Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) – 2

20 Temmuz 2009 Pazartesi

 

Medine-i Münevvere (Eski fotoğraf)

 

Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) – 2

Hatta denildi ki;

-“Cüveyriyye (r.anha) nin mehri bütün müstalak kabilesinin azâd edilmesi oldu.”

Bu ciheti takdir eden Âişe-İ Sıddıka (r.anha);

-“Ben Cüveyriyye (r.anha) kadar kavmına hayrı dokunan kadın görmedim. Mustalak oğullarından yüzlerce kişi Cüveyriyye sayesinde esirlikten kurtulmuştur.

Peygamber efendimiz (s.a.v.), evlenmelerinin hepsini Âişe (r.anha) yı Allah-u Teâlâ’nın emri ile nikahladıktan sonra yaptı. Bunlar dini, siyasi veya merhamet ve ihsan ederek yapılan evlenmelerdir. (Bakınız Muhammed aleyhisselam). Nitekim Cüveyriyye (r.anha) ile olan evlenme de böyledir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki;

-“Bütüm zevcelerimle evliliklerim ve kızlarımı evlendirmem, hepsi Cebrail aleyhisselam’ın Allah-u Teâlâ’dan getirdiği izinle olmuştur.”

Hazret-i Cüveyriyye (r.anha), Resulullah (s.a.v.) ile birlikte, diğer hanımları gibi, sırası geldiğinde zaman zaman muhtelif gazvelere iştirak etmiştir. Cüveyriyye (r.anha) izzet-i iman sahibi metanetli bir hatun idi. Aynı zamnada çok ibadet ederdi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) O’nun yanına geldiklerinde O’nu çok zikir yapar, kelime-i tevhid söyler bulurdu.
Peygamber efendimiz (s.a.v.) den bizaat işiterek rivayet ettiği hadis-i şerifler “yedi” tanedir.

Kendisinden İbni Abbas, İbn-i Ömer, Ubeyd İbn-i Sibik (aleyhimirridvan) v.b. hadis-i şerif nakletmişlerdir.

İbn-i Abbas (r.a.) Cüveyriyye (r.anha) dan şöyle rivayet etti,

-“Bir sabah camide ibadetle meşgül idim. Resulullah (s.a.v.) uğradığında Sübhanallah zikrini yapıyordum. Resulullah bir haceti (ihtiyacı) için dışarı çıktılar. Öğle üzeri tekrar geldiler ve yine ben aynı zikir ile meşgül idim.”

Buyurdular ki;

-“Sen hep böyle mi yaparsın?”

-“Evet.” Dedim.

Tekrar;

-“İstersen sana birkaç kelime öğreteyim de bu kelimeleri söyleyesin ve hem senin nafile ibadetlerin yerine geçe.” Buyurdular.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret- i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) – 2” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] esas: (Akaid)-5 (sekizinci bölüm) « Hazret-i Zeyneb Binti Cahş (Radiyallah-u anha) -3 Hazret-i Cüveyriyye bintü’l- Haris (Radiyallah-u anha) – 2 [...]

Yorum Yapın