Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 7

05 Ekim 2009 Pazartesi

Ebû Bekri-Sıddık (r.a.) mescidi (Medine-i Münevvere)

Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 7

Mukavkıs, bundan başka ne bir şey yaptı, ne de Müslüman olmuştu.

Hazret-i Hatib bin Ebi Beltea (r.a.) ya;

-“Hemen memleketine, sahibinin yanına dön! O’nun için İKİ CARİYE, iki binek hayvanı, bin mıskal (bir miskal 4,8 gr.) altın, yirmi takım Mısır işi ince elbise ve daha başka hediyeler gönderilmesini emrettim. Senin için de, yüz dinar ve beş takım elbise verilmesini söyledim. Yanımdan ayrılıp git, sakın, Kıbtılar, senin ağzından tek kelime bile işitmesinler.” Dedi.

Mukavkıs, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e ayrıca billur bir kadeh, kokulu bal, sarık, Mısır keten kumaşı, öd, misk gibi güzel kokular, baston, bir kutu içinde SÜRMELİK, gül yağı, tarak, makas, misvak, ayna, iğne ve iplik de HADİYE ETTİ.

Mukavkıs, Hazret-i Hatib (r.a.) e Pygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) hakkında;

-“Sürme kulanır mı?” diye sormuştu.

Hazret-i Hatib (r.a.) de;

-“Evet! Aynaya bakar, saçını tarar, seferde hazarda, aynayı sürmedanlığı, tarağı, misvaki yanından ayırmaz!” demişti.

Mukavkıs’ın Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e hadiye olarak gönderdiği iki cariye Mariye (r.anha) ve kardeşi Sirin’ (r.anha) di.

Hatib bin Ebi beltea (r.a.) yolda bunlara Müslüman olmalarını teklif edince, kabul edip, MÜSLÜMAN OLMUŞLARDI.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Hazret-i Mariye (r.anha) yi hanım olarak kabul edip, onunla evlendi. Oğlu Hazret-i İbrahim (r.a.), ondan olmuştu. Sirin (r.anha) i de eshabindan ‘Şair’i Nebin olan Hassan bin Sabit (r.a.) e verdi.

En iyi cins ve beyaza çok yakın gri tüylü iki binek hayvanından Katıra “DÜLDÜL”, Merkebe de “Ufeyr” veya “Yafur” adı takıldı.

O güne kadar Arabistan’da AK TÜYLÜ KATIR, GÖRÜLMEMİŞTİ. Müslümanların ilk gördüğü ak tüylü katır, DÜLDÜL oldu. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem), hediye edilen BİLLUR KADEHLE su içerdi.

Hazret-i Hatib bin Ebi Beltea (r.a.), Mukavkıs’ın yanında kısa bir müddet kaldı. Halbuki yabanci heyetler, Mukavkıs’ın yanında bir ay veya daha fazla kalırlardı.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın