Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 4

18 Nisan 2009 Cumartesi

Bedir Şehidliği

Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 4

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) in Bedir harbi esnasında gösterdiği kahramanlık çok büyüktü. Vucudunda yaralanmadık yer kalmamıştı.

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm oğlu Urve (r.anhüm.) der ki;

-“Babam Zübeyr bin Avvâm (r.a.) bilhassa üç kılıç darbesi almıştı. Bunlardan biri boynunda idi. Yara o kadar derin bir iz bırakmıştı ki, içine parmağımı sokabiliyordum.”

Bedir muharebesi Müslümanların galibiyetiyle neticelenip, 14 Eshab-i Kiram (r.a.) şehid edildi. 70 Müşrik öldürüldü.

Mekke’li müşrikler bu yenilgiyi unutmamış bir yıl sonra tekrar Medine’ye haraket etmişlerdir. Uhud’da iki ordu yine karşılaştı.

Uhud gazâsı hicretin üçüncü senesinde vuku buldu. Bu muharebede fedakarlık gösterenlerin en meşhürleri arasında Hazret-i Zübeyr bin Avvâm ile Hazret-i Ebû Dücane (r.anhüm) de bulunuyordu.

Uhud muharebesi başlarken, müşriklerden (puta tapanlardan) deve üzerinde bir adam meydana çıktı. Çarpışmak için er diledi.

Herkesin kendisinden çekindiğini, geri durduğunu görünce, dileğini üç kere tekrarladı. Bunun üzerine Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.), “başına sarı bir sarık” sararak meydana yürüdü.

Birden devenin üzerine sıçrayarak, kafirin boğazına sarıldı. Deve üzerindeki bu mücadele devam ederken;

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Onu yere düşür.” Buyurdu.

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) o müşriki yere düşürdü. Üstüne çıkıp boynunu kesti.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Eğer, Zübeyr, onun karşısına çıkmasaydı, halkın çekindiğine, sakındığına bakıp, ben çıkacaktım.” Buyurdu.

Teke tek mücadelelerden sonra savaş iki tarafın hücumuyla başladı. Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) ve Mikdad bin Esved (r.a.), Ebû Cehil’in kumandasındeki süvarileri karşılayıp, bozguna uğrattılar.

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm ve Mikdad bin Esved (r.anhüm), biner süvariye denk tutulurdu.

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.), müşriklerin sancaktarı olan Kilab’i öldürdü ve 7 (yedi) arkadaşı ile Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in yanında şehid oluncaya kadar ayrılmamak üzere yemin ettiler.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] aleyhi ve sellem)- 22Haydi Kur'an Okumaya; « Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2 Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın