiğim bir duayı sizede yolluyorum birkaç arkadaşada yazdım sizinlede paylşmak istedim.Dua ile…

  ********Kalbimizin derinliklerinden arz ve niyaz*********

  “Dualarınız olmasa ne ehemmiyetiniz var”diyorsun.”Dua edin icabet edeyim”buyuruyorsun.Yarabbi kalbimizin hüznünü biliyorsun.Şeytanları sevindirme!Senden başkasını bu kalbe sokmaman için sana yalvarıyoruz.Hz Yunus gibi, Hz Yusuf gibi,Hz İbrahim gibi,Hz Muhammed (s.a.v) gibi yalvarıyoruz sana …..Senden ümidi hiç kesmedik…Rabbim ,seninle nasıl nasıl söyleşeceğimizi bilmiyoruz.Ellerimizi ümitle açıyoruz.Dilimiz söyleyeceği kelamı şaşırıyor…Kalbimizi sana yöneltiyoruz.Kendimizi sana teslim ediyoruz.Düşlerimizide ,yüreğimizide ,bizide bizden daha iyi bildiğini biliyoruz.Bizim için ne dilediysen hayır umuyoruz.Biliyoruz ki ,Se bizim için hayırlı olanı bilensin.Bizim için hayrı var ednsin..
  Biz karanlıklardayız,çöl ortasındayız.Katından bir rahmet bekliyoruz.Güneşinden içimize aydınlıklar diliyoruz Hz Musa gibi yalvarıyoruz sana.”Bize indireceğin her hayra muhtacız.”Hz Eyüp gibi sesleniyoruz.”Rabbim sen merhametlisin ve şefkatlisin “Hz İbrahim gibi yöneliyoruz sana …”Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla”İbrahimi yakmadığın ateşlere bizleri salma…Bizi bırakma bizi bırakırsan nefsimizin karanlıklarına hapsoluruz.,Sen bize yetersin zikrimizde duamızda sana Yarabbi!!

  Haksızlıkları affetmeyi emrettiğinden beri kalplerimizi karartmaman için ,İçimizdeki kirleri arındırman için yalvarıyoruz sana yarabbi!!

  Bağlantı Düzenle Sil

 3. Tefekkür- 10 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] haklarıAbdullah bin Ebi Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anhu); « Tefekkür- 9 Tefekkür- 11 [...]

Yorum Yapın