Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 4

23 Haziran 2008 Pazartesi

 

Haci Hüseyin-i Şeyh (r.a.) markadının bir başka görünüşü

Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 4

Haci Hüseyin (r.a.);

-“Hayra! Senin bana verdiğin erzaklardan ne varsa geri vereyim yalnız benim bir yorganımı ile döşeyimi verin ben razıyım. Evet erzaklar senin olabilir benim ailemi ve yorgan ile yatağımı bana ver yeter. Murşidim beni çağırıyor, kesin kes kararliyim gideceğim. dedi.

Haci Hüseyin-i Kinike (r.a.) O günleri şöyle anlatır;

-“Ben bir seneliğine muamele ile “Kurka Metine” köyüne imâmlık yapmak için gittim. Senede iki çuval buğday ile bir çuval üzüm verdiler. Ben de onlara dinlerini öğretiyor imâmlık yapıyor namaz kılıdırıyordum. Aradan birkaç ay geçmişti ki baktım Kertven köyünden Haci Hüseyin, önlerinde binek hayvanları olduğu halde birkaç kişi ile köyümüze geldiler.”

-“Haci Hüseyin! Şah-i Hazna hazretleri (r.a.) Haznaye gidiyor, sana selamları var, onun afvu Suriye devleti tarafından çıkmış, Hazna köyüne gidiyor, seni kendi yerine köyümüzde ikamet ettirmek istiyor sen ne diyorsun?” dediler

İşte ozaman ben ağladım. Bu ağlamam sevinç ve surur içindi.

-“Şah-i Hazna (r.a.) nasıl olurda benim gibi fakir, kimsesiz ve yetim birini kendi yerine getirtmeye kalkıyor, ben onun oturduğu köye layık olabilecek miyim?“dedim.

Kürka Metine Köylüleri beni onlara vermek istemediler işi yokuşa sürüklediler hata bana verdiği buğday ile üzümü geri vermemi istedler

Hemen köy muhtarı’nın yanına gittim;

-“Hayra! Beni çağıran zat mübarek bir zattır. Benim Nurşin köyünde Hazret (radiyallah-u anhu) nin yanında okurken beraber kaldığım hücre yol arkladaşımdır. Ben kesinlikle onun emrinden çıkmam. Bana verdiğin ne varsa geri vermeye hazırım.Yatacak yatağımı, yorganımı ile hanımımı alayım daha gayrı sizden de bir şey istemiyorum daha bana verdiğiniz erzakları yememişim,”dedim.

Köy muhtarı kararlığımı anlayınca;

-“Seyda! Ben işleri yokuşa sürüklemek için sana verdiğin malzemeleri ver dedim madenki gitmek te o kadar ısrarlısın sana verdiğimiz eşyalarını da al, güle güle git biz senden razıyız Allah da senden razı olsun. Seni kayıp etmemek için, gitme diyoruz.” Dedi.

Benim kalbimi hoşnut etti hemen o gün gelenler benim eşyalarımı hayvanlara yüklediler. Kertven’e geldik.

Haci Hüseyin-i Şeyh (r.a.) kertven’e geldikten sonraki günleri anlatıyor;

Kertven’e geldikten sonra da Şah-i Hazna (radiyallah-u anhu) da Hazna köyüne yerleşti. Ben “Kertven” köyünden, sınırı geçerek Hazna köyüne sıkı sık gider O’nun yanında tasavvuf ilmimi devam ettirdim. Kısa bir zaman sonra da Şah-i Hazna hazretleri (r.a.) Benim gibi yetim, fakir ve kimsesiz birisine halifelik verince de, Elhamdulillah; Şah-i Hazna hazretleri (r.a.) nin himmeti ve bereketi ile de müslümanlar uzak yerlerden “Kertven” köyüne gelmeye, dinlerini diyanetlerini öğrenmeye başladılar.

Devam edecek…

(Kaynak) Fuad Yusufoğlu.com

Derleyen; Fuad Yusufoğlu

Allah-u teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Haci-yi şeyh lakabi ile meşhur olan Haci Hüseyin-i Kinike hazretleri (Radiyallah-u anhu) nın yüzü suyu hurmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 4” için 1 Yorum

  1. Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 4Zikrin hakikati- 2 « Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 2 Haci Hüseyin-i Kinike (Radiyallah-u anhu) – 4 [...]

Yorum Yapın