Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 13

07 Kasım 2009 Cumartesi

Gül

Muhammed (Aleyhis selam)- 13

Bir Hadis-i Şerif’de Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Bana mahsus beş isim vardır; Ben Muhammed’im. Ben Ahmed’im, Ben Mâhi’yim ki, Allah benimle küfrü yok eder. Ben, Hâşirim ki halk, kıyamet günü benim izimce haşrolunacaktır. Ben, Âkib’im ki benden sonra peygamber yoktur.” Buyurdu.

Peygamberimiz (s.a.v.) Muhammed ve Ahmed ismi annesinin hamile iken gördüğü bir ruyada;

-“Sen insanların en hayırlısına, bu ümmetin efendisine hamilesin! Doğunca O’na Muhammed, Ahmed ismini koy!” Denildi.

Dedesi Abdulmuttalib ve annesi tarafından bu isimler konuldu. Dedesine de ruyasında böyle bildirilmişti.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in Hazret-i Hadice (r.anha) den doğan ve küçük yaşta vefat eden oğlu Kasım’dan dolayı kendisine Eb-ül-Kasım künyesi verilmiştir.

Yine Peygamberliğinden önce ondaki doğruluk, itimat, emin, güvenilir olması sayılmayacak kadar üstün meziyetlerden dolayı Kureyş Kabilesi O’na “El-Emin” ismini vermişlerdir.

Kur’an-i Kerim’de Ahzab suresi 56. ayetinde;

-“Gerçekten Allah ve Melekleri Peygamber’e salât ederler (Şeref ve şanını yüceltirler). Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin (Allahümme salli alâ Muhammed, deyin) ve gönülden teslim olun.” Buyurulmaktadır.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in ismini söyleyince, işitince, yazarken ve okurken O’na salâvat getirmek hürmete ve sevap kazanmaya sebep olmaktdır.

Salâvat getirmek;

-“Aleyhisselam”, “Sallallahu aleyhi ve sellem”, “Allahümme salli alâ seyidina Muhammed”, “Esselatü vesselamü aleyke ya Resulullah”, “Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim…” “Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ecmain”, “Aleyhi ve alâ cemi’i minessalavâti etemmüha ve minnettehiyyâti eymenühâ” gibi duâlar söylemekle olur.

Bunlardan başka salâvat getirmek için okunacak duâlar “Delâilü Hayrat” ve Câliyet-ül ekdâr” kitablarında bildirilmektedir.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 13” için 3 Yorum

 1. Aynure diyor ki:

  celamun aleykum. Azerbaycandan Bakudan sizin caitinizi izliyorum. Her şey cok gözeldir. Ben Bakuda “Hacc” dini elmi derginin redaktoruyum. Dergimizin maqsadi İslam dinini mezheblere ayırmadan tebliğ etmekdir. Sizinle nasıl konuşa bilirim? Cavab yazarsanız sevinirim. Önceden teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Hayırlı yoldasınız.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Aynure;
  Gerçi yorumunuzu okudum ama tam bilgi sahibi olamadım.
  Yanı benim huylarımdan da birisi budur herhangi bir şey hakkında tam bilgi sahibi olmadan yorum yapmam ve konuşmam abes olur.
  Fakat yanlış anlamış olmakla beraber senin mezhebler olmadan İslam dinini insanlara tebliğ etmek istiyorsunuz? doğru mu anlamışım.
  Şayet yanlış anlamışsan bana detayli bilgi verebilir misiniz?
  Yok eğer doğru anlamış isem ve sizler de bu konuda çalışmalar yapmak istiyorsanız Kusura bakmayın belki emir vaki gibi olacak ama Bunu başaramazsınız. Çünkü bunun aksı olmaz.
  Allah sizleri ve bizleri kendi rızası istikametinden hizmet edenlerden eylesin.
  NOT;
  Şayet boş bir zamanda benim sitemin eski yazılarını okursanız inşaallah daha çok bilgi sahibi olursunuz.
  Zaten mezhebler hakkında da GENİŞ bilgiler de mevcuttur.
  Dualarını beklerim.
  Sevgilerimle.

 3. Muhammed (Aleyhis selam)- 12 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] şerif’in fazileti « Muhammed (Aleyhis selam)- 11 Muhammed (Aleyhis selam)- 13 [...]

Yorum Yapın