Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 11

17 Temmuz 2012 Salı

Zeynelâbidin Cami külliyatı (Nusaybin)

Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 11

Türbesindeki kitâbede şu yazılar okunmaktadır;

-“Hüvelbâki, Baki olan ancak Allah-ü teâlâ’dır. Yeryüzünde olan herşey fânidir. Yalnız kerem sahibi olan Rabbimiz bâki’dir… İlim ve hikmet sırlarına ermiş, bahçelerin hoş sesli bülbülü, kutublerin en büyüğü müslümanların gözlerinin nuru olan efendimiz, Abdurrahman Câmi “kuddise sirruh”, selim bir kalb ile,

Meâlen;

-“Ey (İmanda sebât gösteren, Allah’ı anmakla huzura kavuşan) itâatkâr nefs! Dön Rabbine, (Cennette sana hazırladığı ni’metlere), sen O’ndan (Sana verdiklerinden ötürü) razı, O da senden razı olarak gir (Salih) kullarımın içine. Gir Cennetime..” buyurulan (Fecr suresi 27-28-29-30 ayet-i kerimeleri) emir gereğince, bu aldatıcı dünya tuzağından, zevk ve safâ ile dolu Cennet köşklerine uçtu.

Molla Câmi hazretleri (r..) nin buyurduğu güzel sözlerden bazıları;

-“Akıl dışında olan şeyler, keşif, müşâhede ve kalb gözü ile anlaşılır. Akıl bunları anlıyamaz. Nitekim, his uzuvları da aklın anladığı şeyleri anlayamıyor.”

-“Seven o kimsedir ki, sevgilisindn ne kadar düşmanlık görse, yine dostluğunu arttırır. Sevgilisinden başına binlerce sitem taşı gelse, onlar ancak aşk binasını sağlamlaştırır.”

İlim, sana zaruri oldukça kazanmaya çalış, sana gerekli olmayan bilgileri elde etmeye uğraşma, zaruri olan bilgiyi kazandıktan sonra da, onunla amel etmekten başka bir şey isteme.”

-“Her kime şu beş saâdet verilmiş ise, tatlı yaşayışın dizgini onun eline bırakılmıştır.;

1-Vücud sağlığı,
2-Güven,
3-Rızık genişliği,
4-Şefkatlı ve vefâli arkadaş,
5-Ferâgat duygusu”
-“Üç zümreye, üç şey çirkin düşer;
1-Padişahlara setlilk,
2-Alilmlere mal sevdâsı,
3-Zenginlere cimrilik”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri büyük âlim ve veli olan Molla CÂmi (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 11” için 1 Yorum

  1. Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 10 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 4Hasan-i Basri (Radiyallah-u anh)- 3Tefekkür – 3 « Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 9 Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 11 [...]

Yorum Yapın