Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 5

03 Mayıs 2009 Pazar

Uhud dağı (Peygamber Aleyhis selam’ın dişleri şehid olunca kaldığı mağara)

Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 5

Ebû Ali (r.a.) buyuruyor ki;

-“Bir şahıs Übeyy bin Ka’b (r.a.) in yanına geldi.”

Ve dedi ki;

-“Bana nasıhat et.”

Hazret-i Übeyy bin Ka’b (r.a.) de O’na buyurdular ki;

-“Allah-u Teâlâ’nın kitabını yani Kur’an-i kerim’i kendinize İmâm yapın; yine O’nu kendinize hâkem yapın. O size yeter. O’nun hükmüne razı ol. Bu kitab öyle bir kitabtır ki, Resul-i Ekrem (s.a.v.) bize bırakmıştır ve sizin üzerinize öyle bir şahit tir ki, sizden ve sizden evvel gelenlerden zikretmiştir. Aranızda olan hükmü de açıklanmıştır. Sizlere ve sizlerden sonrakilere de çok güzel hâkemdir.”

Übeyy bin Emir (r.a.) dedi ki;

Bir sohbette Übeyy bin Ka’b (r.a.) bana buyurdular ki;

-“Kim ki, Allah-u Teâlâ’nın rızası için elindekini verirse muhakkak Allah-u Teâlâ da ondan daha iyisini ona ihsan eder ve hesapsız şekilde sevap yazar. Kim ki bunun aksini yapar, Allah-u Teâlâ elindekini de alır ve ona günah yazar.”

Übeyy bin Ka’b (r.a.) buyurdu ki;

-“Bir gün Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selam) den işittim;

-“Kim dünyada hayır amel işlerse, ona çok müjdeler de vardır. Allah-u Teâlâ ona ahrette çok ihsanlarda bulunacaktır. Lakin kim ki bu dünya için çalışırsa ona ahretten hiçbir nasip yoktur.”

Yine Übeyy bin Ka’b (r.a.) Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir.

-“Ya Rabbi! Bizim hatalarımızı affet. Amden (bilerek) ve sehven (bilmiyerek) yaptığımız bütün kusurlarımızı bağışla, Ya Rabbi, senin verdiğin bereketten bizi mahrum etme. Ya Rabbi, senin haram kıldığın şeylerle de beni helak etme.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu) nın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 5” için 1 Yorum

  1. Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] faziletiZeyd bin Harise (Radiyallah-u anhu)-2 « Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 3 Übeyy bin Kab (Radiyallah-u anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın