Hac- 8 (Hac hazırlığı ve edebleri)

11 Kasım 2008 Salı

Çağ-Çağ deresi (Bor-e Veysike) Nusaybin

Yolun ilk edebleri ve hazırlıkları:

Hacca gitmeye niyet edince; Önce tevbe temeli, hakları hak sahiblerine vermeli, borçları ödemeli, hanımına, çocuklarına ve bakması icap edenlere nafakalarını vermeli, vasiyetname yazmalı, yol harçlığını helalden ayırmalı, şübheliden kaçınmalıdır. Çünkü, şüpheli mal ve para ile hac yaparsa, kabul olmayabilir.

Hazırlığını, yolda fakirlerle arkadaşlık yapacak şekilde biraz fazla yapmalıdır. Yola çıkmadan önce, yolda rahat ve salim olmak için, sadaka vermelidir.

Kuvvetli bir deve kiralamalıdır. Yükleteceği şey’leri hayvanın sahibine göstermelidir. Bu suretle bir sıkıntıdan da kurtulmuş olur. İyi bir arkadaş edinmelidir.

Sevdiklerine

-“Allah’a ısmarladık” demeli, dua istemelidir.

Her birine,

-“Dinini emanetini ve işlerinin sonunu Allah-u teâlâ’ya ısmarlıyorum.” Demelidir.

O kimseler de;

-”Allah (c.c.) seni korusun, takvanı artırsın, beğenmediği şeylerden uzak eylesin, günahını afv, yüzünü döndüğün tarafa hayırlı eylesin.” Demelidir.

Evden çıktığı zaman iki rek’at namaz kılmalı, birinci rek’atta “Elham’dan” sonra “Kul ya eyyuhel kafirun” , ikinci rek’atta da “Kul huvallahü ehad” surelerini okumalı,

Sonra,

-“Ya Rabbi, beni ve onları belâlarden koru. Ya Rabbi, bu yolda senden iyilik, takva ve beğendiğin amelleri, işleri istiyorum.” Demelidir

Evin kapısına gelince;

-“Bismillah-i, tevekkeltü alâllahi, lâ havle ve lâ kuvvte illâ billah.”

Deyip

-“Yarbbi, senin yardımınla dışarı çıktım, sana tevekkül eyledim, sana tutundum, yüzümü sana döndüm. Ya Rabbi! Beni takva ile rızıklandır, günahımı afv et, her nereye dönersem yolumu hayırlı eyle’” söylemelidir.

Bineğe binice,

-“Bismillahi ve billahi ekber.” Deyip

-“Kendi kuvvetimizle yapmamız imkansız olan bir halde, Bunu bize veren, Allah-u teâlâ her ayıb ve kusurdan münezzehdir. Biz de sonunda ona dönücüyüz.” Demelidir.

Yolda giderken bir müddet zikir ve kur’an-i kerim okumakla meşgül olmalıdır.

Yüksek bir yere gelince;

-“Ya rabbi senin şerefin her şereften üstündür. Her halde yapılan hamdler sana mahsustur.” Demelidir.
Yolda korkulacak bir hal zuhur ederse, “Ayete’l kürsi, Amene’rresulu, Kul hü vallahü ahad ve Kul’eûzü’leri okumalıdır.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizlere ve sizlere hac farizesini yerine getirmeyi ve Hac dönüşünde de Bu haccı korumayı nasıb eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

Yorum Yapın