Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 5

03 Ekim 2009 Cumartesi

Ravda-i Mutahhara (Sallallahu aleyhi ve Sellem)

Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu)- 5

Hatib (r.a.);

-“Senin bağlı olduğun ve daha hayırlısı olmadıkça bırakmayacağını söylediğin dininden daha HAYIRLI OLAN DİN, HİÇ ŞÜBHESİZ İSLAMİYET’TİR. Biz seni Allah-u Teâlâ’nın bu SON DİNİN, İSLMAİYET’E DAVET EDİYORUZ Kİ, ALLAH, DİNİNİ O’NUNLA TAMAMLAMIŞ, O’NU İNSANLARA YETERLİ KILMIŞTIR. Dahası da yoktur. Bu Peygamber, (Yani Muhammed Alayhis-Selam), yalnız seni değil, bütün insanları davet etti. Bu Pygamber, insanları İslam’a davet ettiğinde;”

Kureyş, o’na;

-“İnsanların en fazla tepki gösterip, kaba davrananı, Yahudiler en fazla düşmanlık edenleri, Hiristiyanlar da en yakın olanları oldu.”

-“Hayatım hakkı için yemin ederim ki, Musa Alayhis-Selam, İsa Aleyhis-Selam’ı müjdelemesi, ancak İsa Aleyhis-Selam’ın Muhammed Aleyhis-Selam’ı müjdelemesi gibidir. Binaenaleyh, bizim seni Kur’an-i Kerim’e davet etmemiz, senin Yahudileri İncil’e davet etmen gibidir. Şüphesiz malımundur ki, her Peygamber kendisini anlayıp idrak edecek bir kavme gönderilmiştir. Ve o kavmin, bu Peygamber’e itaat etmesi, üzerine vacip olmuştur. İşte sen de bu Peygamber’e yetişenlerden birisisin. Biz seni Mesih’in dininden nahyetmiyoruz. Fakat bu yeni dine davet ediyoruz.”

Mukavkıs; -“Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in mektubunu aldı Çok hürmet gösterip, fildişinden yapılmış bir kutu içine koydu. Kutuyu mühürledi ve cariyesine teslim etti.”

Adı geçen bu mektub 1267 (M. 1850) senesinde Mısır’ın Ahmin bölgesinde eski bir manastırdaki kıbt kitabları arasında bulunmuş ve Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid Han tarafından satın alınarak, İSTANBUL Topkapı Sarayı, mukaddes Emanetler Bölümüne konmuştur. Orada MUHAFAZA edilmektedir.

Mukavkıs, Hazret-i Hatib bin Ebi Beltea (r.a.) yı Mısır’da 5 gün misafir etti. Çok hürmet edip, ikramlarda bulundu. Mukavkıs, bir gece haber salıp, Hazret-i Hatib (r.a.) ı huzuruna çağırtıp, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) hakkında birçok sorular daha sordu. Arapça konuşan tercumanından başka kimse yoktu.

Mukavkıs;

-“O’nun hakkında soracağım şeylere doğru cevap verir misin? Eshabının arasında seni seçip gönderdiğini biliyorum. Ben sana üç şey soracağım.”

Hatib (r.a.);

-“İstediğin şeyi sor! Ben sana ancak doğruyu söyleyeceğim.” Dedi.

Mukavkıs;

-“Muhammed (s.a.v.), insanları neye davet ediyor?”

Hatib (r.a.),

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hatib bin Ebi Beltea (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın