Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 3

18 Nisan 2009 Cumartesi

Girnavas yolu (Nusaybin)

Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 3

Ümmü Seleme (r.a.) sözlerine şöyle devam etti.

-“Necaşi Allah-u Teâlâ’nın izniyle o kafiri mağlup ederek sağ salim sarayına döndü. Mekke’ye, Resulullah (s.a.v.) in yanına gelene kadar biz onun yanında güzel bir hayat sürdük. Sonra Eshab-i Kiram (r.anhüm) Mekke’den medine’ye hicret edince biz de Habeşistan’dan hicret ettik.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Medine’ye hicret ettiği zaman, hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) ı, Ensar’dan Ka’b bin Mâlik ile kardeş yaptı.

Hicretten iki yıl sonra Mekke’li müşriklerle Bedir savaşı yapıldı. Bu savaşta Müslümanlar 313 kişi Mekkeli müşrikler 1500 kişi idi.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) Bedir muharebesinde Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) i sağ kanada kumanda tayın etti.

Ve;

-“Melekler, alâmetli ve nişanlıdırlar, siz de kendinize birer alâmet ve nişan yapınız!” buyurdular.

Bunun üzerine Zübeyr bin Avvâm (r.a.) başına “sarı bir sarık” sardı. Her iki taraf bütün güçleriyle saldırıya geçti.

Zübeyr bin Avam (r.a.) buyurdu ki;

-“Bedir günü ben müşriklerden Ubeyde bin Said’ le karşılaştım. O baştan aşağıya kadar zırha bürünmüş, gözlerinden başka bir yeri görünmüyor ve at üzerinde bulunuyordu. Çocukluktan beri büyük karınlı olduğu için kendisine (Ebû zâtülkeriş=karın babası) denirdi.”

O;

-”Ben Ebû zâtülkeriş’im Ben Ebû Zatül Kerişim.”

Diye meydan okuyordu.

-“Elimdeki mızrağımı hemen onun gözüne sapladım. Ubeyda bin Said kafiri yıklıp öldü. Ayağımı yanağına bastım olanca kuvvetimle mızrağımı çekip çıkardım. Fakat mızrağımın iki tarafı eğilmişti.”

Melek’lerin de katıldığı bu savaş çok şiddetli geçiyordu.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Allahım! Şu avuç İslâm cemaati helâk olursa, artık sana yer yüzünde hiç ibadet olunmaz.” Diyor, durmadan Allah-u Teâlâ’dan yardım diliyor ve O’na yalvarıyordu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 3” için 2 Yorum

 1. Hüdai ÇAKMAK diyor ki:

  Selamünaleyküm!
  Allah’ın (c.c) rahmeti ve bereketi üzerimize olsun.
  Müslüman Oluş Sıralarına Göre İlk Müslümanlar kitabım (nübüvvetin başlangıcından hicrete kadar) müslüman oluş sıralarına göre iki yüz elli müslümandan ve kısa hayat hikayelerinden bahsetmektedir. Ayrı bir başlık altına olma kaydıyla sitenize koymak isterseniz gönderebilirim.

  Saygılar selamlar.

  Hüdai ÇAKMAK

 2. Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] 9Muhammed Bâbâ Semmasi (Radiyallah-u anhu); « Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu); Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın