Berâ bin Âzib (Radiyallah-u anhu)- 3

22 Ağustos 2009 Cumartesi

Biat-i Rıdvan’ın yapıldığı yer (Hudeybiye kuyusu)

Berâ bin Âzib (Radiyallah-u anhu)- 3

Hazret-i Berâ (r.a.) Uhud harbinde meydana gelen bir hadiseyi şöyle naklediyor;

-“Uhud harbinde Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e yüzü zırh ile örtülü bir kişi gelerek;

-“Ya Resulallah! Şimdi harb edeyim de sonra mı Müslüman olayım, yoksa hemen mi Müslüman olayım?” diye sordu.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Önce Müslüman ol, sonra HARB et.” Buyurdu.

-“Sonra harbe girerek çeşitli kahramanlıklar gösterdikten sonra şehid oldu.”

Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Az iş yaptı, fakat çok sevab kazandı.” Buyurdu.

Medine’nin etrafına harb için HENDEK kazılırken Hazret-i Berâ (r.a.), Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) halini şöyle anlatır;

-“Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) i HENDEK kazıldığı esnada bizimle birlikte toprak taşırken gördüm. Kucağında taşıdığı toprak mübarek karnının beyazlığını örtmüştü.

-“Bu sırada Hazret-i Abdullah bn Revâha veya Âmir bin Ekva (r.a.) ın bir şiirini söyliyordu.”

-“Ya Rabbi! Sen bize hidayet etmemiş ve doğru yolu gösterip bize rahmet etmemiş olsaydın, biz muhakkak delalette kalırdık.”

-“Üzerimize hücum eden kafirler, sakındığımız fitne ve fesadı bize ulaştırmak istedikleri ve bizimle karşılaştıkları zaman, sen bizim kalblerimize sabır ve rahatlık ver, bizi onlara karşı GÜÇLÜ yap.”

Yine Hazret-i Berâ (r.a.) Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in Hudeybiye’deki Mu’cizesi ile ilgili olarak şöyle bildiriyor;

-“Hudeybiye’de bir KUYU VARDIR. Biz buraya gelince kuyunun suyu tamamen çekerek bir damla su bırakmamıştık. Bu hal, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) a arz edilince KUYUNUN YANINA GELİP KENARINA OTURDU. Sonra içinde biraz su bulunan bir kab istedi. Getirilen su ile abdest aldı. Sonra ağzını çalkaladı, yavaşça DUÂ EDİP, abdest ve çalkantı suyunu kuyuya döktü. Kuyu Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın emri ile kısa bir müddet bu halde bıraktık.”

Hazret-i Berâ bin Âzib (r.a.) sözlerine şöyle devam etti;

-“Bundan sonra kuyuda istediğimiz kadar su hasıl oldu. Biz ve hayvanlarımz Hudeybiye’den gidinceye kadar suya kandık.” Buyurmaktadır.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Berâ bin Âzib (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın