Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 3

13 Ocak 2009 Salı

Beyaz su Başı (Nusaybin)

Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 3

Tam bu sırada Habib-i Acemi (r.a.) nin hanesine beyaz elbiseli kimseler geldi. Birisinin sırtında un çuvalı, birisinin sırtında yüzülmüş koyun, birisinin sırtında, içinde yağ-bal baharat v.b. eşyaların bulunduğu bir tulum ve birisinin elinde, içinde 300 GÜMÜŞ bulunan bir kese vardı.

Habib-i Acemi (r.a.) nın kapısını çaldılar. Hatun kapıyı araladı. Gelen kimseler ellerindekini bıraktılar.

Ve;

-“Bunları efendinizin çalıştığı yerin sahibi gönderdi. Eğer Habib işini artırırsa biz de ücretini artırırız diye söyledi.” Dediler.

Ve gittiler.

Habib-i Acemi (r.a.), akşam olunca mahzun ve mahcub bir şekilde evine döndü. Daha eve girmeden, içeriden taze ekmek ve yemek kokuları geldi.

Hanımı kedilerini karşıladı ve şöyle dedi;

-“Efendi! Kime çalışıyorsan, hakikatten o çok iyi bir kimse imiş, İKRAM VE İHSAN SAHİBİ BİR ZATMIŞ. Bu gün öğle vaktinde şunları göndermiş. Ayrıca (-”Habib’e söyle, eğer işini artırırsa biz de ücretini artırırız.”) diye haber göndermiş.”

Bunun üzerine Habib (r.a.), Hayretle;

-“Allah! Allah!, on gün çalıştım. Bana bu ihsanlarda bulundu. Demek daha çok çalışırsam kimbilir neler verecek.” Dedi ve kendini tamamen Hak teâlâ’ya ibadete verdi.

İbadetini artırdı.

Böylece hem Allah-u Teâlâ’ya ibadet ederek, hem de Hasan-i Basri hazretleri (r.a.) nin kalblere te’sir eden sohbetleri ile yükselerek dua’sı makbul olan büyük zatlardan oldu.
Edebi ve anlayışı fevkalade olup, ilm-i siyâseti çok iyi bilirdi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Habib-i Acemi hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 3” için 1 Yorum

  1. Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh); Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 3 [...]

Yorum Yapın