Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 38

19 Kasım 2009 Perşembe

Kâ’be-i Şerif

Muhammed (Aleyhis selam)- 38

İLK VAHYİN gelmesiyle Peygamberliğe başlayan Muhammed Aleyhis selam’ın tebliğinin 13 sene Mekke’de 10 senesi de Medine’de geçti.

Mekke devri;

Muhammed Aleyhis selam Vahyin bir müddet kesilmesinden sonra yine Hira dağı’na çıkmıştı. Dağdan aşağı inerken bir ses duydu. Başını kaldırıp baktığında Cebrail Aleyhis selam’ı gördü.

Mübarek kalbı çarparak ve ürpererek evine dönüp;

-“Beni örtünüz” dedi ve örtündü.

Bu sırada Cebrail Aleyhis selam Müddessir suresinin;

-“Ey, (elbisesine) bürünen Peygamber! Kalk da (kavmini Allah’ın azabı ile) korkut. (İman etmezlerse azaba uğrayacaklarını kendilerine haber ver). Rabbini tenzih et. Elbiseni de (daima) temiz tur. Azaba sebep olan şeyleri terk etmekte sebat et.” Mealindeki ilk ayetlerini getirdi.

Bundan sonra artık vahiy aralıksız devam etti. Kur’an-i Kerim ayetleri 22 sene 2 ay 22 gün süren bir müddet içerisinde vahyedilip tamamladı.

Muhammed Aleyhis selam “Ümmi” idi. Yani kitap okumamış, yazı yazmamış, kimseden bir ders görmemişti. Mekke’de doğup büyüyüp, belli kimseler arasında yetişip, seyahat etmemiş iken, Tevrat’ta ve İncil’de, Yunan ve Roma devirlerinde yazılmış kitaplarda bulunan bilgilerden, hadiselerden haber verdi.

İslamiyet’i bildirmek için, hicretin altıncı senesinde Rum, İran ve Habeş hükümdarlarına ve diğer Arap padişahlarına mektuplar gönderdi. Hizmetine altmıştan ziyade yabancı elçi gelmiştir.

Bu hususu Allah-u Teâlâ Kur’an-i Kerim’de şöyle bildiriyor;

-“Sen bu kitap gelmeden önce, bir kitap okumazdın, yazı yazmadın. Okur yazar olsaydın, başkalarından öğrendin diyebilirlerdi.” Buyurlmaktadır (Ankebut suresi ayet 48).

Hadis-i şerifte de;

-“Ben Ümmi Peygamber Muhammed’im… Benden sonra Peygamber yoktur. Buyurludu.

Yine Kur’an-i Kerim’de şöyle buyurlmaktadır;

-“O hevadan (kendi nefsinden) söylemiyor. Kur’an sade bir vahiydir. Ancak vahiy olunur.” (Necm suresi ayet 3-4)

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 38” için 4 Yorum

 1. bilgiyildizi diyor ki:

  Allah razı olsun tüm çalışmalarınız için..Emeğinize sağlık, değerli büyüğüm.Selam ve dua ile. Saygılarımla.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili kardeşim bilgiyildizi;
  Dualarınıza amin diyorum… Zaten benim de sen ve senin gibi salih ve saliha kardeşlerimin dualarını almaktır. Çalişmalarını devamını dilerim
  Sevgi HERZAMAN seninle olsun..
  Sevgiyle kalın…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili kardeşim Bilgiyildizi…
  Dua… Dua… Zaten dünyada duadan daha faziletli bir taat yoktur ki…
  Bu vesile sebebiyle duaların devamını her zaman beklerim…
  Allah bizleri ve sizleri bu kötü dünya fitnesinden muhafaza eylesin. Yüce rahmetiyle bizleri Resullullah efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem’e komşu eylesin… Amin…
  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın…

 4. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 37 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 36 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 38 [...]

Yorum Yapın