Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu) – 2

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Balıklı Göl (Şanlı Urfa)

Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu) – 2

Kız bunun üzerine ona;

-“İnsanlar seni hayır ve kerâmetle överler. Sen ise kuyudan bir su çıkarmaktan aciz akldın ve şaşırdın.” Dedi.

Ve yanına gelip kuyuya seslendi. Allah-u teâlânın izni ile su, kuyudan taşıp dışarıya akmaya başladı.

Muhammed Cezûli (r.a.) abdest aldıktan sonra kıza;

-“Sen bu kerâmete hangi âmelin sebebi ile nâil oldun?” dedi.

Kız da şöyle cevap verdi;

-“Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) e salevat-i şerifeyi çok getirmekle ve salevat okumaya devam etmekle nâil oldum.”

Muhammed Cezûli (r.a.), bu duruma hayret ederek;

-“Acaba hangi salevat-ı şerifeyi okumaya devam etsem? Diye düşünmeye başladı. O gece, bu düşünceden dolayı uykusu gelmedi.”

-“Bu düşünce içerisinde yatakta yatarken, hanımı yatağından kalktı. En güzel elbisesini giyip, örtüsünü örtüp evden dışarı çıktı. Bunu görünce, hanımının bu saate nereye gittiğini merak ederek arkasından dışarı çıktı ve gördü ki; Hanımı deniz sahiline ilerliyor, önünde bir arslan; ardında bir arslan ona bekçilik ediyordu. Merakı daha fazla arttı.”

-“Hanımı deniz kıyısına gitti. Denizin ortasında, ıssız ve küçük bir ada vardı. Arslanlar deniz kıyısında yattılar. Hanımı ise su üstünde yürüyerek o ada’aya gitti. Orada abdest alıp namaz kılmaya başladı. İbâdetini tamamladıktan sonra yine su üzerinde yürüyerek kıyıya geldi. Arslanlar da yürüyerek, biri önde, biri arkada yürümeye başladılar.”

-“Muhammed Cezûli (r.a.) daha önce eve gelip, uyuyor göründü. Hanımı eve gelip elbiselerini değiştirip yattı.; (-“Hanım bunu her gece mi yapıyor?”) diye düşünerek, üç gece onu gözetledi. Hanımının her gece böyle yaptığını gördü. Üçüncü gecenin sabahında bu durumu hanımına sordu.”

Hanımı ona;

-“Siz bu işe şimdi mi vâkıf oldunuz? Uzun seneler ben böyle yapıyorum.” Dedi.

Bununn üzerine Muhammed Cezûli (r.a.);

-“Acaba bu keramete ne sebeple kavuştunuz?” diye sorunca,

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri büyük âlim veli olan Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu) – 2” için 1 Yorum

  1. Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu)- 9Zeyd bin Harise (Radiyallah-u anhu)-5 « Molla Câmi (Radiyallah-u anhu) – 2 Muhammed Cezûli (Radiyallah-u anhu) – 2 [...]

Yorum Yapın