Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 8

24 Mart 2009 Salı

Bore Beşire Mecido (İlk bahar) Nusaybin

Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 8

Hazenü-l-Kuşeyri (r.a.) diyor ki;

-”Abdullah bin Selâm, Hazret-i Osman (r.a.) ın evinden ayrıldıktan sonra Osman (r.a.) evini saran adamların karşısına çıktı”

Ve onlara;

-“Sizi benim üzerime teşvik ve tahrik eden o kişiyi getirin göreyim.” Dedi. Kızıl deve veya eşek gibi iki adam Osman (r.a.) ın karşısına çıktı.

Hazret-i Osman (r.a.);

-“Size Allah ve Resülu (a.s.v.) ne yemin verdiderek soruyuorum. Resul-i Ekram (a.s.v.) medine’ye geldiği vakit, ‘Rume’ kuyusundan başka içilecek tatlı su bulunmadığı için;

-“Rume kuyusunu kim satın alır, kendi kovasını Müslümanların kovası ile beraber tutarsa, Cennetteki kovası bundan hayırlı olur.” Buyurduğu vakit bol para verip onu satın alan ve millete vakfeden ben değil miyim? Şimdi siz ondan, hatta bir bardak acı sudan olsun beni men ediyorsunuz?” dedi.

Onlar;

-“Evet doğrudur.” Dediler.

Sonra yine Hazret-i Osman (r.a.);

-“Allah ve İslamiyet hakkı için size soruyorum; Darda olan İslam ordusunu tamamiyle kendi servetimden techiz etmedim mi?” diye sordu.

Onlar;

-“Evet doğrudur.” Dediler.

Hazret-i Osman (r.a.);

-“Allah ve İslamiyet adına size yemin verdiriyorum; Mescid Müslümanlara dar geldiği vakit”

Resul-i Ekrem (a.s.v.);

-“Cennete daha hayırlısını almak üzere falancanın arsasını kim alıp mescide ilave eder?” buyurduğu zaman

-“Onu satın alıp mescide katan ben değil miyim? Böyle iken, şimdi siz benim mescide namaz kılmama mani oluyorsunuz.” Dedi.

Onlar;

-“Evet doğrudur.” Dediler.

Hazret-i Osman (r.a.);

Allah ve İslamiyet adına yemin verdirerek soruyorum; Resul-i Ekrem (a.s.v.), Ebû Bekir, Ömer (r.anhum), ve benimle Şebir dağında otururken, dağ sallanıp taşı yuvarlandığı,”

Resul-i Ekrem (a.s.v.) taşı ayağıyla itip;

-“Ey Şebir dağı dur. Zira senin üzerinde bir Peygamber, bir sıddık ve iki şehidden başka kimse yoktur.” Buyurmadı mı?” dedi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Osman-ı Zınnureyn (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 8” için 1 Yorum

  1. Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 7 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 6 Osman-i Zınnureyn (Radiyallah-u anhu)- 8 [...]

Yorum Yapın