Her halde Allah Azze ve celle’yi zikretmek

07 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc09185-bori-veysike-fuad-yusufoglu.JPG

Çağ-Çağ deresi (Nusaybin)

Yüca Allah (c.c.) buyuruyor:

-“Allah’ı çok zikredin. Ta ki, umduğunuza kavuşasınız.” Cuma suresi ayet: 10

Ve Allah (c.c.) Peygamber’i Muhammed Mustafa (Salallah-u aleyhi ve selem) e şöyle buyurdu:

-“Rabbının adını an. (İbadetinde ondan başka her şeyden kesilerek) yalnız O’na yönel.” El-Müzzemmil suresi. ayet: 8

-“Sabah, akşam Allah (c.c.) ı zikretmek, Allah (c.c.) yolunda kılıç çalmaktan ve çok mal tasadduk etmekten efdaldır.”

AÇIKLAMA:

Irak’ı der ki:

Bu hadis, Enes (r.a.) zayıf bir mesnedle rivayet ettiğimiz hadistir. O, İbni Abd-ül-Berrin Temhid ve rivayet ettiği gibi İbn-i Ömer (r.a.) in sözü olduğu malumdur,

Hakim, Tirmizi ve ibni Mace’nin, Ebi Derda (r.anhüm) den rivayet ettikleri Hadisi şerifte:

Resulullah (Salallah-u aleyhi ve sellam): şöyle buyurmuştur:

-“Size, amellerinizin, Rabbinizin katında en hayırlı ve en temiz olanı, derecelerinizi çok yükseltecek olanı, para ve altın tasadduk etmekten daha iyi olanı ve düşmanlarınızla karşılaşıp, onların boyunlarını vurmanızdan, onların da sizin boyunlarınızı vurmalarından sizin için daha hayırlı olanı size haber vereyim mi?”

Ashab (r.anhüm):

-“Nedir o, Resulullah (s.av.).” dediler.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem:

-“Allah (c.c.) zikretmek.” buyurdular.

Resulullah (s.a.v.) yine buyurdular ki:

-“Tekliyenler ilerledi, tekliyenler ilerledi.”

Ashab (r.anhüm);

-“Onlar kimdir? Ey Allah (c.c.) ın Resulü?”

Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) buyurdular:

-“Allah (c.c.) ın zikri ile dolu olanlar ve Allah (c.c.) ın zikri onların günahlarını yok eder. Onlar da kiyamet’te hafif olarak gelirler.”

Bil ki:

Basiret sahiblerine aşikardır ki ZİKİR, AMMELLERİN EN EFDALIDIR. Lakin, zikrin de üç dış kabuğu vardır. Bu zahiri olan üç şeklin bazısı özel diğerinden daha yakındır. Onun da üç kabuğun bir özü vardır.

Dış şekillerin faziletli olmaları, zikre bir yol, bir vesile olmalarındandır.

Birincisi; Dildir.

Zikr’e vesile olan dış şeklin en üstte olanı yalnız dildir.

İkincisi: KALB’DIR.

Bu da kalbin zikirle bulunabilmesi için lisana uymasına muhtaç olduğu vakit olur. Zira kalb kendi halinde bırakılırsa düşünceler vadisinde yuvarlanır.

Üçüncüsü ise,

Zikr’in kalb de yerleşmesi ve kalbi tam manasiyle ihata etmesi ile olan zikirdir. Öyle ki; Kalbi zikirden ayırıp başka tarafa yönelmesi için külfete ihtiyaç hasıl olur. Zikr’in dış şekillerinden ikincisi şekilde kalbin zikr’e devam etmesi ve onunla karar kılması için külfete ihtiyaç hasıl olduğu gibi.

Zikrin dördüncü şekli,

Zikr’olanın kalb’de yerleşmesi ve zikr’in mahv olup gizlenmesi ile olan zikirdir.

İstenilen zikirde budur. Bu şekilde zikr’eden kişinin bütün benliğini zikrolunanı sarar ve ihate eder. Ona zikr’e ne de kalbe iltifat etmez. O esnada, zikr’edenin zikr’e iltifat etmesi onun için kndini meşgül eden bir perdedir. İŞTE BU HALETE ARİFLER ‘FENA’ (YOK OLMA HALİ) DERLER.

Eğer sen Ey okuyucu:

Allah (c.c.) ı zikr etme yolunda yok olma halını anladınsa, bilki, O, (yani) yok olma hali yolun başlangıcıdır ki o da Allah (c.c.) a gitmektir. Hidayet ondan sonradır. HİDAYETTEN KASDIMIZ ANCAK Allah (c.c.) ın hidayetidir.

Resulullah (sallallah-u aleyhi ve selem) şöyle buyuruyor:

-“Kim, cennet bahçelerinden ni’metlenmek, yemek, içmek isterse, Allah (c.c.) ı çok zikretsin.’ GİZLİ ZİKİR KORUYUCU MELEKLERİN İŞİTTİKLERİ ZİKİRDEN YETMİŞ KAT DAHA EFDALDIR.

Devam edecek…

Dinde kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Daime zikir’le uğraşan kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Her halde Allah Azze ve celle’yi zikretmek” için 22 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  ziyaretiniz için sağolun,
  nasılsınız fuat amca?
  evet az kaldı,tatil bitecek neredeyse,
  ama
  biz daha tatile çıkamamıştık,
  sabah çıkıyoruz nasipse
  (yeni araba almaya çalıştık, biraz uzadı-terslikler oldu, aşıldı şükür)))

  size de iyi dinlenmeler, saygılar.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: iren
  Fuad abi nasılsınız? Blogumu ziyaretinizle nurlandırdınız. her zaman beklerim. Şimdilik Allaha emanet olun. Tekrar görüşmek dileğiyle…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Sevgili amcacığım değerli yorumunuzu aldım..Nasihatların için Allah(c.c)razı olsun..
  Bu gün yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz ..Müsadenizle bende zikirle ilgili
  bir alıntıyı aşağıda veriyorum..
  Sağlıklı yaşam uzmanı Doktor Ender Saraç’a göre;
  * İnsanoğluna indirilmiş en son ve bir üst modeli gelmeyecek tek yazılım programı Kur’an-ı Kerim. Kur’an’da insana şifa verecek pek çok bilgi var.

  * Zikir, meditasyon ve diğer enerji teknikleri gibi pozitif enerji verebilecek etkili bir yöntem.

  * Zikir doğru olarak yapıldığında insanın içinde eksik olan enerjileri tamamlar, keskin olup zarar veren enerjileri de törpüler ve kişiyi rahatlatır.

  * Esmaü’l-Hüsna ile yapılan zikir, beynin bazı merkezlerinde birtakım enerjileri daha çok aktive ediyor.

  * Zikirden elde edilecek maddi ve manevi güç, diğer insanların acılarını hafifletmek, topluma daha yararlı olmak için kullanılmalı.

  * Toplumda herkes enerji emen bireyler olarak yaşıyor. Ortadaki kaptan herkes emmek istiyor. Kimsenin kaba verecek malzemesi yok.

  * Kur’an’da söylendiği gibi insanların kalpleri mühürlü. Yani kalp şakraları kapalı. Bu nedenle 40 gün El Basid esması zikredilebilir. Bu zikir kalbi açar, rahatlatır, genişletir.

  * “O kadın benle evlensin, bu adam beni boşasın, çok zengin olayım, şu işi ben kapayım” gibi egomuzu savunmak ve ön plana çıkarmak için korkunç bir şekilde ben merkezli enerji harcanıyor. Ego merkezli yaşamayı bırakıp, tam teslimiyet haline geçildiğinde beyin enerji tasarrufu yapıyor ve o zaman bütün istekler oluyor.

  * Bizim inanç sistemimizin kökü sevgi. Toplumda gerilim yaratan değil, toplumda daha olumlu enerjiler veren insanların oranı arttıkça Batı’ya bile meditasyon ve reikilerden çok daha güzel şeyler sunacağız.

  Allah(c.c)yar ve yardımcımız olsun..(amin)

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Esselamü aleyküm
  Yazan: dernekli
  ..hayırlı günler hayırlı pazarlar diliyorum sevgili fuad amcacığım…Rabbim yapmış olduğunuz işlerinizde çalışmalarınızda kolaylıklar versin…saolun ziyaretleriniz ve güzel mesajlarınız için..dualarda unutulmamak ümidi ile inşaallah…
  mutluluk huzur hayr ve bereket dolu günler diliyorum efendim…

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım hayırlı pazarlar diliyorum..bütün dularımızda varsınız..Allah yar ve yardımcınız olsun.ellerinizden öpüyorum

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – fuad amcam nasılsın:)
  Yazan: igra
  İyisindir inşallah rabbim sizleri korusun.ALLAH’a emanet olun.Yazınız gene can alıcı evet RABBİM bizleri gece gündüz ve herdaim zikredenlerden eylesin.zikri kabul olanlardan eylesin amin.mubarek ellerinizden öpüyorum.dualarda unutulmamak üzere

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – merhaba..
  Yazan: firdevs
  ziyaretinizle bizi mutlu ettiniz efendim..sayfanız çok güzel..arasıra size uğruyorum ama yorum yazmaya vakit bulamıyorum..
  Allah yar ve yardımcımız olsun..kendisine dost olabilenlerden eylesin inşallah..
  selam ve dua ile..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – merhabalar; ben abdulselam :)
  Yazan: ayza
  Çok bilgilendirici ve güzel bir blogunuz var başarılar dilerim.Allah a emanet olun…..

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili ama çok çok sevgili yeğenim…. evet………. ALLAH(C.C.) Bizleri ve sizleri daima zikr eden kullarından eylesin..AMİN……iYİ OLAN ALLAH(C.C.) tır… Bizlere ve sizlere Daha doğrusu bütün mahlukata Rahmet nazariyle nazar ediyor…Yeter ki Bizler Ona Kul Olalım kulluğumuzu bilelim….Velv ki Kulluk görevimizi yerine getiremezsek nakıslarla da kul olduğumuzu hatırlask da kardır.. Adete bizleri AFV ETMEK İÇİN BAHANA ARAIYOR… Yeter ki biz biraz Ona doğru SIDKAN VE Riyasız yaklaşalım…Allah(c.c.) bizleri ve sizleri kENDİSİNE İtaat eden kullarından eylesin…AMİN…
  iNŞAALLAH 23 AĞUSTOS DA KALBİMİZ VE GÖNLÜMÜZ İLE DİLİMİZ kÜÇÜK YEĞENİMİZ OLAN CEREN İÇİN DUALARDA BULUNACAK(ALLAH(C.C.) SALİH KULLARIN DUASİYLE) Zaten Perşembe günleri Allah(c.c.) yanında Cuma günü hürmeti için Cumaya bağlayan gün olduğu için O da kiymetlidir. Zaten kitab ta şöyle geçiyor Cuma günün HÜRMETİ vE FADİLETİ NE ZAMANDAN BAŞLAR VE NE ZAMAN KADAR DEVAM EDER… NE ZAMAN SONA ERER.
  Evet… iŞTE perşembe günü İkindi zamanından Mutaakip başlayıp cumaya bağlayan gece devam eder. Cuma zaten cuma dır Cumartesi gecesi de bütün gece devam eder Taki cumartesi güneş doğuncaya kadar Bu mübarek cuma HÜRMETİ VE FAZİLETİ DEVAM EDER…
  işte bu cuma günü HÜRMETİNE ALLAH(C.C.) CERENE HAYIRLI ACİL ŞİFALAR SIHHAT ÜZERE ihsan eylesin…Amin… inşallah o günlere Allah(c.c.) bizleri sağ olarak yetiştirirse Bizler de Bütün kardeşlerimize ve yeğenlerimize Durumu bildirip Onlardan Dua taleb edeceğiz.. Çünkü yeğenlerimiz ve kardeşlerimiz arasında çok değerli salıh ve saliha insanlar vardır hemen hemen hepsı çok değelidirler… Birde daha evvel de sana durumu bildirmiştim
  Medine-i Münevvara resulullah (a.s.v.) yanında bulunan sadık dostum ile Mekke-i Mükkereme de Bulunan Sadık dostumdan DUA TALEB EDECEĞİM.. İnşaallah Oradakı dualar daha müstecaptır…
  Allah(c.c.) haceril esveb hürmetine ,RUKNE YEMANI HÜRMETİNE İbrahım (a.s.) ın makamı hürmetine Cebellün nur hürmetine ve onun FAHRI KAİNAT Muhammed (SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLAM) revda-i şerif hürmetine Ameliyatı başarılı kılar acil şifalar ihsan buyurur.. amin.. yarabbi
  EVET KURBAN SEN MERAK ETME BÜTÜN yeğenlerimizde dua edecektirler zaten bizim dua dan başka bir şeyimiz yoktur ki… BU ARADA SİZLERE DÜŞEN GÖREVLER DE VARDIR… SADAKA … Sizler de Sadak verin. Fakirlere …miskinlere yolda kalmışlara sadaka verin… onlardan da da taleb edin… Bilhassa MİSAFİRLERDEN DUA taleb edin…
  Allah (c.c.) Herşeye kadirdir… Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Duayla..
  Yazan: isimsizgül
  Allah razı olsun Fuat amcam.Duanızı duygulanarak okudum.Hakkınızı helal edin.Allah’a emanet olun

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – Selam İSİMSİZ GÜL yeğenim… SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…. Evet……… Bir hadisi şerifte Mealen şöyle geçerMü’minler birbirini yıkayan iki el gibidir. Evet Kurban Zaten Müslümanların görevi de busur… Hanı şöyle derler Dayanışma ve yardınlaşma… İşte bu bizim Dinimizin Hasletlerindendir Ama malesef bizler İslamiyeti tatbık etmediğimiz için unutup gitmişiz…Fakat inan ki Sevgili yeğenim Dümyada İslamiyetten daha güzel ve daha hoş birşey yoktur… Yanı Yüce Rabbımızın(c.c.) en …ve en büyük ni’metlerindendir… Ha sonra da gene malmülk gelmiyor… İslamiyet ni’metinden sonra SIHHAT VE AFİYET GELİYOR… Evet genede mal mülk gelmiyor Sonra da Şeref ve haysiyet geliyor… ONUR .. V.S. İnan ki mal ve mülk belki daha çoook sonraya kalıyor… Ama bizler ne yapıyoruz İlk önce zenginliği düşünüyoruz… Ve işte ondan kayıbediyoruz… Mal nedir ki Varsa Kendi ihtiyac fazlasını dağıtırsın… Bşka bir da şeye yaramaz…Mesele bazı kardeşlerimiz bu yorumu okuyabilir ve mal olmayınca nasıl Allah(c.c) yolunda hizmet ederizdiye Bu da yanlıştır canım kardeşim… Dinimiz öyle büyük ve yüce dindir ki Hafif bir tebessüm SADAKA OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR Ve Leaalla(belki ) Allah(c.c.) bu tebessüm hatırı için bizleri AFV EDİP MÜBAREK CENNETİNE KOYAR…
  Evet işte böyle canım yeğenim… Sen bu garibana dua edersin bu gariban da bir başkasına bir başkası da bir başkasına ve böylece yardımlaşma ve dayanışma başlar… Yani hep kendimizi düşünmiyeceğiz… Hadisi şerifte Mealen geçer..Kendisi için istediğini bri müslüman kardeşi için istemedikçe iman etmiş sayılmazsınız. Naazallah bazı ülemalar burada iki yorum getirmişler bazıları yanı imanları yok Baziıları da imanları var ama zayıf bir imanla olurlar… Allah (c.c.) her halükarda bizleri ve sizleri Bütün müslümanları Korusun..AMİN…
  DUA ..DUA .DUA …EDİN vE HEM KENDİNİZE DUA EDİN DE BU DUALARA DİĞER MÜSLÜMANLARI KATIN Kİ NASIBINIZI ONDAN ALASINIZ…
  sEVGİYLE KALIN Duayla kalın…

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – merhaba
  Yazan: mysecretlife
  Hatimlerinizi Allah kabul etsin.. ne mutlu size.. keşke yapabilsem bende faydam dokunsa..ama üzgünüm..
  Sevgili Kiremit kardeşimin sayfasından bana gelip yorum yazdığınız için çok teşekkür ederim.
  Güzel bir akşam diliyorum.
  Sevgimle kalın.

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – selam…
  Yazan: sevgipenceresi
  Ziyaretiniz ve güzel yorumlarınız için sonsuz teşekkürler.Allah razı olsun.Allahü Teala’yı zikretmekle alakalı yazınız çok güzel ve anlamlı. Çocukken hatırladığım yolda sesli olarak Allah’ı zikrederek yürüyüp giden bir adam vardı.Onu gördüğümde bana tuhaf gelirdi.Çocukluk işte.Şimdi ise yaptığı şeyin ne kadar önemli, faydalı ve güzel bir davranış olduğunu anlayabiliyorum.Rabbim hepimizi onu zikreden ve emirlerini layıkıyla yapabilen kullarından eylesin(Amin)…Ben de sizi özledim. Ve de hemen geldim sitenize.Sevgiyle ve duayla kalın.Allah yar ve yardımcımız olsun…

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – selamün aleyküm FUAD AMCA
  Yazan: hulos
  hayırlı akşamlar fuad amcacım çok çok güzel bir konuya değinmişsiniz ALLAH ebeden razı olsun fuad amcacım çok sevdiğim bir kardeşimiz çok çok zor durumda maddi sıkıntısı var dua etmenizi sizden ve kardeşlerimizden rica ediyorum ALLAH rızası için dua ederseniz sevinirim sevgiler ve saygılar fuad amcacım ellerinizden öpüyorum amcacım……

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – kur’an’ı kerim
  Yazan: yeşim er
  Dedecim nasılsın iyimisin. Bu kurduğun siteyi okuyorum ve bilmediğim dini bilgileri öğrendim. ALLAH’A çok şükürler olsunki sen anneme öyle bir terbiye vermişsinki annemde ben abim ve kardeşime senin ona verdiğin öğütleri bize öğretiyor. 8 yaşında olmama rağmen KUR’AN’I KERİMİ okuyorum.okadar şanslıyız ki müslümanız bunun kıymetini iyi bilmeliyiz.
  Ellerinden öperim dedecim.

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/8/2007 – SELAM… Sevgili torunum YEŞİM ER HANIM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili yeşim er hanım… Aferin Maşaallah kur’an okuyorsun bir de mevlüd dersi de aliıyorsun Bir de derslerinden de başarılı sın…Aferin… ALLAH(C.C.)SENİ KARDEŞLERİNİ muvaffak eylesin…AMİN…
  yARINKI YOLCULUĞUNUZA çıkıyorsunuz yanı tatila Aman kendine dikkat et… VE SELAMETLE GİDİN SELAMETLE GERİ GELİN… Allah(c.c.) a EMANET EDİYORUM…
  sEVGİYLE KALIN… DUAYLA KALIN…

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/8/2007 – selamunaleykum
  Yazan: iLknur
  yazınız çok guzel,karşıma çıkmasıda bir o kadar Allahın lutfu..Kendimi eksik hissettiğim günlerde ilaç gibi geldi.Allah razı olsun sizden..Allah’tan dilediklerimi isteyip kavuştuğum anda ibadetimde zorlandığım bir gerçekti,ama artık ne olursa olsun devam edeceğim..
  Allah’a emanet olun..

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  0/8/2007 – Selam…İLKNUR Yorum yazan Kardeşim..Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canımkardeşim… YORUMUN NE GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPMIŞSIN VE DEVAM EDECEĞİNİ Tam salim bir kalble de vurgulamışsın…Ne mutlu sana… İnşaallah bu fakir de senin gibi temiz bir kalble İbadete başlayacak İnşaallah bu da bizim gibi günahkarlara bir DERS olur..Zaten biz insan oğlu her sözden her kısadden bir ders çıkarmamız lazım..ki BAŞARILI OLALIM…
  SELAM Sana sevgili kardeşm..Sevgiyle kalın ..Duayla kalın…

 19. gocmenkizi diyor ki:

  mutlu ve sağlıklı günler. yazıalrınızı okuyunca huzur buluyorum Allah razı olsun…. hastayım ve çok blog gezemiyorum… Allaha emanet olun hocam http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim..
  Öcelikle Çok çok geçmiş olsun..
  Allah (c.c.) sıhhat ve afiyet ihsan eylesin. AMİN..
  Dualarını beklerim…
  Sevgilerimle

 21. muhammedsalih diyor ki:

  Mevla Teala Ahzab suresi 41 ve 42 inci ayeti kerimelerde mealen şöyle buyuruyor.Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin. Onu sabah akşam tespih edin.Allah razı olsun.

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Muhammedsalih;
  Evet Allah bizleri ve sizleri zikreden kullarından eylesin. Amin.
  Dualarınızı beklerim.
  Sevgilerimle…

Yorum Yapın