Oruç- 12

11 Kasım 2008 Salı

Kasyan dağları (Nusaybin)

Orucun farzları;

Orucun farzları altıdır:

1-Ramazan ayının ilk gününü aramaktır.

Yirmi dokuz veya otuz gün olduğunu ancak bununla anlayabilir. Âdil bir şahidin sözüne güvenilir. Bayram için ise iki Şâhidden az olmaz.

Doğru sözlü olduğunu bildiği bir kimseden hilali gördüğünü duyunca, oruca başlamsı farz olur. İSTERSE KADİ O KİMSENİN SÖZÜYLE HÜKMETMİŞ OLMASIN. On altı fersahlık (yaklaşık olarak 100 km.) uzaktaki bir başka şehirde yeni ay görmüşlerse, burada olanlara, yani ayı görmeyenlere oruç farz olmaz. Mesafe bu kadardan az olursa oruca başlamaları farz olur.

2- Niyettir.

Her gece niyet etmek lazımdır. Hatırına, bunun Ramazan oruc’u olduğunu, farz olduğunu ve farzı edâ ettiğini getirmelidir.

Bunu hatırlayan müslümanın kalbı niyetsiz olmaz. Şübheli gecede (Şaban ayının otuzuncu yahut Ramazan’nın birinci gecesi iyi bilinmezse):

-“Ramazan ayı gelmiş ise niyet ettim oruç tutmaya.” Dese,

Bu niyet doğru olmaz. Şübhesini, sözüne güvendiği bir kimsenin sözü ile giderinceye kadar bu niyet olmaz. Son gece is caizdir. Evet bu da şübhelidir ama, esas olan Ramazanın henüz geçmemiş olmasıdır.
Bir kimseyi karanlık bir yerde bıraksalar, düşünce ve gayretiyle vakti bulmaya çalışırsa ve buna göre oruç tutsa doğru olur.

Geceden niyet etse ve niyetten sonra imsaktan önce bir şey yese niyeti bozulmaz. Hatta, hayzının kesileceğini anlayan kadın, niyet etse ve sonra hayızı kesilse, ORUCU SAHİH OLUR.

3- Bile bile vücudun içine hiçbir şey sokmamaktır:

Kan aldırmanın, sürme kullanmanın, kulağın için bir şey sokmanın, zekeri ucuna pamuk koymanın zararı yoktur. Çünkü iç dediğimizde bir şeyler olmalıdır. Beyin, karın, mide mesâne gibi.

İstemiyerek vucuduna bir şey girse, Mesele uçan bir sinek, veya yoldaki toz, yahut boğazına kadar ulaştırdığı abdest suyunu yutsa, orucu bozulmaz. Ama sabah olmamıştır veya akşam olmuştur zanederek yese, sonra sabahtan sonra veya akşamdan önce yemiş olduğunu anlasa orucunu kazâ etmesi lazımdır.

4- Hanımıyla cima’ etmemektir:

Eğer hanımıyla guslü icabettirecek kadar oynarsa, oruç bozulur. Fakat oruçlu olduğunu unutmuşsa bozulmaz. Gece cima’ etse, sabahtan sonra yıkansa câizdir.

5- Hiçbir şekilde kendisinden meni çıkmasını istememektir:

Cima’ etmeden hanımıyla oynasa, genç olsa ve meni gelme korkusu bulunsa, meni gelse orucu bozulur!

6- Zorla kusmamaktır:

İstemeyerek kusarsa, orucu bozulmaz. Nezle veya başka bir sebeple, boğazında kalmış suyu çıkarıp atsa zarar vermez. Çünkü bundan kaçınmak zordur. Ancak o su, ağzına gelse ve sonra yutsa orucu bozulur.

Devam edecek…

Kimyay-i Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri ORUCUNU Bİ HAKKAN tutan Salih kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Oruç- 12” için 2 Yorum

 1. Emine diyor ki:

  Emine;
  ALLAH RAZI OLSUN sizlerden. bu ne güzel bır site çok duygulandım ben bugun sıtelerde dolanırken sizle karşılaştım

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Emine;
  Evet kurban senin bu siteye gelmen beni de sevindirdi Zaten benim de dileğim Buraya galen senin gibi Saliha insanların bu fakır kardeşlerine dua etmeleridir.
  Allah (c.c.) bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle af v eylesin.Amin..
  Ailene selamlarımı iletin..Sevgilerimle…

Yorum Yapın