Tefekkür- 12

15 Temmuz 2008 Salı

dsc08857-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas mevki-i (Nusaybin)

Göklerdeki ve yıldızlardaki meleküt olup, yer ve yerde olanlar bunların yanında gayet az kalır.

Bütün kur’an-i kerim göklerdeki ve yıldızlardaki acayiblikleri tefekkür etmeyi tenbih ediyor.

Nitekim Allah-u Teala (c.c.):

-“Gökleri mahfuz bir çatı gibi yarattık. Onun ayetlerinden yüz dönüyorlar.” Buyuruyor. Enbiye suresi ayet: 32

Ve:

-“Göklerin ve yerin yaratılması, insanın yaratılmasından büyüktür.” Buyuruyor. Mü’minûn suresi ayet: 57

Sana göklerdeki acayiblikleri tefekkür etmen, düşünmen emredildi. Göklerin mavilğını, beyazlığını ve yıldızları seyretmen emredilmedi.

Çünkü;

Hayvanlar da, bu kadarını görüyor. Sana daha yakın olan kendini ve kendindeki acayiblikleri bilmezsen, bunların yanında zerre kadar kalmadığı gök ve yerdeki acayiblikleri nasıl anlayabilirsin? Gök melekûtundaki sırları nasıl düşünebilirsin?

Ağır ağır yükseğe çıkman lazımdır. Önce kendini tanı. Sonra yeri, hayvanları, bitkileri, madenleri, havayı, bulutu ve onda ki acayiblikleri, gökleri, yıldızları sonra Kürsiyi ve arşı düşünüp. Madde aleminden çıkıp, ruhlar alemine girersin.

Orada melekleri, şeytanları ve cinleri, meleklerin derecelerini ve
ayrı ayrı makamlarını tanırsın.

O halde göğü, yıldızların haraketlerini ve dönmelerini, doğma ve batmalarını tefekkür etmeli, onların ne olduklarını ne için olduklarını düşünmelidir.

Yıldızların çokluğuna dikkat edin. Sayılarını kimse bilmez. Her biri başka şekildedir, başka renktedir. Kimi kırmızı, kimi beyaz, kimi küçük, kimi büyüktür. Kendilerine mahsus şekilleri vardır. Kimi kuzu şeklinde, kimi öküz, kimi akrep şeklindedir. Belki yeryüzünde bulunan her suretin eşkâlinde orada bir örnek vardır.

Haraket ve dönmeleri, dönerken olan hızları ayrı ayrıdır. Kimi bir ayda, kimi bir senede, kimi on iki senede, kimi otuz senede, hatta bazısı bin senede döner. Oradaki hayret edilecek bilgilerin sonu gelmez. Güneş dünyadan yüz altmış kat büyüktür. O halde dünyadan ne kadar uzakta olup, bu kadar küçük göründüğüne dikkat ediniz.

Bunun için Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) Cebrail (Aleyhis selam) den zevâli sordu.

Cebrail (aleyhis selam):

-“Hayır, Evet.” Dedi

Peygamber (Sallallahu aleyhi ve selem):

-“Bu nasıl olur .” buyurması üzerine

Cebrail (Aleyhis selam):

-“Hayır dediğim zaman evet dediğim şu ana kadar güneş beş yüz yıllık mesafe kat eti.” Dedi.

Gökte nice yıldızlar vardır ki, yerden yüzlerce defa büyüktürler. Uzak olduklarından nokta gibi görünüyorlar. Yıldızlar böyle olunca, feleğin yani göklerin …

Devam edecek…

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla (c.c.) Bizlere ve sizlere Kalb gözüyle tefekkür eden kulların yüzü hurmetine Afv eylesin. AMİN….

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Tefekkür- 12” için 9 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – Merhabalar
  Yazan: cansofi
  Hayırlı ve güzel bir gün geçirmenizi dilerim sevgiyle kalın..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – günaydın arkadaşım
  Yazan: sarmasikgullerim
  ben geldim canım..çoktandır gelemiyorum..15 gündür griple uğraşıyorum atlatamadım bir türlü..geç oldu biraz ama sana mutlu haftalar diliyorum…yazı yine çok güzel yüreğinize sağlık..eşiniz ve çocuklarınıza selamlar..a.e.o.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – Selam ve Sevgiler…
  Yazan: Muhammet
  Selamun Aleykum amcacığım…
  Bloguma 3 mesaj atmışsın…Allah senden Razı olsun…Uzun zamandır Offline idi…Ama inşaAllah en kısa zamanda yeni tasarımıyla yayına sokcam…Ama şimdi Giriple uğraşıyorum…Nedense Önce Sara Şimdi Grip…Allah Sonumuzu Hayr etsin…

  Efendim kendinize iyi bakın…Saygı ve sevgilerimle Ellerinizden öpüyorum…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – selam
  Yazan: metekan
  Mutluluğun gökyüzünden dökülen yağmurlar kadar bol olsun o kadar mutlu ol ki gözlerindeki mutluluk mutluluğu arayan mutsuzların umudu olsun.mutlu günler dilerim

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – selam
  Yazan: salıhax
  NASILSIN FUAD AMCA IYISINDIR INSALLAH BEN SADECE DOKUZUNCU CUZU OKUDUM DUALARINIZDA BENIDE UNUTMAZSANIZ COK SEVINIRIM ALLAHA EMANET OLUN SELAM VE DUA ILE INTERNETIM OLMAYINCA BOYLE GEC YAZABILIYORUM SOHBETLERINIZDEN ISTIFEDE EDEMEDIGIMICICN COK UZULUYORUM

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – merhaba sevgili dostum
  Yazan: bendesaklisin
  sanırım bu sene ne elektrik kesintilerinden nede grip salgınından kurtuluş yok arkadaşım..kendimi toparlayıp sık uğrayamıyorum kusura bakmayın nolur..sevgiler bırakıyorum..

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/1/2008 – Selamun Aleyküm
  Yazan: nurislam
  Değerli hocam öncelikle sizden hakkınızı helal etmenizi diliyorum.Sınavlar uğraşlar derken ihmal ettim ama dualarımda olduğunuzu unutmayın.Sizden de bol dua bekliyorum selametle

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  24/1/2008 – S.a fuad amca
  Yazan: igra
  NASILSIN İYİMİSİN FUAD AMCAM ÖZÜR DİLERİM YORUMUNUZA HEMEN CVP YAZAMADIM AMA BEN 23 CÜZÜ OKUDUM DİYE SÖYLEMEYE GELDİM FAKAT OKUMUŞSUNUZ GALİBA LİSTEDE SİZİN İSMİNİZ YAZIYOR YOKSA HABERMİ BEKLEDİNİZ BENDEN OKUDUĞUMA DAİR UĞRAMAYINCA OKUNMADIMI SANDINIZ İNANIN ÇOK ÜZÜLDÜM ŞİMDİ ANLAMIŞSINIZDIR DEDİM ŞİMDİ UĞRADIM HEM CÜZ ALAYIM HEMDE HER HAFTA YAZARSINIZ DİYE AMA…SİZDE OKUDUYSANIZ 23.CÜZÜ HABER VERİRSENİZ SEVİNİRİM ….AYRICA DİĞER HAFTALARDA 1 CÜZ ALACAM VE SÜREKLİ OLUR İNŞ HABERİNİZ OLSUN ONA GÖRE DÜZENLERSİNİZ….RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN…AİLENİZE SELAM VE SEVGİLERİMİ GÖNDERİYORUM….

 9. Tefekkür- 11 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] bir başkent miydi?Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 32 « Tefekkür- 10 Tefekkür- 12 [...]

Yorum Yapın