Hamza bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu);

08 Mayıs 2009 Cuma

Uhud dağı Medine-i Munevvere Hazret-i Hamza (r.a.) nın kabri (Çok eski resim)

Hamza bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu);

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in amcası, İlk Müslümanlardan. İsmi Hamza, Künyesi Ebû Ammâre (Umare) ve ebû Ya’le. Lakabı, Esedullah (Allah’ın arslanı) dır.

Nesebi, Hamza bin Abdülmuttalip bin Haşim bin Abd-i Menaf El Kureyşi El Haşimidir. Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in amcası aynı zamanda süt biraderi idi.

Annesi Hâle. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in Validesi Hazret-i Amine (r.anha) nin amcasının kızıdır. Hazret-i peygamber (Sallallahu aleyhi ve selem) den 2 (başka bir rivaytte 4) sene önce doğdu. Hicreten yedi yıl önce Müslüman oldu.

Hazret-i Abdullah ibn-i Mesûd (r.a.) buyuruyor ki;

-“Müşriklerden velid adında birinin bir putu vardı. Safa tepesinde toplanırlar, bu puta ibadet ederlerdi. Bir gün Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem), onların yanına gitti ve onları iman’a davet etti. Kafir olan bir Cini, o putun içine girdi ve sevgili Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) için uygun olmayan sözler sarfetti.”

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) üzüldüler.

-“Başka bir gün şahsını görmediği bir kimse Peygamber efendimiz (s.a.v.) e Selâm vererek (-“Ya Resulullah! Kafir olan bir cinni sizin için münasıp olmayan şeyler söylemiş. Ben, onu bulup boynunu kestim. Arzu buyurup, yarın safa tepesine teşrif edermisiniz? Siz, yine onları İslâm’a davet edersiniz, Ben de o putun içine girip, sizi medhedici sözler söylerim.” Dedi.

-“Peygamber efendimiz, Abdullah ismindeki bu cininin arzusunu kabul ettiler. Hazret-i peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem), ertesi günü oraya gittiler. Yine müşrikleri imana davet ettiler. Müslüman Cinni, müşriklerin elindeki putun içine girip, sevgili peygamberimiz (s.a.v.) i ve İslamiyeti güzel anlatan sözler ve beyitler söyledi. Müşrikler, bu sözleri duyunca ellerindeki putu parça parça ettiler. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) a saldırdılar. Mübarek saçları darmadağın oldu. Mübarek yüzü kana boyandı.”

Onların bu ezâ ve cefalerına tahammül gösterip, şöyle buyurdular;

-“Ey Kureyşliler! Bana vuruyorsunuz. Ama ben sizin peygamberinizim.”

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem), oradan ayrılıp evine geldi. Bir hizmetçi kız, bu hadiseyi, başından sonuna kadar görmüştü.

Bu sırada Hazret-i Hamza (r.a.), dağda avlanıyordu. Bir Ceylana ok atmak için hazırlandı.

Ceylan dile gelerek;

-“Ya Hamza! Bana ok atacağına kardeşinin oğlunu öldürmek isteyenlere ok atsan daha hayırlı olur.” Dedi.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hamza Bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın