Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 9

17 Temmuz 2012 Salı

Zeynelâbidin Cami-i nin külliyatının restore edilmesi (Nusaybin)

Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 9

Bir kimse Molla Câmi (r.a.) ye gelerek;

-“Bana öyle bir şey öğretin ki, kalan ömrümde onu yaparak cenâb-i Hakkın rızasını kazanayım.” Dedi.

Molla Câmi (r.a.);

-“Hocam Sa’düddin-i Kaşgâri (r.a.) ye de aynı sualı sormuşlardı. Cevap olarak mübarek elini sol göğsü üzerine götürüp, kalbini işaret etti. “Bunlarla meşgül olun, kalbinizden kötü huyları çıkarıp, yerine iyi olan, beğenilen huyları yerleştirin” demek istedi” Buyurdu.

Molla Câmi hazretleri (r.a.) yi çok sevenlerden biri anlattı;

-“Mevlânâ Abdurrahmna Câmi hazretleri (r.a.) ile hacca beraber gitmiştik. Bağdad’a geldiğimizde hastalandım. Her geçen gün hastalığımın arttığını hisediyor, öleceğimi sanıyordum. Mevlânâ hazretleri (r.a.) de ziyaretime hiç gelmemişti. Bunun için de ayrıca üzülüyordum. Aradan günler geçtiği halde, yataktan kalkamıyordum. Birgün arkadaşımızın bir koşarak yanıma gelip;

-“Mevlânâ Câmi (r.a.) seni ziyaret için geliyor.” Diyerek müjdeledi.

Bu sevinçli haber, bende yatağımdan doğrulacak kadar bir kuvvet meydana getirdi. Yatağın içine oturup beklemeğe başladım. Derken odama Molla Câmi hazretleri (r.a.) girdi. Onun girmesiyle, loş olan odam birden aydınlanıverdi. Yatağımın kenarına oturdu. Halimi, hatırımı sordu.

Buna cevap olarak,

-“Aşıkların ümid içinde yüz yıl bile bekliyeceğini” bir şiirle anlattım.Başını eğip, gözlerini yumdu ve bir müddet murâkabeye vardı. O anda bende bir ter boşanmaya başladı.

Başını kaldırıp bana;

-“Terlemeğe başladınız, yatağa giriniz. İnşaallah tez zamanda iyi olacaksınız.” Buyurdu.

Odamdan ayrılıp gittikten sonra, yatağa girdim. Yatakta beni şiddetli bir ter bastı. Terimi kurulamak için doğrulduğumda, hiçbir şeyimin kalmadığını gördüm. Mevlânâ Câmi hazretleri (r.a.) nin teveccühleri bereketi ile hastalıktan kurtuldum.

Molla Câmi birgün bir kimseye;

-“Ne iş yapıyorsun?” diye sordu.

O da;

-“Hamdolsun huzurluyum. Sıhhat ve afiyette bulunduğum halde dünyayı terk ederek bir köşeye çekildim. Cenâb-i Hakkın zikri ile meşgül oluyorum.” Dedi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri büyük âlim ve veli olan Molla CÂmi (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 9” için 1 Yorum

  1. Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 8 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 8Şah-i Hazna (Radiyallah-u anhu) nın halifeleri « Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 7 Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 9 [...]

Yorum Yapın