Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu)- 2

26 Ekim 2009 Pazartesi

Baki’ mezarlığı (Medine-i Münevvere)

Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu)- 2

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) müşriklerin zulmüne uğrayan Ayyaş bin Ebi Rebia ile Ebû Seleme bin Hişam ve Velid bin Velid (r.anhüm) için şöyle duâ ettiler;

-“İlahi! Velid bin el-Velid’i, Seleme bin Hişam, Ayyaş bin Rebia’yı (küffar elinde bunalıp) zaif (ve aciz) görülen diğer mü’minleri kurtar. İlahi! Mudar’ı (Kureyş) daha beter (çok kötü) çiğne. Bu yılları Yusuf’un yıllarına benzet.”

Velid (r.a.) Resulullah (s.a.v.) in duâ’sı bereketiyle bir fırsatını bulup, bağlı bulunduğu yerden kaçtı. Medine-i münevvere’ye gelip, Resulullah (s.a.v.) ile buluştu.

Resulullah (s.a.v.), Ayyaş bin Rebia ile Seleme bin Hişam (r.anhüm) in halini sorunca, onların birbirlerine ayakları ile bağlı, şiddetli azap ve işkenceler altında kıvrandıklarını haber verdi.

Resulullah (s.a.v.) Onların hallerine çok üzülüp, kurtarılma çarelerini aradı. Kimin kurtarabileceklerini sorunca, senelerce işkence altında kalmasına rağmen, Velid (r.a.), büyük bir cesaret ve aşk’la;

-“Ya Resulullah! Onları ben kurtarırım, sana getiririm.” Buyurdu.

Tekrar Mekke’ye gelip, işkence gören Müslümanların yerini onlara yiyecek götüren bir kadını takip ederek öğrendi. Mazlumlar, tavansız bir binada hapisti.

Geceleyin, ölümü de göze alarak büyük bir cesaretle duvardan sıyrılıp, mazlumların yanına vardı. İman etmekten gayrı bir suçları olmayan iki mazlum, müşriklerce bir taşa bağlanıp; Arabistan’in çöl havasındaki yakıcı sıcaklığında her türlü zulme uğratılıyordu.

Mazlumları kurtarıp, devesine bindirdi. Kendisi de yayan, yalın ayak Medine-i münevvere’ye çok sevdiği Resulullah (s.a.v.) ın yanına bir an önce varmak için yola çıktı. O’nu çölün kavurucu sıcağı yakmıyor da Resulullah (s.a.v.) a kavuşma aşkı yakıyordu.

Medine’ye aç, susuz, yalınayak üç günde geldi. Parmakları taşların tahribatından PARÇA PARÇA OLMUŞTU. Velid bin Velid (r.a.) kan revan içinde maşuk’u Resulullah (s.a.v.) ı görünce, aşkından kendinden geçti. Ruhunu HAKKA TESLİM ETTİ.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) bun hali görünce Eshab-i Kiram (r.anhüm)a karşı;

-“Şehid işte budur. BEN BUNA ŞAHİDİM.” Buyurdu.

Bu müjdenin ardından annesi Lübâbe (r.anha) yi teselli ederken de Resulullah (Sallallahu aleyji ve sellem) şu ayet-i kerime’yi okudu;

-“Ölüm sarhoşluğu gerçekten gelir. Ey İnsan! İşte bu senin öteden beri kaçtığın şeydir.”

Müslüman olmasıyla müşriklerin dayanılmaz zulümlerine uğrayan Velid bin Velid (r.a.), senelerce sıkıntılara katlanarak Resulullah (s.a.v.) ı görmesiyle de ruhunu teslim ederek kavuştuğu ni’met, müjde, ÇOK BÜYÜKTÜR.

Medine-i Münevvere’de Baki’ kabristanlığı’na defn edildi.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu)- 2” için 2 Yorum

  1. Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu); | Hayat-üs Sahabe diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Halid bin Velid (Radiyallah-u Anhu)- 13 Velid bin Velid (Radiyallah-u anhu)- 2 [...]

  2. Adem SERBEST diyor ki:

    ALLAHA HAMD OLSUN H.Z MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V) EFENDİMİZE SALAT SELAM OLSUN – ALLAH Razı olsun Güzel anlatım kardeşim.

Yorum Yapın