Hazret-i Abbas bin Ubâde (radiyallah-u anhu)- 3

14 Temmuz 2009 Salı

Kâ’be-i Muazzama ve çevresi

Hazret-i Abbas bin Ubâde (r.a.)- 3

-“Ya Resulallah, yemin ederim ki, istediğin takdirde, yarın sabah, Mine’da bulunan kafirlerin üzerine kılıçlarımızla eğilir, onların hepsini kılıçtan geçiririz.” Dedi.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) memnun oldular,fakat;

-“Bize, henüz bu şekilde hareket etmemiz emrolunmadı. Şimdilik siz yerlerinize dönünüz.” Buyurdu.

Abbas bin Ubâde (r.a.) de Akabe’de biat ettikten sonra Peygamberimiz (s.a.v.) den ayrılmamış, Mekke’de kalmıştır.

Peygamberimiz (s.a.v.) e Hicret izni gelince O da Medine’ye hicret etmiştir. Bu sebeple kendisine “Ensarın muhaciri” denilmiştir.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) Mekke’den Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) ile Medine’ye haraket ettiler. Binbir meşakkat ile Medine yakınlarında Kûba’ya geldiler.

Kûba’da Cuma namazını kıldıktan sonra Kusva ismindeki devesine binerek Medine’ye doğru yola çıktılar. Devenin yularlını başına dolayarak SERBEST BIRAKTILAR.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) önde, Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) arkasında ve dedesi Hazret-i Abdulmuttalib’ın dayısı Neccar oğullarının yiğtileri de çevresinde olduğu halde Medine’ye girdiler.

Bütün Medine halkı, karşılamaya çıktılar. Medine’liler Peygamberimiz (s.a.v.) in mübarek yüzünü görebilmek heyacanıyla, yolları kaplamış ve bayram sevinci yaşıyorlardı. Peygamberimiz (s.a.v.) de çok sevinçliydi.

Kadınlar ve çocuklar hep ağızdan;

-“Bizim üzerimize Vedâ yokuşundan bir ay doğdu. Allah’a her duâ’da şükretmek vacip oldu.” Diyerek kasideler söyliyorlardı.

Medine halkı, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) e görülmemiş bir tezahüratta bulunuyor.

Herkes;

-“Bize buyurun, Ya Resulallah.” Diyerek evlerine davet ediyorlardı.

Kusva adındaki develeri sağa sola baka baka ilerlerken, Abbas bin Ubâde hazretleri (r.a.) ve Sâlim bin Avf oğulları Kusva’ın önüne gelerek;

-“Ya Resulallah! Bizim yanımızda kal! Sayıca çokluk, mal ve silahca hazırlık, duşmanlarına karşı seni koruyup savunacak kuvvet ve kudret bizde var.” Dediler.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) onlara gülümsediler;

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abbas bin Ubâde (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Abbas bin Ubâde (radiyallah-u anhu)- 3” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Abbas bin Ubâde (Radiyallah-u anhu)- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Zübeyr (Radiyallah-u Anhu); « Hazret-i Abbas bin Ubâde (Radiyallah-u anhu); Hazret-i Abbas bin Ubâde (radiyallah-u anhu)- 3 [...]

Yorum Yapın