Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 6

17 Temmuz 2012 Salı

Balıklı Göl (Şanlı Urfa)

Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 6

Muhammed Pârisâ hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“Üç kimse, kur’an-i kerimin manasını anlayamaz.

Birincisi;

-“Arabiyi iyi bilmeyen ve tefsir okumamış, ilmi olmayan kimse.”

İkincisi;

-“Büyük bir günaha devam eden fasık.”

Üçüncüsü;

-“İtikad bilgilerinden birini yanlış anlayıp, anladığına uymadığı için hak sözü kabul etmeyen bidat sahibi. Çünkü bidatın zulmeti kalbi karartır.”

-“İnsanı, Allah-ü teâlâ’dan uzaklaştıran perdelerin en zararlısı, dünya düşüncelerinin kalbe yerleşmesidir. Bu düşünceler, kötü arkadaşlardan ve lüzümsuz şeyleri seyretmekten hasıl olur. Çok uğraşarak bunları kalbden çıkarmak lazımdır. Faydasız kitab okumak, lüzümsüz şeyler konuşmak da bu düşünceleri arttırır. Bunların hepsi, insanı Allah-ü teâlâ’dan uzaklaştırır. Kalbin hasta olması, Allah-ü teâlâ’yı unutmasıdır. Allah-ü teâlâ’ya kavuşmak isteyenlerin bunlardan sakınması, hayali arttıran her şeyden kaçınması, uzaklaşması lazımdır. Allah-ü teâlâ, çalışmayan sıkıntıya katlanmayan, zevklerini, şehvetlerini bırakmayanlara bu nimeti ihsan etmez.”

-“İsa Aleyhis selam gibi büyük bir Peygamberin, gökten indirildiği zaman ictihad ile çıkaracağı bütün ahkam, Hanefi mezhebeindeki ahkama benzeyecek, yani ,İmâm’ı a’zamın ictihadine uygun olacaktır.”

-“İnsanlar, ölüleri dirilteni büyük bildiğinden, Allah-ü teâlâ’ya yakın olanlar, bunu yapmak istemeyip ölü kalbleri diriltmişlerdir, talebelerinin ölü kalblerini diriltmeye çalışmışlardır. Doğrusu da, kalbleri diriltmek yanında ölüleri diriltmenin hiç kıymeti yoktur. Hatta abes, yanı faydasız şeylerle vakit kayıbetmek olur. Çünkü ölüyü diriltmek, ona birkaç günlük ömür kazandırır. Kalblerinin diriltmesi ise sonsuz hayata (ebedi saâdete) kavuşturur. Zaten Allah-ü teâlâ’ya yakın olanların vucudları kerâmettir. İnsanları Allah-ü teâlâ’ya davet etmeleri, Hak teâlâ’ın rahmetlerinden bir rahmettir. Ölü kalbleri diriltmesi harikaların en büyüyüdür. İnsanların selameti, onların varlığı iledir. Mahlukların en kıymetlisi onlardır. Allah-ü teâlâ, onlar ile rahmet yağdırıyor. Onlar sebebi ile rızık gönderiyor. Onların sözleri devâdır. Acıyarak bir bakışları şifadır. Onlar, celis-i ilâhidir. Allah-ü teâlâ’nın lütüfları, ihsanları, onların bulunduğu yerden eksik olmaz. Yanlarında bulunanlar kötü olmaz. Onları tanıyanlar mahrum kalmaz.

İslam âlimleri ansiklopedisi

(Kaynaklar)

1-Hadikat-ül-verdiyye sah.142
2-Tam İlmihal Seâdet-i Ebediyye sah.1045
3-Reşehât sah.82
4-Nefehât-ül-üns sah.431
5-Hadikat-ül-evliya sah. 75
6-Şakayık-ı Nu’manıiyye tercümesi (Mecdi efendi) sah. 268
7-Umdet-ül-makamat sah. 72
8-Rehber ansiklopedisi cild 12 sah 296

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Fıkıh âlimi veli olan Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 6” için 1 Yorum

  1. Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu) – 3 Hac- 3 Hacc'ın vucub şartları) « Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 4 Muhammed Pârisâ (Radiyallah-u anhu) – 6 [...]

Yorum Yapın