Avret yerini örtmek (Setr-i Avret)

06 Kasım 2008 Perşembe

çağ-Çağ nehri Girnavas mevki-i (Nusaybin)

Manası; kendi dışında olan çirkinlikleri örtüp, insanlara göstermek istememen;

Sırrı ve hakikati de, kalbinde çirkin olan şeyleri Allah-u Teâlâ (c.c.) nın görmesinden örtmendir.

Allah-u teâlâ’dan hiçbir şeyin gizlemiyeceğini bilirsin. O halde kalbi çirkinliklerden temizlemek lazımdır. Temizlik de, eskiden yaptıklarına pişman olman ve bir daha yapmayacağına azmetmendir.

Çünkü hadisi şerifte

-“Günahına (samimiyetle) tevbe eden, hiçbir günah işlememiş gibi olur.” Buyruldu.

Tevbe,

Günahı yok eder. Eğer bunu yapamıyorsan: bari utanma, korku ve hayayı perde yap ve bunların arkasında kal. Allahü Teâlâ (c.c.) nın huzurunda kalbi kırık ve utangaç olarak dur. Tıpkı firar eden, emir dinlemeyen bir kölenin, efendisinin huzuruna gelirken kalbi sıkıntı ve pişmanlıkla dolu, başı önüne eğik olduğu gibi ol.

Kıbleye Dönmek (istikbali kıble)

Bunun manası, yüzünü bütün yönlerden çevirip bir yöne dönmektir. Hakikati ise, kalp yüzünü her iki dünyada onlardan çevirip Allah ü Teala ile meşgul olmaktır.

Ancak bu şekilde tek sıfatlı olabilir. Zahiri kıble olduğu gibi, kalbin kıbleside birdir. Oda Allah-ü Teâlâ dır. Düşünceler vadisinde dolaşan kalp,yüzün çeşitli taraflara dönmesi gibidir.

Bu şekilde namaz olmadığı gibi, buda namazın hakikati olmaz.

Bunun için peygamber efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

-“Namaza durup, arzusu, yüzü ve kalbi Allah ü Teala ile olan, namazın sonunda anasının doğmuş gibi olur, yani bütün günahlardan temizlenir.”

Hakikaten bilmiş ol ki,

Yüzü kıbleden çevirince namazın sureti bozulduğu gibi, kalp yüzünü Allah ü Teâlâ’dan çevirip, başka şeylerden düşünmekte, namazın ruhunun hakikatini bozar.

Çünkü zahir, örtüsü, kılıfıdır. Suretle, kılıfla alakalı olan şeyleri kendinde bulundurur. Kılıfın bundan başka büyük kıymeti yoktur.

Devam edecek

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri namazı dosdoğru kılanlardan eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Avret yerini örtmek (Setr-i Avret)” için 1 Yorum

  1. Namazdaki Amellerin Hakikatı « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Cerrah (Radiyallahu anhu)- 2Tevbe-i Nasuh- 2 « Namazın Hakikati ve ruhu – 2: Avret yerini örtmek (Setr-i Avret) [...]

Yorum Yapın