Dinde kırk esas: Kur’an okumak-3

07 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc09184-fuad-yusufoglu-cag-cag-deresi.JPG

Çağ-Çağ deresi (Nusaybin)

5- Kur’an okumanın batını sırlarından beşincisi, yalnız ayetlerin manalarının sırlarını anlamak ve nurlarını almakla kalmaman, belki onlara heva ve asarini katarak ruhun o hayatı yaşamandır.

Bu ancak okuduğun ayetin manevi havası içine girerek her anlayışa göre sende bir hal ve vecd bulunur. Allah (c.c.) ın rahmet ve mağfiretinden bahs eden ayet-i okurken sevincinden uçacak derecede ruhuna bir bir sevinçlik duyarsın.

Allah(c.c.)ın gazabından ve azabının şiddetinden bahs eden ayet-i okurken de, korkudan ölecekmişsin gibi ezilip, küçülürsün ve kendini zasyıf görürsün.

Allah (c.c.) dan, O’nun isimlerinden ve O’nun azametinden bahs eden ayet-i okuduğun zaman, Allah (c.c.) ın Allah(c.c.) ın celalını müşahade etmekten mahv olmuş casına başını büker kendini küçük görürsün.

Kafirlerin, çocuk ve zevce gibi Allah (c.c.) hakkında müstahil olan şeyleri Allah (c.c.) a isnad ettiklerini beyan eden ayet-i okurken ise, utancından mahv olacakmışsın gibi sesini kısalttıp, ezilip büzülürsün.

Ve böylece, on sınıfın her sınıfındaki ayetleri okurken o ayetlerin ifade ettiği vecd ve havayı ruhunda his edersin.

Ey okuyucu:

Sen de bu üç alemden mürekkebsin. Sende her alem den bir cüz vardır. Ve yine bil ki, marifet nurları gayb aleminden kalbe gelir. Çünkü kalb gayb alemindendir. Korku, sevinç, heybet ve diğer hallerden olan marifetin eserleri ceberut aleminden iner,

Onun ineceği yer de alemlerinden başka bir alemdir ki, birincisine kalb ismini verdiğimiz gibi O’na da göğüs ismini verdik. Çünkü ceberut âlemi ğayb âlemi ile gözle görülen alemin arasındadır.

Göğüs kalb ile azalar arasında olduğu gibi. Ağlamak, sızlamak ürpermek ve damarların titreşimi gibi haller şahadet alemindendir. Onların ineceği yer de azalardır. Çünkü azalar şehadet alemindendir.

Bil ki, Ey okuyucu:

KURA’N-İ KERİM GÜNEŞ GİBİDİR. Marifet sırlarının ondan kalbe akışı da güneş ışınlarının yeryüzüne akışı gibidir.

Ve korku, haşyet, ve heybetin ve diğer hallerin eserleri göğse sirayet etmesi, ışınların parlamasına uyarak, güneşin haraketinin toprak içine sirayet etmesine benzer.

Çünkü Allah (c.c.) tan korkmak marifet nurunun eseridir.

Cenab-i Hak (c.c.) buyuryor ki:

-“Kullarından, Allah’tan ancak alimler korkar” Fatır suresi Ayet 28

Ağlamak, terlemek, ürpermek ve titremek gibi azalarda meydana gelen hareket ve değişiklikleri Haşyetten (Allah korkusundan) meydana gelir.

Diğer haller ise, güneş ışınlarının yükselmesiyle, buharların ve dumanların hareketi gibidir. Hareket hararete, hararet ışınlara, tabiidir. Işınlar da yer ile güneşin birbirleri karşısında bulunmasına bağlıdır.

Öyle ise sen de kalbinin yüzünü Kur’an güneşine çevirerek onun hizasında bulunmaya çalış, ve yer, güneşin karşısında ve hizasında bulunarak onun ziyası ile aydınlanıyorsa, sen de Kur’an’ın nurlarından aydınlan.

Eğer buna gücün yetmezse, << Tuur>> run sağ yanından ( sağ duyun canibinden ) gelen sese kulak ver. O’nun etrafında bir ateş bulursan ordan bir kor al ve onunla kandili yak.

Eğer yakıtın safî ise ona eteş dokunmasa bile ışık verir, ve fakat ateş dokunduğu zamanda ondan ziyalar yayılır, böylece ateş ile doğru yolu bulursun. O, senin hakkında ziya ve ışıklar saçan güneşin yerini tutar.

Devam edecek…

Dinde kırk esas(İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Kur’anın şefaatına nail eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Dinde kırk esas: Kur’an okumak-3” için 14 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Hayırlı akşamlar,hayırlı ibadetler amcacım.Eski yazılarınızı okurken yeni yazınızı gördüm.Hakkınızı helal ediniz.Yorumlarınız bir Işık,okumakla bitmez.Allah(c.c.) sizden razı olsun inşaallah.Amcacım cami projeleriniz varmış sanırım geçen yıl itibariyle,keşke sizinle daha önceden tanışma fırsatımız olsaydı ama herşeyin hayırlısı Allah-u Tealadan.Rabbim bizi yolundan ayırmasın,layık görsün yoluna inşaallah.Rabbim bizi yoluna sabit kılsın ve Rabbimin adı dilimizden kalbimizden bir an bir saniye düşmesin inşaallah.Amcacım hayırlı akşamlar size ve ailenize.Allah’a emanet olun.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim………..Evet……. Camı projemiz vardı yurtlar ve binalar projem vardı hata orada da söyliyorum 3-5 projem var sırasıyla açıklayacağım… diyorum… Ama malesef az arkadaş katılınca işler yürümedi… Yanı daha doğrusu bizler biraz da dünyaya bağlandık …Ama muhim olan söylemek ve mes’uliyet altında kalmamak…
  Ben kendimce daha da ümidliyim… Zaten bu söylediğim paraları hala biriktiriyorum… Olmazsa bir kaç camıye ayrı ayrı payımı koyacağım… Tabiki Allah(c.c.)bizleri sağ bırakırsa… Gene de Allah(c.c.) her şeyi bilendir..
  Ama inan ki çok güzel projelerdi… Evet Belki yaşlanmış olabilirim ama hala güzel hayallerim var Tabiki beraber bir şeyler yapsaydık benim için çok sevablar hasıl olacaktı.. Ama elhamdulillah(Şayet niyetim Allah(c.c.) için olsa) gene kazançtayım…GENE BANA SEVAB YAZILICAK HEMDE İKİ SEFER KAZANÇTAYIM…)
  Allah (c.c.) bizlere basıret ihsan eylesin…Ama sen sen ol daha hayata iken velev ki 10 kuruşla da olsa sadaka ve hayırlar yap:
  Çünkü insan daha hayata iken kendi elleriyle yaptığı sadaka ve hayırlar ONUN ÖLÜMÜNDEN SONRA VARİSLERİN YAPTIĞI HAYIRLAR ARASIN DA DÜNYA VE AHİRET KADAR FARK VARDIR.
  Hadisi şerifte geçer:
  Mealen: Bir sahabı Resulullah (aleyhis selatu ve selam) efendimize gelir . babam vefat etti ve bizlere bir ambar dolusu Hurmamız vardı onu ölümümden sonraSADAKA oşlarak dağıtın dedi..Şimdi bizlerde o ambar dolusu hurmaları dağıtacağız sizlerin başımızda bulunmanızı istiyoruz.. Resulullah (a.s.v.) geldi ve bütün amardakı hurmalar fakır fukaraya dağıtıldı. taki Yerde yarım hurma tanesi kaldı İşte Resulullah (a.s.v.) o yarım hurmayı aldı Ve buyurdu:
  “Şayet bu şahıs sağlığında bu yarım hurma tanesi nı sadaka olarak vermiş olsaydı sevabı ölümünden sonra verilen bu anmar dolusu hurmadan daha faziletlidir…”
  Evet … Malesef bizler hep dünya için çalışıyoruz.. Ama her ne hikmet ise ahırete gelince Duraklıyoruz… İŞTE BU DA bizleri eninde sonunda bırakacak olan dünya sevgisidir..
  Haydı hayırlisi… Sevgiyle kalın…Duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 4/8/2007 saat: 11:56

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – S.A FUAD AMCA
  Yazan: igra
  Nasılsın iyimisin bizler çok şükür iyiyiz eşimde şimdi iyi selamları var ellerinizden öpüyoruz ziyaretlerin .için ALLAH razı olsun yanlız bırakmıyorsun sevgiler gönderiyorum burdan.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Evet Fuat amcacım inşaallah Rabbim izin verirde bu projeler yeniden başlar ve katılımı fazlasıyla olur.İnşaallah.AMİN.Allah-u Teala gönlünüzdeki güzellikleri hakkınızda hayırlı olarak kılsın.Her ne olursa olsun amcacım bilinki destekçiniz,ve yanınızdayız.Evet Allah-u Teala sizden razı olsun amcacım,sadaka hususuna o kadar önem veriyorsunuzki bende bundan nasibimi aldım inşaallah.Amcacım aklımda olan bir soru var maalesef çevre itibariyle pek dostluk ilişkilerimiz olamıyor.Şu ana kadar zor durumda olan bir aileyede hiç rastlamadım,araştırmakta fayda var ama benim elimden gelen bir şey yok.Bu süre zarfı içinde ihtiyacı olan ,kapıma gelen veya benim rastladığım dile zor,dilencilere sadaka yerine yardımda bulunmaya çalışıyorum elimden geldiği kadarıyla sizce bu sadaka olarak kabul buyrulurmu.Tabiki sadakanın şartları var ama bu benim hep aklımda .yorumlarınızı bekliyorum bu konuda.Bu arada oğlumun size selamı var sizi çok seviyormuş,amcam kuzenim için dua ediyor onu çok seviyorum dedi.Ne güzel bir insansınız çocukların bile sevgisini kazandınız,en temiz sevgi çocukların sevgisidir bence..Allah(c.c.)sizden ve ailenizden razı olsun amcacım.Yüce Allah’tan size sağlık ve afiyetler diliyorum.Allah’a emanet olun.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili Canım yeğenim…Evet….. Galiba siz çok güzel ve faidalı konularda suallar sormanız beni çok çokmemnun ediyor… Başta sevgili küçük yeğenime sevgilerimi sunar gözlerinden öperim… Evet….İşte o masum genç yeğenim bu fakir amcasına dua etsim…Çünkü Onlar temiz ve masumdurlar Onların duaları riyadan uzak olduğu için MÜSTECAPTIR..
  eVET SADAKA .Şimdisevgili canım yeğenim sadaka büyük küçük paralara bakmaz yeter ki elinden geleni ve gönlünden kopanı Yani riyasız (gösteriş için olmadan) dağıtmaktır… Zaten eski yazılarımda da belirtim… Bazı elbiseleri yırtık saçı sakalı birbirine karışmış Allah(c.c.) velileri vardır… Çünkü veli kullar üç kısma ayrılır… Bazı insanlar var Kendisi veli olduğunu bilir, ama millet bilmez… Bazı kısım veliler vardır ki; Elalem onun veli olduğunu bilir ama o kendisinin veli olduğunu bilmez. Diğer kesim veli ise Hem millet onun veli olduğunu bilir hemde kendisi veli olduğunu bilir… İşte bu Allah(c.c.)kullarından bazıları fakırdırler… Bazen olur da kapımıza gelme şerefinde bulunabilirler… Onun için sen sen ol Velev ki az bir şey de olsa kimseyi ama hiç kimseyi kapından boş çevirme Olur ya sende o zaman bir şey olmayabilir TATLI SÖZLE ONLARI UĞURLA…
  Şimdi sadaka çeşit çeşittir…Bazen bir yurt ta kalan bir fakir öğrenci olabilir bir ailesi kalabalık bir kimse olabilir..Bir yetim olabilir bir sail olabilir…. veya bir samımı arkadaşın da olabilir mesele bir arkadaşınla çarşıda meyve alıyorsunuz onun yerine bir kilo yeni taze meyve de sadaka verebilirsiniz… Çocuklarımın ve ailemin başlarının sadakası olsun diye…
  Gerçi bu şimdi söyleyeceğim misal benim için iyi olmayabilir ama niyet Allah(c.c.) rızası olunca(İnşaallah temenim budur) lealla (belki Allah(c.c.) rıya ya saymaz…İnşaallah… derdim belki başkaları da bunları yaparlar ben de onlara vesile olurum diye şimdi bazı şeyleri söyliyeyim…
  Mesele bu fakır her sene hac mevsiminde elinden geldiği kadar bir miktar parayı Mekke ve medine ye gönderiyorum…(Sakın oralarda fakır yoktur veya bizim fakırlerimiz bittimi diye bazıları düşünebilirler… Aman öyle söylemeğin…Bu bir ticaret mes’elesidir.)Tabiki bizler dünyamız için uğraşıyoruz didiniyoruz.mesele 500 lirayla bir maaşla çalışıyorsak ve şartlar aynı ise bir başka yerde 1000 lirayla kim çalışmak istemez veya 2000 y.türk lirayla kim çalışmak istemez…işte bende bunları bu ticareti gözönümde bulunduraraktan… elimdem geldiği kadar oralara gönderiyorum…Mesele Medine -i munaverada (a.s.v.) ın memleketinde bir dolar sadaka versen Allah(c.c.) ( BİRE BİN OLARAK KABUL EDER…) bin dolar olarak kabul buyurur. Mekke-i Mükereme de bir dolar sadaka versen Allah(c.c.) bu doları (BİRE YÜZBİN OLARAK KABUL EDER.) Yüzbin dolar olarak sadaka vermiş gibi kabul eder… Şimdi hangimiz yüzbin dolar sadaka verebilir veya varsa elinde bu yüzbin dolara kıyabilir.. Ama genede elimden geldiği kadar velev ki güler yüzle de olsa kimseyi boş çevirmemektir benim prensibimdir… Allah(c.c.)kendi rızası içinkabul buyursun..AMİN…
  eVET SEVBGİLİ YEĞENİM BAZI ÖĞRENCİLER VAR KİRALARI OLMAYABİLİR BURSLARI EKSİK OLABİLİR..( işte ben zaten projelerimden bir tanesi de bu yurt mes’elesiydi… Ama arkadaşlar rağbet etmediler…Neyse hayırlısı). VEYA AİLESİ KALABALIK AMA İSTEMEYE UTANAN İNSANLAR OLABİLİR… Senin elinden ne .çıkarsa kardır.. ama… aman ha… aman ha…. gizli ve riyadan uzak olsun… Zaten riya lı olarak versek neye yarar. ki EN İYİSİ sIRF yARABBI SENİN RIZAN İÇİN VERİYORUM DİYE KALBINDEN GEÇİR…Bu çok çok mühimdir…
  Evet… GALİBA GENE HADIMI AŞTIM.. Ailene selamlarımı söyle onlarda bu günahkar kardeşlerinedua etsinler…
  Sevgiyle kalın…Duayla kalın…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 4/8/2007 saat: 17:20

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Evet Fuat amcacım aklımdaki bu soruya böyle net cevap verdiniz.Allah razı olsun.İnşaallah bizlerde Mekkeyi ziyaret etme şerefinde bulunuruz inşaallah Rabbim kapılarını açarsa.Ve bizlerde inşaallah o mübarek yerlere böyle hayırlar yaparız amin.Amin.Tek temennimiz budur.Amcacım seni yormuyorsam bu günlerde aklımda oluşan bir soruyu daha yöneltmek isterim.İzninizle,hakkınızı helal ediniz.Amcacım Allah-u teala izin verirse bu yiğenin arapçayı öğrenmek istiyor,bu bende Elhamdürillah bir arzu haline dönüştü,arapçamı öğrenip Allah’ın izni ile Mukaddes Kuran-ı Kerimi anlayarak öğrenmek ve okumak istiyorum bu konuda nereye başvurabilirim benim bildiğim bir tek imam hatip okullarında arapça dersleri veriliyor,inşaallah tavsiye ettiğiniz yerler olursa kendi imkanim dahilinde başlayıp devam ettirmek istiyorum.Ve bende bu boş zamanlarımı en güzel şekilde değerlendirmek istiyorum.Yorumlarınızı bekliyorum amcacım.Allah’a emanet olun.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…. Ne güzel bir şey… Allah(c.c.) mübarek kılsın…AMİN…
  sENİN HANGİ ŞEHİRDE KALDIĞINI BİLMEDİĞİM İÇİN NE Diyeceğimi bilemiyorum… Ama Şu anda yasal olarak ilçe ve il Müftülükleri camilerde kur’an kursu dersleri veriyorlar..TAM DA FIRSAT SİZE en yakın yere yasal olarak kayıdınızı yapabilirsiniz… ortam çok güzel… Ben de şahid oldum Arkadaşlar çok güzel tecvid üzere kur’an öğretiyorlar… Zan edersem 1 aylık gibi kısa zaman zarfında inşaallah harfleri söker okumaya başlarsınız…Mesele benim öğrencilerime 15 gün içinde kur’an öğrettiğim kardeşlerimiz oldu Yanı harfleri öğrendikten sonra iş basitleşiyor…Ama arapça öğrenmek biraz zor… Çünkü yeryüzünde en zengin dil ARAPÇADIR…Ama inşaallah zamanla oda olur…
  Ama sizlerin bu düşüncenize hayran oldum… NE KADAR MUTLU OLDUM SANKİ DÜNYALAR BENİM OLDU…Tekrar hayırlı olsun. HA Küçük bir not. Senin gözün korkmasın… Çok zevkli bir şeydir kur’an öğrenmek ve okumak İnan ki bazen ben sıkıldığım zaman Kur’anı okuyorum Müferrah oluyorum çok çok zevkli bir iş…Hemde onurlu ve onun da sevabı çok çoktur… Yazılarımda da dile getirdim. 14-7-2007 tarıhlı yazımda da belirtildiği üzere …..Kuran kerim .okuma nın şefaatı…. KISA OLARAK İZAH EDEYİM SEN DE ESKİ YAZIYI OKURSAN DAHA ANLAMLI OLUR sevabı Mesele bir hadısı şerifte Kur’an okuyan bir şahıs kiyamet günü ailesinden ateşe mustahak olan 10 kişiye şefaat eder…Ne büyük bir ni’mettir…
  İnşaallah Hac’a da gideersiniz…O da ayrı bir şeref ve ni’mettir..Mesele bu sayfamdakı fotoğrafı benmüzdelifede arkadaşlarımı çektim… Orada taş toplıyorlar… birer hatıra olarak kaldı…Hac’ın bir başka değeri de var … Farzın edasından başka Sankı insan annesinden doğmuş gibi günahsız kalıyor…(Tabiki kul hakkı hariç O kul hakkı hacla gitmez Allah(c.c.) afv etmez… Ancak hakkını aldığın şahıs afv eder..)
  Tekrar ailece sizlere selam ederiz… Aman ha … Bu günahkar kardeşinizi , amcanızı dualarınızdan eksik etmeyin… DUA ..DUA … DUA…İNŞAALLAH SİZLERİN VE DİĞER YEĞENLERİMİN DUALARI SAYESİNDE ALLAH(C.C.) BENİ AFV EDER… Allah(c.c.) den umudumuz budur…
  Sevgiyle kalın…..duayla kalın…

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – Dua ile.
  Yazan: isimsizgül
  Evet Fuat amcacım yorumunuz için Allah sizden razı olsun.Kuran-ı Kerimi bildiğimiz üzere camilerde öğretiyorlar ama benim şu an durumum buna müsait değil küçüklüğümde kısa süreliğine gitmiş duaları öğrendikten sonra eğitimim yüzünden ara vermiştim.Ama öğrenmeye hevesliyim Allah(c.c.)izin verirse eşimin sayesinde öğreneceğim.Evet küçüklüğümde halamın getirdiği o güzel Hac hediyeleriyle mutlu olurduk inşaallah günün birinde bizlerde ayak basarız o Mukaddes topraklara.Yine eğitim itibariyle halamın kızı öğrenmekte zorluk çekiyordu arapça çok zor bir dilmiş,ama insan azim ederse ve Allah-u Teala izin verirse inşaallah sizinde dualarınızla öğreneceğim.Bu bende bir hedef haline geldi.İnşaallah bu zorluğu atlatırım.Kimbilir bende belkide evlatlarımıza vesile olurum.Düşüncesi bile o kadar güzelki Rabbim bizleri af etsin.Elhamdürillah.Amin.AMİN.Amcacım Allah’a emanet olun.Ailenize bol bol selamlar.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/8/2007 – selamlar :)
  Yazan: H2SO4
  izmirden kucak dolusu sevgiler saygilar :)

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – yazılar
  Yazan: muhammed enes er
  dede yazıların cok güzel cok güzel seyler var bu sitede yazılarını cok beğendim bilmadiğim cok seyi oğrendim böyle bilgiler verdiğin için teşekkürler…

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Duacıyız.
  Yazan: isimsizgül
  Fuat amcacım zikir hususunda bizler çok zayıfız.Rabbim adını dilimizden ve gönlümüzden düşürmesin inşaallah.Amin.İNşaallah bizlere hayırlı ameller nasip etsin.Rabbim sizi ve ailenizi selametle muhafaza etsin.Amin.Amcacım yiğenim 23-ağustosta ameliyat olacak Allah-u Teala nasip ederse.7 saat süren zorlu bir ameliyat.Rabbim tüm hastalarımıza şifa versin inşaallah.Amcacım dualarınız için Rabbim sizden ve ailenizden ebediyen razı olsun inşaallah.Hakkınızı helal ediniz amcacım.Anladığım kadarıyla çok şükür hassas bir yüreğiniz var.Bu yiğenlerinize inanınki çok güzel örnekler oluyorsun,beraber çok yol katedeceğimize inanıyorum inşaallah.
  Kimseler yalnız değildir,yalnızlık Allah(celle celaluhu)’ya mahsusdur,inanınıki zor ve sıkıntılı zamanlarımızda yardımlarımıza koşdunuz.Rabbim sizi hiç darda ve sıkıntıda koymasın inşaallah amcacım.
  Fidanlarınıza ve ailenize bol bol selamlarımı iletiyorum.
  İnanınki yazdıklarımın hiç bir kelimesinde riya,iltifat ve benzeri şeyler bulunmadı.Sadece hak ettiklerinizin karşılığı sözlerdi bunlar.Rabbim sizi ve tüm inanarak amel işleyenlerine Cennetine nasip görsün,ve o cenneti mekanda bizlerede bir yer nasip etsin inşaallah sizlerin yanında gönlü güzel dostlarımın yanına.Allah’a emanet olun amcacım.Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinizde olsun.Amin.

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – yazilar
  Yazan: muhammed enes er
  dede nasılsın iyimisin sitede cok güzel resimler,yazılarve bilmediğimiz çok şey var bunları yazdığınız için teşekkürler Allah bunları yazanlardan razı olsun Allaha emanet olun ellerinden öperim iyi geceler…sizi cok seviyoruz…dede..ben torunun muhammed enes er…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – sELAm Torunum Muhamed Enes ER …sELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  SEVGİLİ MUHAMMED ENES… Aferin… İşte sen şimdi Anne ve babanın hiç sözünden dışarı çıkma Zaten sen de bazen bizimle DERGAHA geliyorsun Orada da tövbe ettin…AFERİN KURANI2NI OKU MEVLÜDÜNÜ DE OKU… İnşaallah Derslerinden daha çok çook başarılı olursun…
  Aferin İnşallah Emer de sizler gibi yetişir… Allah(c.c.) sizleri muvaffak eylesin… AMİN… zATEN OĞLUN anneniz bir tanedir… Allah(c.c.) onu başınızdan eksik etmesin… AMİN…
  sEVGİYLE Kalın..Duayla kalın Yarın için Hayırlı yolculuklar…

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/8/2007 – tsklr
  Yazan: muhammed enes er
  yazdıkların için teşekkürler dede seni seviyorum iyi geceler….muhammed enes er

Yorum Yapın