İmâm-i Ahmed bin Hanbel (Radiyallah-u anh)- 2

11 Ocak 2009 Pazar

Cöka Kanika (Girincik köyü) Nusaybin

İmâm-i Ahmed bin Hanbel (Radiyallah-u anh)- 2

İmâm-i Ahmed bin Hanbel (r.a.), ilim tahsili için her türlü zorluğa katlanmıştır. Hadis-i şerif dinleyip öğrenmek üzere, pek çok seyahat yapmıştır.

Bu seyahatlerinin çoğuna, YAYA OLARAK ÇIKMIŞTIR. İlk hac seferini 187 (M. 803) senesinde yaptı. Bundan sonra 191 (M. 806) ve 196 (M. 811) senelerinde de hacca gitti. 196 ‘daki hac seferinde, bir sene Mekke-i Mükerreme’de kaldı. 198 yılında da hac yapıp, bir sene daha orada kaldı.

Bu zaman zarfında hadis-i şerif öğrenme faaliyetini sürdürdü. Hac yapmak için beş defa Mekke-i mükerreme’ye gitmiştir. Bu seferlerinden birinde, hac yaptıktan sonra bir müddet, mücâvir olarak Mekke’de kaldı.

Sonra Yemen’in San’a şehrinde bulunan meşhur hadis âlimi Abdurrezak bin Hemmam (r.a.) dan hadis-i şerif öğrenmek için San’a’ya gitmek üzere yola çıktı.

Bu yolculuk sırasında ilim oğrenmek uğruna çok sıkıntı çekti. Yolda yiyeceği bitmişti. Parası da olmadığı için, San’a şehrine varıncaya kadar, nakliyecilerin yanında ücretle hamallık yaptı.

San’a’da Abrürrezaak bin Hemmam (r.a.) den ders aldı. Ticaret ve kazanc için elverişli olmayan San’a’da iki sene kalıp, sıkıntılara katlandı.

Abdürrezzak bin Hemmam (r.a.) dan Hadis-i şerif dinledi. Böylece İmâm-i Zühri (r.a.) ve İbn-i Müseyyib (r.a.) yoluyla rivayet edilen, birkaç hadis-i şerif-i işitip öğrendi.

Ahmed bin Hanbel (r.a.), ilim öğrenmek için pek çok İslâm beldesini dolaştı ve bu uğurda pek çok meşeakkate katlandı. Kitab çantalarını sırtında taşıdı.

Bir seferinde onu tanıyan biri ezberlediği hadis-i şerifin ve yazdığı notlarının çokluğunu görerek;

-“Bir Küfe’ye bir Basra’ya gidiyorsun! Ne zamana kadar böyle devam edeceksin?” deyince.

Ahmed bin Hanbel hazretleri (r.a.);

-“Hokka ve kalem ile mezara kadar…” diyerek cevab vermiştir.

Ahmed bin Hanbel (r.a.) in kuvvetli hafizasının yanında dikkatı çeken bir vasfı da, işittiği bütün hadis-i şerifleri yazmaya çok önem vermesiydi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Tâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri İmâm-i Hanbel (r.a.) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“İmâm-i Ahmed bin Hanbel (Radiyallah-u anh)- 2” için 3 Yorum

 1. mehmet SELES diyor ki:

  #
  mehmet SELES ~ 11 Ara 2008 saat 18:41

  Selamun Aleykum
  Mübarek Kurban bayramınız kutlu olsun
  Sıra cüzüm olan 4. cüzü bana yazarsanız sevinirim
  Hayılı Akşamlar
  Allh (CC) Yolunuz acık va daim etsin

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Canım kardeşim Mehmet…

  Kurban sana 4 .cüz’ü verdim . Allah kendi rızası istikametinde kabul buyursun Amin..

  Canım kardeşim şayet gelecek haftalarda da okumak istersen bir zahmet bana en geç en son çarşamba gününe kadr haber ve ki seni tabloya ekleyeyim..

  Dualarını beklerim..

  Sevgilerimle…

 3. İmâm-i Ahmed bin Hanbel (Radiyallah-u anh) « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] bölüm)İmâm-i Şafi-i (Radiyallah-u anh)- 11 « İmâm-i Şafi-i (Radiyallah-u anh)- 13 İmâm-i Ahmed bin Hanbel (Radiyallah-u anh)- 2 [...]

Yorum Yapın