Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2

18 Nisan 2009 Cumartesi

Baverne (Bahçebaşı) Yolu (Nusaybin)

Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2

Bunun üzerine hicri 5.yıl yıl Recep ayında, aralarında Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.) ın da bulunduğu 15 kişilik ilk muhacir kafilesi, müşriklere (puta tapanlara) duyurmadan Mekke’den ayrıldılar.

Habeşistan hükümdarı Necaşi, gelen muhacirlere çok iyi davrandı. Rahat ve huzurlarını sağladı. Eshab-ı Kiram (r.anhüm) a sorduğu sorulara olgun cevablar alınca Müslüman oldu.

Hazret-i Ümmü Seleme (r.a.) diyor ki;

-“Biz Habeşistan’da huzur içinde yaşarken Necaşi’nin üzerine Habeş’ten bir adam geldi. Saltanatını elinden almak istedi. O adamın, Necaş’ye üstün gelmesinden korkuyorduk ve çok üzüldük. Çünkü o hükümdar olsaydı bize hayat hakkı tanımazdı. Necaşi de onun üzerine yürüdü. Savaş Nil nehrinin öbür tarafında oluyordu. Durum çok krıtikti. Necaşi’nin galip gelmesini istiyorduk.”

Eshab (r.anhüm.) dan bazıları;

-“Kim savaş cephesine gidip bize haber getirecek?” deyince,

Hazret-i Zübeyr bin Avvâm (r.a.);

-“Ben giderim!” deyince

Eshab-i Kiram (r.anhüm);

-“Peki, sen git.” Dediler.

Zübeyr bin Avvâm (r.a.) Müslümanların yaşı en genç olanı idi.

-“Zübeyr bin Avvâm (r.a.) a bir su tulumu şişirdiler ve göğsüne astılar. Sonra Nili’in üzerinde yüzdü ve orduların karşılaştığı Nil’in öteki tarafına geçti. Onların yanında hazır bulundu. Biz ise Allah-u Teâlâ’ya Necaşi için düşmana gâlip gelmesi ve O’na Memleketinde kalması için kudret vermesine duâ ettik. Biz durumun ne olacağını beklerken Zübeyr (r.a.) uzaktan göründü.”

Koşuyordu.

O elbisesiyle işaret ediyor ve şöyle sesleniyordu.

-“Müjde, Necaşi zafere erişti ve Allah-u Teâlâ onun düşmanını helak eti ve ona memleketinde kalmaya kudret verdi. Şimdiye kadar onun gibi sevindiğimizi bilmiyorum.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2” için 1 Yorum

  1. Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Revâha (Radiyallah-u anhu)- 11 « Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 10 Zübeyr bin Avvâm (Radiyallah-u Anhu)- 2 [...]

Yorum Yapın