Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6

05 Temmuz 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi (s.a.v.) Babüs-Selam kapısının görünüşü

Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in ahrete irtihalınden sonra Ebû Said’i Hudri (r.a.) Hazret-i Ebû Bekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman (r.anhüm) ın halifelikleri zamanlarında Medine’de Fetva ile meşgül oldu. 36 (M. 656) senesi Hazret-i Ali (r.a.) nin zamanında her türlü fitneden uzak olmaya çalıştıysa da bozuk fırkalardan Haricilerle yapılan ‘Nehrevan’ harbine katıldı.

Bu savaşta sonra Sevgili Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) ile beraber olduğu günlerdeki bir hadise’yi hatırladı.

Bir gün, Peygamberimiz (s.a.v.) Eshabın (r.a.) a bir şeyler taksim ediyorlardı,

Bir adam gelip;

-“Ya Resulallah ! Adalet üzere haraket et..” dedi.

Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) de;

-“Ben Adalet etmezsem kim eder?” buyurdu.

Bu hadise esnasında Hzret-i Ömer (r.a.) de orada idi. Bu adama çok kızdı ve Resulullah (s.a.v.) a dönerek;

-“Ya Resulallah! Musade buyurursanız, şu adamın kellesini uçurayım.” Dedi.

Resul-i Ekrem (Sallallah-u Aleyhi ve sellem) ona dönerek;

-“Hayır, bırak. Onun bir takım arkadaşları olacak ki onlar sizin namazlarınızı, oruçlarınızı beğenmiyecek. Fakat onlar, bir ok yayından nasıl çıkarsa, diden öyle çıkacaklardır. Bunların içinde öyle bir adam bulunacak ki, memelerinden biri kadın memesi gibidir. Bunlar insanlar fetret devrinde iken zuhur edeceklerdir..” meydana çıkacaklardır)

Buyurdukları sırada;

-“İnsanlar içinde öyleleleri vardır ki, sen sadakatı dağıtırken seni kaşla gözle muhafeze ederler.” Ayeti kerimesi nazıl oldu.

Hazret-i Ebû said’i Hudri (r.a.);

-“Ben peygamberimiz (s.a.v.) in işaret buyurduğu bu adamı, Hazret-i Ali (r.a.) nin öldürdüğünü gördüm. Bu adam aynen Peygamber imiz (s.a.v.) in tarif ettiği gibiydi.” Buyurdu.

Bir rivayete göre;

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Said-i Hudri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Hadis- 69 (Takva'ya dair ayet ve hadisler) « Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 4 Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6 [...]

Yorum Yapın