Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 6

23 Haziran 2008 Pazartesi

12- Fuad Yusufoğlu Ali Ramiteni Hazretleri (r.a.) nin mübarak makamları

Ali Ramiteni Hazretleri (r.a.) nin mübarek makamları

Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 6

Hâci Azizân hazretleri (r.a.) nin iki oğlu olup, ikisi de maddi ve ma’nevi ilimlerde söz sahibi idiler. Hâci Azizân (r.a.) vefatından sonra bulunduğu yerdeki talebelerle meşgül olmayı küçük oğlu İbrahim (r.a.) e bıraktı.

Büyük oğlu da maddi ve ma’nevi ilimlerde büyük âlimdi. (-“İnsanlara doğru yolu gösterme vazifesi, niye büyük oğluna verilmedi?”) Diye, bunları tanıyanlarda bir düşünce hasıl oldu.

Büyük âlim Hâci Ali Râmiteni hazretleri (r.a.) bu düşünceleri anlayıp buyurdu ki;

-“Büyük oğlum bizden sonra fazla yaşamaz. Kısa zamanda bize kavuşur.” Gerçekten onun vefatından “ondokuzgün” sonra büyük oğlu da babasına kavuştu.

Ali Râmiteni hazretleri (r.a.) nin yazdığı, Süleymâniye Kütübhanesinin Tâhir ağa kısmında, 265/2 nolu risalede buyuruyorlar ki;

-“Allah-u Teâlâ’nın sevdiği kul olabilmenin on şartı vardır.”

-“Birincisi; temiz olmaktır.”

-“Temizlik de iki kısıma ayrılır;”
-“1- Zahiri temizlik; Dış görünüşün temiz olmasıdır ki, bütün insanların dikkat edeceği hususlardandır. Giyecek, yiyecek, içeceklerin ve kullanılacak bütün eşyaların temiz olmasıdır.”
-“2- Batın temizliği; Kalbinin iyi huylarla dolu olmasıdır. Hased etmemek, başkaları hakkında kötülük düşünmemek, Allah-u Teâlâ’nın düşmanlarından nefret etmek, dostlarına da muhabbet etmek gibi Cenâb-ı Hakkın beğendiği iyi huylardır. Kalb Allah-u Teâlâ’nın “nazargahıdır.” Bu sebeple kalbe “dünya sevgisi” doldurmamalıdır. Haram olan yiyeceklerle beslenmemelidir.”

Nitekim Hadis-i şerifte;

-“Uzak yoldan gelmiş, saçı sakalı dağılmış, yüzü gözü toz içinde bir kimse ellerini göğe doğru uzatıp duâ ediyor.(-“Ya Rabbi! Diye yalvarıyor. Halbuki, yediği içtiği haram gıdası hep haram. Bunun duâsı nasıl kabul olur?” Ya’ni haram yiyenin duâsı kabul olmaz.” buyurdu.

-“Gönül ya’ni kalb temiz olmazsa ibadetlerin lezzeti alınamaz, ma’rifet’e, Allah-u Teâlâ’ya ait bilgilere kavuşulamaz.”

-“İkincisi; dilin temizliğidir.”

-“Dilin münasebetsiz ve uygun olmayan sözleri söylemeyip susması, Kur’an-i kerim okuması, emr-i ma’ruf ve nehy-i münker’de bulunması, yani Allah-u Teâlâ’nın emirlerini yapmayı ve yasaklarından kaçınmayı bildirmesi, ilim öğretmesi gibi.”

Zira sevgili Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

-“İnsanlar dilleri yüzünden Cehennem’e atılırlar.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin onikincisi olan Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 5 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 4 Ali Râmiteni (Radiyallah-u anhu)- 6 [...]

Yorum Yapın