Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 5

30 Mayıs 2009 Cumartesi

Kutbe köyü

Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 5

Abdullah bin Mes’ud (r.a.) buyurdu ki;

-“Muaz bin Cebel (r.a.), Allah’a ve Resulüne itaat eden, doğru yolda bulunan bir cemaat gibiydi. Biz O’nu İbrahim Aleyhis selam’a benzettirdik. Çünkü O, inanlara hayrı, iyiliği öğretir. Allah’a ve Resulüne da itaat ederdi.”

Eizullah bin Abdullah (r.a.) şöyle anlatıyor;

-“Bir gün Humus’ta mescide girmiştim. Baktım ki, orada, Resulullah’ın 30 kadar Sahabisi vardı. Hadis-i şerifleri mütâlea ediyorlardı. Aralarında genç ve yakışıklı olan birisi vardı ve çok az konuşuyordu. Fakat diğerlerinin, bir hadi-i şerif üzerinde şüphe ve tereddütleri olduğu zaman, hemen ona sorarlardı. O’da, bunlara cevap verirdi. O’NUN CEVABI ÜZERİNDE HEPSİ KANAAT GETİRİR VE ONDA İTTİFAK EDERLERDİ. Hiç birisi O’na itirazda bulunmazdı. Ben de çok merak ettim.”

Ve;

-“Sen kimsin, ey Allah’ın kulu?” Diye sual ettim.

Bana buyurdu ki;

-“-“Ben Muaz bin Cebel’im!”

Ebû Müslim-i Hülvanı (r.a.) ve Ya’kub bin Zeyd Ceriyye (r.a.) de bu haberi nakletmektedir.

Abdurrezak, Abdülmelik bin Cüreyre (r.a.) den haber veriyor ki, Muaz bin Cebel (r.a.) in bir hurma ağacı vardı. Hurmalarını toplayıp hepsini sadaka verdi. Kendine bir şey kalmadı.

Muhammed bin Ka’b (r.a.) da;

-“Ben Muaz bin Cebel (r.a.) i gördüm. Genç ve etine dolgun yakışıklı bir kimseydi. Kerem sahibi olup, çok cömertti. Bir kimse, ondan bir şey isteyip de, yok dediği olmazdı. Elinden geldiği kadar temin edip, ona verirdi. O malının tamamını fakirlere sadaka olarak dağıtır, kendisi borçlu olarak yaşardı. Hatta bir keresinde böyle yaptığını Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) haber almıştı. Muaz bin Cebel (r.a.) in alacaklılarını çağırıp, ona kolaylık göstermelerini ve borçlarının bir kısmını kendisine hediye etmelerini söyledi, hemen hepsi yahudiolan alacaklıları, bu müsamahayı göstermediler. Sonra Resulullah (sallallahu aleyhi ve selem) Muaz bin Cebel (r.a.) i huzuruna çağırıp durumu ona bildirdi. Bunun üzerine Muaz bin Cebel (r.a.), gidip elindeki bütün gayrimenkulları sattı. Paralarını alıp, Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ın huzuruna geldi. Alacaklılar da oradaydı. Borçlarının hepsini ödedi. ONDAN SONRA ELİNDE HİÇBİR MALI VE MÜLKÜ KALMADI.

Muaz bin Cebel (r.a.) Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) den pek çok Hadis-i şerif rivayet etmiştir.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 5” için 1 Yorum

  1. Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3Taata devam etmek. Haramı terk etmekTaharet- 2 « Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 3 Muaz bin Cebel (Radiyallah-u anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın