Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) – 3

16 Şubat 2013 Cumartesi

Revda-i Şerif kapılarından birisi (Medine-i Münevvere)

Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) – 3

Mâcid-ül-Kürdi hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“Zâhid, sabır ilacını, müştak, şükür ilacını ve Allah-u Teâlâ’ya kavuşmakla şereflenmiş olan vasıl da, velâyet (dostluk) ilacını kullanır.”

-“Allah-u teâlâ’ya aşık olanların kalbleri aziz ve celil olan Allah-u Teâlâ’nın nûru ile nûrlanmış, aydınlanmıştır. O kalbte iştiyak hâli hareket edince, onun nuru yer ile gök arasını aydınlatır. Allah-u Teâlâ, meleklere onları över ve “Şahid olunuz ki, ben onlara daha müştakım.” Buyuruyor.”

-“Allah-u Teâlânın muhabbeti ile kalbi dolup taşan bir kimseyi, Allah-u Teâlâ çok yükseltir. Öyle yükselir ki, Allah-u Teâlâ’ya yakın olur ve bu yakınlıkla gözü aydın olur.”

-“Şevk, Allah-u Teâlâ’ya aşık olanların kalblerinde yanan bir ateştir ki, o ateşi ancak, Allah-u Teâlâ’ya kavuşmak ve O’nun cemâline nazar etmek (bakmak) teskin eder, dindirir.”

-“Susmak, yorulmadan, güçlük çekmeden yapılan bir ibadettir. Zahiri bir süs ile süslenmeden kazanılan bir zinettir. İnsani özür dilemek zilletine düşmekten koruyan bir zenginliktir. Kirâmen kâtibin meleklerine rahatlıktır.”

-“Kişiye, ilim olarak Allah-u teâlâ’dan korkması yetişir. Kişiye cehalet olarak da kendi nefsini beğenmesi, ucb sahibi olması kafidir. Ucb artınca, ahmaklık halini alır. Kişinin kendi ayıblarını görmesine mani olur.”

-“Allah-u teâlâ, yarattığı şeylerin her birisinin bir suretini insanoğluna kattı, nakşetti. Sırlardan açıklamadığı, beyan etmediği her sırra ait ilmin bir anahtarını ona yerleştirdi. Hülasa, insan, âlemin (âlemde olan şeylerin) muhtasar bir sureti, nümünesidir.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(1- Camiu keramat-ül-evliya cild; 2- sahife; 239)
(2- Tabakat-ül-kübra cild1- sahife; 148)
(3- Kalaid-ül-cevahir sahife; 107)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) – 3” için 1 Yorum

  1. Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) – 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Ebi Vakkas (Radiyallahu anhu)- 2Emanet- 2 « Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu); Mâcid-ül-Kürdi (Radiyallah-u anhu) – 3 [...]

Yorum Yapın