İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 11

17 Temmuz 2012 Salı

Zeynelâbidin Cami-i külliyatının rstore halı (Nusaybin)

İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 11

31-Dinen uygun olmayan bir şey için duâ etmemelidir.

32-Tahaccur etmemeli. Yani, Allahım beni af ve mağfiret et. Benden başkasını af ve mağfiret etme veya Allahım falancayı af ve mağfiret etm dememelidir..

33-Bütün hacetlerini istemelidir.

34-Duâ eden ve dinleyen amin demelidir.

35-Duâ ettikten sonra ellerini yüzüne sürmelidir.

36-Duâ ederken acele etmemelidir.

En faziletli zikir, kur’an-i kerim okumaktır. Zikir, sadece tehlil, tesbih ve tekbirden ibaret değildir. Alah-ü teâlâ’nın beğendiği ve razı olduğu işleri yapan herkes zikretmiş olur.

Âlimler buyurdular ki;

-“Kul, Resulullah (s.a.v.) tan bildirilen zikirlere, sabah, akşam ve muhtelif hallerde ve vakitlerinde, gece veya gündüz devam ettiği zaman, Allah-ü teâlâ çokça alanlardan olur.”

Gece veya gündüz yahut bir namazın peşinden veya bunlardan başka zamanlarda zikir edenlerin (Allah-ü teâlâ’y ananların), mümkün olduğu kadar aynı vakitlerde zikr edip, ihmal etmemesi gerekir. Böylece, Allah-ü teâlâ’y anmayı adet haline getirmiş olur.

Duâ’nın kabul olduğu vakitler;

-“Duâ’nın, şu vakitlerde daha çok kabul olacağı ümid edilir. Kadir gecesi, Arafe günü, Ramazan ayında, Cuma gecesi, Cuma günü, gece yarısı, gecenin ikinci yarısında, gecenin ilk üçtebirinde, gecenin son üçtebirinde, seher vaktinde, Cuma saatında (Bu saatın vakti imâmın hutbede minbere oturması ile Cuma namazının edâ edilmesine kadar olan zamandır denilmiştir.

Bu vakit hakkında çeşitli rivayetler vardır.

İmâm-i Nevevi (r.a.) buyurdu ki;

-“Sahih ve doğru olan, Sahih-i Müslim’de Ebû Musa eı-Eş’ari (r.a.) den rivayet edilen hadis-i şerifte sabit olandır. Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) buyurdu ki;

-“(Duanın kabul olduğu vakit) İmâmın minberde oturmasından, selam vermesine kadar olan müddettir.”

Hülasa; duânın kabülünün ümid edildiği vakit tam belirli olmayıp, muhtelif vakitler arasında bulunmaktadır.

Ezan ile ikâmet arasında, Allah yolunda cihad için saf tutulduğu sırada, harb kızıştığı zaman, farz namazlardan sonra, secdelerde,

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Fıkıh âlimi veli olan İbn-i Çezeri (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 11” için 1 Yorum

  1. İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 10 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Mesleme (Radiyallah-u anhu)- 17 « İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 9 İbn-i Cezeri (Radiyallah-u anhu) – 11 [...]

Yorum Yapın