Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu)- 4

20 Ağustos 2009 Perşembe

Biat-i Rıdvan’ın yapıldığı yer (Hudeybiye)

Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu)- 4

Hazret-i Ebû Katâde (r.a.), Emr-i Ma’ruf ve Nehy-i an-il-Mümker (iyiliği emredip, kötülükten alıkoyma) farzına çok ehemmiyet verir, Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in sünnet-i seniyyesine son derece riayet ederdi.

O’nun gönlü Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in sevgisiyle dolup taşardı. Hatta Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın yüksek duâlarına kavuşmuşlardır.

Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) le beraber bir seferde bulunyorlardı.

Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) binekleri üzerinde idi. Bir ara uyumak istemişlerdi. Bu sırada uyku haliyle biraz eğilmişlerdi.

Ebû Katâde (r.a.) gidip, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın vucudunu kaldırıp, doğrultular. Biraz sonra mübarek bedenleri tekrar eğilmiş, düşecek bir vaziyet almıştı.

Hazret-i Ebû Katâde (r.a.) tekrar kaldırdı.

Sonra Resulullah (s.a.v.) uyanmışlar, kim olduğunu sormuşlar Ebû Katâde olduğunu söylemişti.

Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Ebû Katâde (r.a.) ye şöyle duâ buyurmuşlardı.

-“Ey Ebû Katâde! Sen Allah’ın Resulünü muhafaza ile meşgül oldun. Allah-u Teâlâ’da seni muhafaza eylesin.“

Eshab-i Kiram (r.anhüm) Resulullah (s.a.v.) ın etrafında pervane olmuşlar, onun her sözünü, her haraketini ve tavrını kendilerinden sonradakilere titizlikle, emanet edâ eder gibi aktarmışlardır.

Ebû Katâde (r.a.) rivayet ettiği bazı hadis-i şerifler;

Resulullah ( Sallallahu aleyhi ve Sellem) buyurdular ki;

-“Salih rüya Allah-u Teâlâ’dandır. Kötü rüya şeytandandır. Kim sevmediği bir rüya görürse, sol tarafına üç defa tükürsün. Şeytandan da Allah-u Teâlâ’ya sığınsın. Böylece o kötü rüya kendisine zarar vermez.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Katâde (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın