Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 4

29 Mayıs 2009 Cuma

Kutbe köyü

Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 4

Hazret-i Muaz bin Cebel (r.a.), Yemen’de uzun müddet kaldı. Kendisine verilen vazifeyi yerine getirdi. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in vefatını da orada iken haber aldı.

Daha sonra Yemen’deki hizmetini tamamlayıp, Medine’ye dönen Muaz bin Cebel (r.a.) Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) onu seçtiği müşavere (danışma) heyetine aldı.

Bu sırada Suriye taraflarına de giderek hem oralarda yapılan savaşlara katıldı, hem de insanların din bilgilerini ve Kur’an-i Kerimi öğretti.

Hazret-i Ömer (r.a.) in halifeliği sırasında Kilaboğulları beldesine zekat memuru olarak, sonra da Suriye taraflarında din bilgilerini ve Kur’an-i kerimi öğretmekle vazifelendirildi. Filistin bölgesinde bu vazifesinde iken burada çıkan tâun (vebâ) hastalığı salgınına yakalanarak otuzsekiz (38) yaşında iken vefat etti.

Hazret-i Muaz bin Cebel (r.a.) in fazileti, üstünlüğü çoktur. Onu Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) bir çok Hadis-i şeriflerinde medh etmiş, övmüştür.

-“Muaz bin Cebel (r.a.), ümmetimin âlimlerindendir ve çok yüksektir.”

-“İnsanlar arasında, Allah-u Teâlâ’nın helal ve Haram ettiklerini en iyi bilen Muaz bin Cebel’dir.”

-“Kur’an-i kerimi şu dört kişiden alınız. (öğreniniz) Muaz bin Cebel (r.a.), Ubey bin Kâ’b (r.a.), Abdullah bin Mes’ud (r.a.) ve Sâlim Mevla Huzeyfe.”

-“Muaz kıyamette ümmetimin âlimlerinin bir adım önlerinde mahşer yerine gelecekler.”

Eshab-i Kiram (r.anhüm) den Enes bin Mâlik (r.a.) diyor ki;

-“Kur’an-i Kerimi şu dört kimse toplamıştır. Ubey bin Kâ’b (r.a.), Muaz bin Cebel (r.a.), Zeyd bin Sabit (r.a.) ve Ebû Zeyd (r.a.) bunların dördü de Ensar’dandır.

Hazret-i Ömer (r.a.) e;

-“Bize kimi Halife bırakıyorsun?” denildiğinde

Hazret-i Ömer (r.a.) buyurdu ki;

-“Şayet Muaz bin Cebel (r.a.) sağ olsaydı, onu halife bırakırdım ve Rabbıme kavuştuğumda,”

Rabbin bana;

-“Muhammed Aleyhis selam’ın ümmetine kimi halife bıraktın?” deyince,

Ben;

-“Senin kulun ve Resulün olan Muhammed Aleyhis selam’ın; (-“ Muaz kıyamet günü, âlimlerin önünde, tek başına bir cemaattır.” ) Buyurduğu kimseyi bıraktım, derdim.”

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 4” için 1 Yorum

  1. Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 3 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 4Mâlik Bin Dinâr (Radiyallah-u anhu)- 2 « Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 2 Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 4 [...]

Yorum Yapın