Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 7

25 Mayıs 2009 Pazartesi

Girnavas şelalesi (Nusaybin)

Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 7

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in mübarek cenazelerini yıkamak üzere Hazret-i Ali, Hazret-i Abbas, Hazret-i Abbas’ın oğulları Fadl ve Kusem, Hazret-i Usame bin Zeyd ve Hazret-i Salih (r.anhüm) odaya girip kapıyı kapadılar.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) i gömleği üzerinde olduğu halde yıkamağa başladılar. Hazret-i Abbas ve oğulları (r.anhüm) su döküp, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) sağa sola döndürdüler.

Hazret-i Ali (r.a.) de yıkadı. Yıkadıkça evin içine misk kokusu ve benzerini daha görmedikleri çok güzel bir koku yayıldı. Sonra üç parça kefen ile kefenledikten sonra, vefat ettiği yere kabri şerifi kazılıp, lahd şekline getirildi. Hazret-i Abbas (r.a.) da kabre girerek, Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) i kabri şerifine koydular.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) bir gün Hazret-i Abbas (r.a.) a;

-“Ey Abbas sana bir ihsanda bulunayım mı? Sana akrabalık hakkını ödeyip faydalı alayım mı?” buyrdular.

Hazret-i Abbas (r.a);

-“Evet Yâ Resulallah” deyince

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ben sana bir şey öğreteyim ki, onu işlediğin zaman, Allah-u Teâlâ, senin günahının evvelini ve ahirini yenisini ve eskisini, kasıtlısını ve kasıtsızını, küçüğünü, büyüğünü, gizlisini ve açığını bağışlasın. Dört rekat namaz kılarsın. Her rek’atda Fatiha’dan sonra bir sure okuyup ayakta iken onbeş defa (Sübhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber) dersin. Rüküye eğilince bunu on defa söylersin. Rüküden ayağa kalktığında, ayakta olduğun halde, bunu on defa söylersin sonra secdeye varır, orada on defa söylersin. Secdeden kalkıp oturduğunda on defa söylersin. Tekrar secdeye vardığında on defa söylersin. Sonra secdeden başını kaldırıp oturduğun halde on defa daha söylersin. Sonra ikinci rek’ata kalkarsın. Birinci rek’attaki gibi dört rekatı da kılarsın. Bu her rek’atta yetmişbeş, dört rek’atte üçyüz eder. Artık senin günahlarının ‘Alic’in’ (yürümekle dört gecede katedilen kumluk bir yer.) kumlarının sayısı kadar da olsa, Allah-u Teâlâ seni bağışlar. Bunu hergün bir defa kılmağa gücün yeterse kıl.” Buyurdu.

Hazret-i Abbas (r.a.);

-Ya Resulallah (Sallallahu aleyhi ve sellem), bunu hergün yapmağa kimin gücü yeter?” deyince

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) de;

-“Her gün kılmağa gücün yetmezse, her Cuma bir defa kıl, her Cuma kılmazsan, ayda bir defa kıl. Ayda bir defa kılmazsan senede bir defa kıl. Senede bir defa kılamazsan ömründe bir defa olsun kıl.” Buyurdu.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 7” için 1 Yorum

  1. Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] – 3Dâvûd-i Tâ-i (Radiyallah-u anh)- 4 « Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 5 Abbas bin Abdulmuttalib (Radiyallah-u Anhu)- 7 [...]

Yorum Yapın