Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 6

04 Ekim 2009 Pazar

Ravda-i Mutahhara (Sallallahu aleyhi ve sellem) Bab-ül Baki’

Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 6

Hatib (r.a.),

-“Yalnız Allah-u Teâlâ’ya ibadet etmeye davet ediyor. Gece ve gündüzünde beş vakit namazı kılmayı emrediyor. Ramazan orucunu tutmayı, Kâ’be’ye (Beytullaha) hac etmeyi, verilen sözde durmayı emrediyor. Ölmüş hayvan etini ve kan yemekten med ediyor.”

Mukavkıs;

-“ O’nun şekil ve şemalini (fiziki görünüşünü) bana tarif et!”

Hazret-i Hatib bin Ebi Beltea (r.a.) kısaca tarif etti. Birçoğunu saymamıştı.

Mukavkıs;

-“Anlatmadığın daha bazı şeyler kaldı. Öyle ki, gözlerinde azıcık kırmızılık, arkasın, arkasında PEYGAMBERLİK MÜHÜRÜ VARDIR. Kendisi merkebe biner, harmani (sof) giyer, hurma ve az etli yemekle geçinir. Amcaları veya amca oğulları tarafından korunur.

Hatib (r.a.);

-“Bunlar da onun sıfatıdır.”

Mukavkıs;

-“Ben gelecek bir Peygamber kaldığını biliyordum. Fakat O’nun Şam’dan çıkacağını sanıyordum. Çünkü daha önce Peygamberler hep oradan çıkmışlardı. Gerçi Son Peygamber’in Arabistan’da, sertlik, darlık, yokluk ülkesinde çıkacağını da kitablarda görmüştüm. Allah’ın kitabında sıfatlarını yazılı bulduğumuz Peygamberin ortaya çıkma zamanı da, tam bu zamandır. Biz O’nun vasfını; iki kız kardeşi bir nikah altında birleştirmez. Hediyeyi kabul eder, sadakayı kabul etmez. Fakirlerle, yoksullarla oturur, kalkar! Diye de KİTABTA YAZILI BULMUŞTUK. O’na uymak hususunda Kıbtılar beni dinlemezler. Ben saltanatımdan da ayrılmayacağım. Bu hususta çok cimriyim. O Peygamber, ülkelere hakim olacak, kendisinden sonra da Sahabileri, bu topraklarımıza kadar gelip konacaklar. En sonunda şuradakilere gâlip geleceklerdir. Ben Kıbtılere bundan ne bir kelime anarım, ne de hiçbir kimseye, bu konuşmamı bildirmek isterim.”

Mukavkıs, Arapça yazan kâtibini çağırdı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in mektubuna şöyle cavep yazdırdı.

-“Abdullah oğlu Muhammed’e, kıptılerin büyüğü Mukavkıs’tan!;”

-“Selam, senin üzerine olsun. Gönderdiğim mektubunu okudum. Orada zikrettiğin şeyi ve yaptığın daveti anladım. Ben de bir peygamberin geleceğini biliyordum. Ama O’nun Şam’dan çıkacağını zanediyordum. Elçine ikramda bulundum. Sana Kıbtılerin yanında büyük değeri bulunan iki vcariye ile giyecek elbise gönderdim. Bir de binmen için dişi bir katır hediye ettim.”

Mukavkıs, bundan başka ne bir şey yaptı, ne de Müslüman olmuştu.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın