Kendi nefsini bilmek- 2

29 Haziran 2008 Pazar

dsc063391-girnavas-selalesi-fuadyusufoglu.jpg

Girnavas (Cin tepesi) mevki-i

Kendi nefsini bilmek- 2

Kalbin hakıkatı bu alemden değildir. Bu aleme garip olarak gelmiştir. Yolcu gibi gelmiştir. Görünen et parçası (yürek ) onun taşıyıcısı ve aletidir. Bedenin tüm uzuvları, onun askeridir. Bütün bedenin PADİŞAHI Odur.

Hak teala (c.c.) yı tanımak, O’nun cemalıni müşahede etmak, onun sıfatıdır.Teklif ona olmaktadır. Hitab onadır.’İtab ve ‘ikab onadır. Asıl saadet ve şakaavet onun içindir. Beden, bütün bunlarda ona uymakadır. Onun hakikatini bilmek, sıfatlarını tanımak, Allah-u Teala (c.c.) yı tanımanın, bilmenin anahtarıdır.

Onu bilmeye çok uğraş ki, o çok yüksek bir CEVHERDİR. Melekler cevherindendir. Onun asıl madeni, Allah-u Teala (c.c.) hazretleridir. Oradan gelmiştir, tekrar oraya dönecektir. Buraya gurbete gelmiştir. TİCARET VE TOHUMU EKMEK İÇİN GELMİŞTİR. O halde bu manadaki ticaret ve ziraati bilmelisin.

Varlığı bilinmeyince, kalbın hakikati anlaşılamaz. O halde hakikatinin ne olduğunu, sonra askerini, sonra bu asker ile olan bağlılığını, sonra sıfatlarını bilmek lazımdır. Sıfatları bilinirse, Allah-u Teala (c.c) nın bilinmesinin nasıl hasıl olduğu, kendi saadetine nasıl ulaştığı bilinir. Bunların her birine ayrı ayrı işaret edeceğiz.

Kalbin varlığı aşikardır. Zira, insanın kendi varlığında şüphesi yoktur. İnsanın varlığı bu kalıbı ile değildir. Bu kalıp, ölüde de vardır, fakat ruhunda yoktur.

Biz kalp demekle, ruhun hakikatini kast ediyoruz. Bu ruh olmazsa, beden temiz olamaz. Gözünü kapayıp kalıbını, gözleri, yerleri ve gözle görülebilen her şeyi unut sa da kendi varlığını zaruri olarak bilir. Her ne kadar kalıbından, yerden, gökten ve göklerde olanlardan haberi olmasa da, kendinden haberi olur.

Bu hususta dikkatli düşünen bir kimse, ahiretin hakikatinden bir şeyler anlar ve yine anlar ki, bu bedeni ondan alırlar; o ise bir yerde kalır, yok olmaz.

Ruhun hakikatinin mahiyetini, ona mahsus sıfatların neler olduğunu bildirmeye dinimiz müsaade etmiyor. Bunun için Allah’ın Resulü (a.s.v.) bunu açıklamadı. Nitekim, Allah’u Teala Peygamberimiz (a.s.v.) e buyurdu:

-“Ve, sana ruhdan sorarlar. Onlara de ki, ruh Rabbimin emrindedir” 17- isra: 85.

Bunun fazlasını söylemeye izin yoktur. Ruh, Allah’u tealaya ait şeylerdendir ve alem-i emirdendir. O alemden gelmiştir.

-“Biliniz ki, halk [yaratma] ve emir onundur.” Buyruldu. 7- A’raf: 54

Alemi halk başkadır, Alemi emr başkadır. Ölçülebilen, sayılabilen ve boyutları olan her şey’e ALEM-İ HALK denir. Halk kelimesinin lügatta asıl manası ölçkmektir. Halbuki insanın kalbinin ölçüsü ve sayısı olmaz.

Bunun içindir ki, bölünmeyi kabul etmez. Eğer bölünebilseydi, bir tarafında bir şeyi bilmemek diğer tarafında aynı şeyi bilmek caiz olurdu. Böylece, bir anda hem alim, hem de cahil olmuş olurdu. Bu ise imkansızdır! Bölünme ve ölçü kendisine yanaşmadığı halde, bu ruh, mahluktur. Yaratıktır.

Takdir yaratmak manasına geldiği gibi halk kelimesi de yaratmak manasına gelir. O halde bu manada yaratıktır. Diğer manada ise, alemi emirdendir. Çünkü alem-i Emirdeki şeyler, boyut ve ölçü kabul etmez.

Devam Edecek…

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri bizleri ve sizleri Sağlam bir ittikatla Ahsen-i Akibet üzere sabit eylesin. Bu dünyadan Kelime-i Tevhid üzere ahirete intikal etmeği KENDİ RAHMETİYLE İHSAN eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Kendi nefsini bilmek- 2” için 31 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/3/2007 – esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühu
  Yazan: hisari
  sabahı şerifleriniz hayırlı olsun rabbim işlerinizi asan eylesin evinize mutluluk ve huzur nurları doğsun.yapacağın tüm işlerde bolluk ve bereket ile hak rızası önde olsun.eşine çocuklarına kendine ve sevdiklerine sağlık sıhhat ve afiyet olsun
  selam ve dua ile

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/3/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  Allah’ın kelâmıyla birbirinizi seviniz. Muhakkak bilmelisiniz ki Allahü Teâlâ ahdini bozanlara gazab eder. Hz.Muhammed sav.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/3/2007 – s.a
  Yazan: ResuleVuslat
  KARDEŞİM LÜTFEN VERDİĞİM ADRESE GİR VE SENDE TEPKİNİ YAZ TEPKİSİZ KALACAĞINIZI SANMIYORUM http://cemismen.blogcu.com/2383530
  BU BLOGA GİR VE BAŞÖRTÜMÜZLE NASIL ALAY EDİLMİŞ OKU BU ŞEREFSİZE SAKIN TEPKİSİZ KALMA YAZ

  KIZIMIN ÖRTÜSÜ BATMAKTA
  REZİLİN GÖZÜNE
  ACIRIM TÜKÜRÜĞE BİLLAHİ
  TÜKÜRSEM YÜZÜNE
  MEHMET AKİF ERSOY

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/3/2007 – .
  Yazan: kiremit
  buradan o kadar çok yavaş değil.
  ama biraz yavaş.
  bu da normal. çünkü sayfa çok şey dolu.
  ben bir ara hafifletmeye çalışırım.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  27/3/2007 – slm
  Yazan: hkunlu
  bu güzel yazı için allah razı olsun sizden. elinize sağlık. şu son zamanlarda özellikle ahir zamanda olmamızdan sebeple insanlarda bi mehdi beklentisi var ama insanların unuttuğu bir şey var kişi kendi kendinin kıyametine hazırlanmalı ve öncelikle kendi kendisinin mehdisi olmalıdır bunun içinde sizin örnek verdiğiniz gibi nefsi deccal yahut kıyamet alameti gibi görüp onu dizginlemesi gerekmektedir. işte bunu yaptığı an kendi kendisin mehdisi olmuş olacak ve kendi küçük kıyameti olan ölüm gelmeden önce istikamete gelecektir. verdiğim misaller inşallah yanlış anlaşılmaz.

  selam ve dua ile

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – ..
  Yazan: sacLariyagmurLukiz
  abi benim 24 ve 30. cüzler var :( onu söylemeye gelmiştim. hakkını helal et abi.

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 28/3/2007 saat: 07:05

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – Selamün Aleyküm…
  Yazan: sivist
  Hayırlı sabahlar efendim blogcular arasında tanışmak kaynaşmak adına kendi sayfamda 5 blogcunun adresini yayınlamam gerekiyormuş bende sizi hoş görünüze sığınarak bu yazılan güzelliklerden başka insanlarında istifade etmesi amaçlı sayfamda adresinizi yayımladım.
  Sağlıcakla kalın.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – site hakkında
  Yazan: maria25
  bu ne muhteşem bi sitedir bu ne hizmettir ya Allah sizden razı olsun sizin sitenizi arkadaş listeme ekledim sizde eklerseniz çok sevinirim
  Allaha emanet oldun
  saygıyla

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  Sitemi ziyaret etmişsiniz öğütleriniz için teşekkür ederim. Ben sizi bıraktı sanıyordum üzülmüştüm, sevindim yorumunuzu görünce her zaman buyrun efendim Mevlid Gecemiz mübarek olsun şimdiden

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – Allah’ın Selamı üzerinize olsun,
  Yazan: iren
  Değerli Fuad Abi,
  Benim de bloğuma teşrif etmişsiniz. Allah razı olsun. Bir gün geleceğinizi biliyordum, kısmet bu güne imiş. Her zaman beklerim.

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – merhaba;
  Yazan: lotuse
  nasılsınız fuat amca;
  hatrınızı sormaya geldim..
  bu kış -çok garip ama- soğuk pek olmamasına rağmen,soğuk algınlığı yakamı bırkmadı gibi;
  allah razı olsun gönderdiğiniz ilaç hep çantamda,
  kendinize iyi bakın,saygılar.

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/3/2007 – s.aleyküm
  Yazan: uneshan
  sevgili fuad abi nasılsınız Allah c.c sizi ailenizi tüm müslümanları affetsin cennetinde cemaliyle müşerref etsin inşallah..

  epeydir gelemiyordum affediniz,,

  işlerimin yoğunluğu buralara gelmemi geciktiriyor

  Allah a emanet olunuz

  saygılar…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – SELAMLAR
  Yazan: hulos
  FUAD AMCACIM NASILSINIZ ZİYARETİNİZE GELDİM BU KU’RAN SESİNİ DUYURUYON YA BİZE ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN ELLERİNDEN ÖPÜYORUM HERKESE SELAM VE SEVGİLER AMCACIM…..

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – ALEYKUM SELAM .
  Yazan: 74ariseverler74
  Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır. Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) “Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.” (Al-i İmran Suresi, 190-191) ALLAH YAR VE VARDIMCINIZOLSUN KARDEŞİM ALLAH RAZIOLSUN ALLAHA EMANETOL

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/3/2007 – s.a.
  Yazan: ozdencicek
  Yine cok guzel bir yazi . Allah razi olsun. Tabloda ismimi gordum insallah Rabbim nasip ederse okuyacagim.
  Mevlid kandiliniz Mubarek olsun, Rabbime emnet olun

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/3/2007 – S.A
  Yazan: sivist
  Hayırlı sabahlar efendim; ben bana cevap yazmayınca beni görmediğinizi düşünmüştüm. Soruma cevabı ise bu geçen sürede kendi kendime yorumlamıştım çünkü başka bir açıklaması mümkündeğil olamaz ancak bu şekilde düşüne biliriz bu konuyu.Sizinde bunu tastik edip açıkladığınız için teşekkür ederim.Ayrıca bakın…:)) yazılarınıza bakıp geçmiyorum dikkatli bişekilde okuyup istifade etmeye çalışıyorum;Eksik olmayın bu sorumuda lütfen ukalalık olarak görmeyin tamamen ben gözüme takıldığı ve Rahmanın bir oluşuna yaratıcının o oluşuna şeksiz şüphesiz tüm benliğimle inandığım için böyle bişeye tepki verdim. Kayın validenizin rahatsızlığından bahsetmişsiniz Allah(c.c) şifa versin inşallah…geçmiş olsun.Ayrıca benide arkadaş listenize eklediğinizden bahsediyorsunuz bundan ancak onur ve gurur duyarım bende sizi arkadaş dost listesine müsaadenizle ekledim.Bunu ben yapacaktım sizi listeye sizden önce eklemek istedim ama sonra bunu sizin yapmanızın daha doğru olacağına kanaat etmemden,sabırla bekledim.Bu günki yazınıza gelince yine çok güzel anlamlı…İbret alana çok şey var..Ellerinize emeğinize sağlık.
  Kalbi dua ile;Sağlıcakla kalın.

  Bu dünyadan Kelime-i Tevhid üzere ahirete intikal etmeği KENDİ RAHMETİYLE İHSAN eylesin. AMİN…

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/3/2007 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  hayırlı sabahlar fuad amca…
  kalpte tuğba ağacının da zakkum ağacının da çekirdeği bulunurmuş..
  biz hangisini sular isek o sahip olurmuş kalbimize…
  inşaallah tuğba ağacını suluyoruzdur da bizi rahmete ulaştırır dalları…
  Allah razı olsun fuad amca…
  hayırlı günler..

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  hayırlı cumalar fuat amcacım.ellerinizden öpüyorum.

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – sa
  Yazan: sema1
  Sevgili amcacigim hayirli cumalar nasilsiniz Insallah iyisinizdir allah iyilik hepinize saglik sihhat versin yengemde iyilesmistir ins tekrar acil sifalar versin Allahim cok guzel bir yazi selalede oyle tesekkurler paylasimlar icin Allaha emanet olun gorusmek dilegiyle selam ve dua ile..

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – selam sevgili abim.
  Yazan: hazanmevsimleri
  cuman mübarek olsun fuad abim.
  ziyaretinize biraz geç cevab yazdım .
  abim bu günlerde gerçekten beş dakikka dahi vaktım olmuyor.
  ama her zaman yüreğimdesiniz buna hiç şüphe olmasın güzel abim.
  yazilarınız okumayı özledim.
  hepsi güzel ve faydalı.Allah razi olsun abim.
  fatima 15 gün kadar amelyat olacak.inşallah sana haber verecem abim.
  hanımıza da geçmiş olsun.Rabbim tüm hastalarına tez şifa versin.
  bizlere dualarında unutma sevgili abim.
  duamdasınız ve yüreğimdesiniz her zaman.
  Allaha emanet olun

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – selam
  Yazan: kozan
  Merhaba ziyaretinize geldim.Günaydın tüm güzellikler sizinle olsun ….. cumanız mübarek olsun..

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – hayırlı cumalar :)
  Yazan: zahara
  Cuma, fakirlerin haccıdır ve müminlerin bayramıdır ve gök ehlinin
  bayramıdır ve Cennette de bayram günüdür. Günlerin en iyisi, en
  şereflisi Cumadır. Hadîs-i şerîf
  kalb-i duayla…

  sizden bir ricam var:)mumkun mu :)kalb-i duayla…

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 23/3/2007 saat: 16:40

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – selam
  Yazan: SALIHAX
  cumanız mubarek olsun fuad amca

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – s.a
  Yazan: sivist
  Hayırlı Cumalar.Ayrıca sizin ailenizdeki hastalara ve tüm hastalanmış kardeşlerimize hayırlı şifaalar diliyorum. Rabbim onlara şifanı ver inşallah..
  sağlıcakla kalın.

 25. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – Esselamun Aleyküm
  Yazan: nurislam
  Nasılsınız değerli hocam inşallah sağlığınız sıhhatiniz huzurunuz yerindedir dualarım sizinle inşallah siz de beni dualarınızda hatırlıyorsunuzdur ismimle dua etmenizi rica ediyorum sizden Üstad Hz.leri diyorya isimle dua adrese gönderilmiş posta gibi olur Rabbim sizi ve ailenizi muvaffak kılsın cümlemizin dualarını bağışlasın (amin) selametle hocam Rabbim sizden razı olsun

 26. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – s.a
  Yazan: ResuleVuslat
  Allah Resulü (ASM) buyurdu :
  Kim, cuma günü yikanip temizlenir, koku sürünür, sonra mescide gelip, iki kisi
  arasini açarak rahatsiz etmeden sessizce oturur, sonra Allah’ in farz kildigi
  namazi kilar ve imam konusurken susup dikkatlice onu dinlerse, mutlaka gelecek
  cumaya kadar isleyecegi günahlar bagislanir.
  Selman Radyallahu anh. (Buhari)
  Cumanız hayırlı dualarınız kabul olsun
  Amiiin

  selam ve dua ile

 27. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – sa
  Yazan: isimsiz
  Sevgili ve cok degerli amcacigim yorumun icin tesekkur ederim Umarim hepinizde iyisinizdir. Sayfama yazi yazmak icin sifrenle adini girdikten sonra sag yukarda yeni giris var ona tiklayip acilan yerde sol ustte yazi ekle ye girip yazini yapistiriyorsun yazini once baska yere yazip yapistirirsan daha kolay olur insallah bende bir caresine bakip biraz kolaylastiracagim tesekkurler ediyorum umarim yengem cocuklar ve tum ev halkida iyidir tekrar gecmis olsun dileklerimle Allaha emanet olun saglicakla kalin dualarimdasiniz unutmayin gorusmek uzere…

 28. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – sa
  Yazan: sema1
  evet tam gonderirken gordum isimsiz gitti ama sen anlamissindir ben oldugumu:) cok yogunum diger sayfalarda acik oldugundan blogun ana sayfasindan actigim icin benim adim yazmiyor unuttum bir an kusura bakma amcacigim selamlar…

 29. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  23/3/2007 – selamlar
  Yazan: hulos
  fuad amca cuman mübarek olsun sevgiler saygılar sağlıkla kal inşallah ellerinden öpüyorum…..

 30. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  24/3/2007 – özür
  Yazan: nezaketbolat1
  slm hocam hemen cevap veremediğim için size karşı çok mahcubum 1. cüz sizin inş ALLAHA EMANET OLUN

 31. Kendi nefsini bilmek | Tasavvuf diyor ki:

  [...] Şerif duası « Dünyayı tanımak- 2 Kendi nefsini bilmek- 2 [...]

Yorum Yapın