Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 7

05 Temmuz 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi (s.a.v.) uvlusu (Medine-i Münevvere)

Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 7

Bir rivayete göre; Hazret-i Ebû Said’i Hudri (r.a.), İstanbul’un fethi için gelen asker arasında idi. Düşmanlarla çarpışırken Edirne kapı çivarında şehid oldu.

Kabrini, Fatih Sultam Mehmet Han’ın hocası Akşemseddin hazretleri (r.a.) keşfetti. Kabri eskiden kilise olup, camiye çevrilen Kariye Camiinin bahçesindedir.

Bir diğer rivayete göre de 74 (M. 693) senesinde bir Cuma günü vefat etti. Medine’de Baki’ kabristanına defnedildi.

Hazret-i Said’i Hudri (r.a.) Hadis-i şerif ve fıkıh ilimlerinde çok üstün derecelere sahipti. 1170 adet Hadis-i Şerif rivayet etmiştir.

Hazret-i Said’i Hudri (r.a.) ders verirken çevresinde büyük bir kalabalık hasıl olur, sorulan bütün sorulara cevap verirdi.

Talebelerinden Kuz’a (r.a.) şöyle anlatır;

-“Hocamın huzuruna gitmiştim. Çok kalabalıktı, herkesin dağılmasını bekledim.”

Sonra huzuruna yaklaştım.

-“Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) nasıl namaz kılardı.” Diye sordum.

Buyurdular ki;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) öğle namazına durdukları zaman birimiz kalkar evine gelir, abdestini tazeledikten sonra mescide döner, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) i daha birinci rek’ate bulurdu.”

Hak ve hakikati müdafaa etmek hakkında duymuş olduğu bir hadis-i Şerif-i hemen her yerde rivayet ederdi.

Fakat;

-“Hak ve hakikate hizmette kusur ederim.” endişesiyle ağlardı.

Rivayet ettiği, herkes tarafından tanınmış olan bir Hadis-i şerif de Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki;

-“İçinizden biri, bir münkeri (yasak edileni) görürse ve ona eliyle mani olabilirse, hemen ona mani olsun. Eliyle mani olamazsa diliyle, dili ile de mani olamazsa onu kalbiyle yapsın. Bu da iman’ın en zayıfıdır.”

Ebû Said’i Hudri (r.a.), doğru bildiği bir hususu söylemekten çekinmezdi. Çok cesur, fedakar ve sabırlı bir zat idi. Temiz ve sade bir yaşayışı vardı. BÖYLE OLMAYI SEVERDİ. Muhtaç olanlara yardım eder, onları evine alıp terbiye ederdi

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Said-i Hudri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 7” için 1 Yorum

  1. Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] – 11Dâvûd-i Tâ-i (Radiyallah-u anh)- 5 « Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 5 Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 7 [...]

Yorum Yapın