Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 12

27 Şubat 2009 Cuma

Hazreti Hamza (r.a.) nin türbesi UHUD DAĞI (şehidlik)

Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 12

Hazreti Ebû Bekir (r.a.), Resûlullah (a.s.v.) ın en yakın dostu idi. Ondan hiç ayrılmazdı. Onların bu beraberliği Mekke’den Medine’ye hicret’te de devam etti.

O’na mağara arkadaşı oldu. Mağarada üç gün kaldıktan sonra, ikisi bir deveye binerek yolculuk ettiler. Medine’ya varıncaya kadar Resûlullah (a.s.v.) in bütün hizmetini O gördü.

İnsanları hakka da’vet eden onlara doğru yolu gösterip, hakiki ssâdete kavuşturan ve kendilerine “silsile-i âliyye” denilen büyük âlim ve “velilerin BİRİNCİSİDİR.

Medine’deki mescid yapılırken, O’nunla beraber çalıştı. Hiçbir hizmetten, fedakarlıkten geri kalmadı.

Hazreti Ebû Bekir (r.a.), Resûlullah efendimiz (s.a.v.) le birlikte bütün harplarda bulunmuş, bir kısmında ordu kumandanlığı vazifesi kendisine verilmiştir.

Çok şiddetli muharebelerde, peygamber Efendimiz (Sallallahu alayhi ve selem) in muhafızlığını yapmış, Efendimiz (s.a.v.) e karşı bedenini siper etmiştir.

Bedir’de, Uhud’da, Hendek’te müşriklere karşı büyük kahramanlıklar göztermiştir. Tebük harbinde, sancaktarlık görevini yürütmüştür.

İslam’ın zuhurundan 21 yıl sonra Mekke şehri, Müslümanlar tarafından fethedildi. Mekke halkı Hazreti Peygamber (a.s.v.) in huzuruna gelerek islam’ı kabul etmeye başladılar.

Hazreti Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) Safa tepesine oturmuş, yeni müslüman’ların Biat’ını kabul ediyordu.

Hazreti Ebû Bekir (r.a.) babasının yanına gelerek;

-“Babacığım! Artık İslam’ı kabul etme zamanı geldi. Haydi, seni Res’ulullah (a.s.v.) in yanına götüreyim.” Dedi.

Ebû Kuhafe’nin kabul etmesi üzerine, Hazreti Ebû Bekir (r.a.), babasının koluna girerek onu, iki cihanın Efendisi Muhammed (Alayhis selam) ın huzuruna getirdi.

Ebû Kuhafe gayet ihtiyardı ve gözleri de görmüyordu.

Hazreti Peygamber efendimiz (a.s.v.) onları görünce ayağa kalktı ve muhabbet dolu bir sesle;

-“Ey Ebû Bekir! İhtiyar babana niçin zahmet verdin? O’nu buralara kadar yordun. Biz onun ayağına giderdik.” Diye iltifat etti.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ebû Bekir Sıddık (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 12” için 16 Yorum

 1. Nur diyor ki:

  Değerli ağabim, öncelikle kıymetli paylaşımlarınız ve dini bilgilerden faydalanmamızı sağladığınız için Allah sizden razı olsun..
  Geçenlerde siteleri dolaşırken, tanımadığım birinin sayfasında tevâfuken yorumunuzu okudum, ki hangi sayfa olduğunu dahi hatırlayamıyorum şu an.. linkinizi de bir köşeye not etmiştim, kısmet bugün bu saatte yazmakmış size..

  Takib ettiğim kadarıyle, herkesin saydığı bir büyüğümüzsünüz..
  Kullarca sevilmek zor, biliyorsunuz.. Neyse ki zoru başaran ender kullar arasındasınız inşaAllah..

  Ben şu an o kadar doluyum ki hocam..
  Nerden başlasam bilmiyorum..
  Kusura bakmayın, belki başınızı ağrıtacam ama yinede yazmak istiyorum, nedeni de sayfanızda huzur bulduğumdur…

  eğer başınızı ağrıtmıyacaksam birkaç konuda büyüğüm olarak size danışmak isterim, müsaadeniz olursa tabii..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Nur;
  Evet….
  Kurban iltifatlarına teşekkürler. Allah (c.c.) sizleri Aziz eylesin. Amin..
  Canım kardeşim Asıl sizlerin kalbınız temizdir Hanı büyüklerimiz buyurmuşlardır ki
  Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören de Hayattan zevk alır. (Tabiki manen)
  İşte sen ve senin gibi sevgili kardeşlerim malesef bu fakir ve günahkar kardeşlerine HÜSNÜ ZAN edip aslında kendi güzelliklerini ortaya döküyorlar..
  Kurban aslında hepimiz doluyuz Allah (c.c.) bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle günahlardan muhafaza eylesin. Amin. Her zaman hizmet için hazırım.Kesinlikle ben rahatsız olmam..
  Bu site’de huzur bulduğunuzu yazıyorsunuz O da sizin güzelliğiniz ve sizlerin güzel düşündüğünüzdendir.

  Şayet bana gelen yorumları okursan; Bir başka kardeşim de başka şeyler yazmış. yorumu aşağıya çıkarılmıştır; Ona da Eyvellah o kadar görmüş…

  (betüşş diyor ki:
  22 Şubat 2009, 19:44 tarihinde. düzenle

  ya ne kadar iğrenç bi site boş boş yer kaplıyo walla yaaa)

  zaten gelen yorumlardan anlaşılacaktır (giybet-ve-koguculuk3)

  Allah onları da bizleri ıslah eylesin. Amin…
  Neyse sağlık olsun.
  Ailene de selamlarımı lütfen iletin.
  Dualarını beklerim.

 3. Nur diyor ki:

  Evet ağabey, ne yazık ki zamanımız insanları yapılan edimleri ve emekleri anlayamadan, kavrayamadan ve yaşayamadan kulak yada gözardı edebiliyor..
  Bunu da hoşgörmek gerek, zirâ bir öğreticileri, anlatıcıları olmayabilir çevrelerinde.. Düşünün, Birinin evinde bazı değerleri anlatıp, öğütleyecek bireylerin olmaması zor, onun için kabahati o yorumu o şekilde yazanlarda değil, bu değerleri onlara aşılamayanlarda aramak gerek..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim…

  Evet… Çok doğrudur. Sana canu gönülden katılıyorum.

  Kurban dünyada çeşitli insanlar vardır benim senin görevin Herkese hüsn-ü zan yapmaktır. Allah onları da bizleri de ıslah eylesin. Amin..

  Ama keşke bu gibi kardeşlerimiz daha güzel olarak etrafına baksalardı inşaallah daha güzel görürlerdi.

  Evet sen nasılsın sıhattın nasıldır Ailen nasıllar

  Kurban bu fakir ve günahkar kardeşine dua et olmaz mı emi?

  Sevgilerimle…

 5. Nur diyor ki:

  Duayıssasihiyn ağabey..
  Ben aslında internet alemini pek seviyorum diyemem, hatta hiç sevmediğim bir iletişim aracıdır, tabi iyi yönde kullananlara sözüm yok, lakin kötü yönde kullananlara karşı tutucuyumdur.. Ben 65 doğumlu, kendi hâlinde, çocuklarına ana, eşine dostça yaklaşan bir kulum, elhamdülillah hepimizin bazı kutsal değerlerinden de hisse alan Allahın fakir bir kuluyum..
  Şimdiye kadar yaptığım herşey, evimin, yuvamın varolması için, Ve tabi ki Allahtan korktuğum içindir..
  Eşim, Allah ondan razı olsun, çok iyi bir insandır.. O her ne kadar ona düşman olduğumu düşünüp, her önüne gelene benden bahsetse de, çocuklarıma düşman muamelesi yapsa da, benim eşim, çocuklarımın babasıdır..
  Dışarıya çok iyi bir insan, ama evine, bana ve çocuklarıma ayrı bir insan..
  Dışarıya milyarlar dağıtabilir, (hemde elinde olmasa bile birilerinden borç alarak) ama evden en ufak birşeyler istedik mi (domates, patates vs gibi), bağırır çağırır hakaret eder, rencide eder, kırar üzer..
  , gidin çalışın getirin, yediğiniz ekmeği bile haketmiyorsunuz vs daha neler neler, ölmüş babama küfürler, yatalak anneme hakaretler, bana ağza alınmayacak sözler, ama şu internetteki ne üdüğü belirsiz insanlara milyarlar dağıtacak kadar merhameti görünür.. Bir ara evdeki internetten, dini bir siteye üye olmuştu, aynı zamanda tasavvuf kitaplarını satın aldığımız da bir siteydi bu.. İşte o zamanlardan kalma yüzlerce bayan, durmadan telefonlar edip, kredi kartları borçlarını ödemesini, durumlarının olmadğını, kontur yollamasını ve daha sayamadığım bir çok bahanyle, eşimi arayıp, saflığından yararlandıklarını biliyorum.. Ama ağabey, bu bir insana yakışır mı, onun niyeti iyi bile olsa, hiçkimseye bu kadar rahatlık vermesine gerek yok, başı belaya girer insanın maazallah.. Ki kendi evinden bir kuruşu bile esirger,ama sitedekilerin dertlerini dinler, kendi çocuklarının bir derdi var mı diye sormaz bile.. O çocuklar ondan sadece korkuyor, ve belki de nefret besliyorlardır..
  Bana bağırıp çağırmasına birşey diyecek takatim kalmadı, kendimi geçtim, çocuklarımızı neden bu şekilde dışlıyor onu anlamış değilim.. Allah korusun bu çocuklar evde sorun varken çareyi dışarda arar ve ne üdüğü belirsiz yollara, gruplara fikirlere sapmalarından korkuyorum..
  Benim eşim emekli, 5 çocuğumuz var, 2′si evli 3 bekar.. Bunlar genç, benim gösterdiğim tahammülü onlar gösteremez.. Korkum kötü şeylerin olması..Daha birkaç saat öncesine kadar yine telefonundan bir bayan arayıp, para mevzusundan bahsetti, benim eşim milyarder değil, ama millete böyle bir misyon göstermiş anlaşılan, bazen evde yiyecek birşeyimiz bile olmaz ama başka biri bişey istese gider borç alıp o kişilere ulaştırır..
  Bunlar artık zoruma gidiyor, durmadan bir adamı sürekli bayanlar ararsa uygun düşmez, ben kendi açımdan bir rahatsızlığı belirtmiyorum şuan, ama hiç mi siteden bir erkek arkadaşın olmaz, ki hep bayan hep bayan…

  evimizin rızkını böyle densizlere yedirmesine artık tahammül kalmadı..
  Bu internet kaçkınları, çok yaygın ağabey, sizinde iyi niyetlerinizi suistimal edenler olabilir diye yazdım size, neden bilmiyorum ama Allah söyletiyor..
  Çünkü bu sömürücüler, böyle vicdani olan insanları hedef alırlar, aman dikkat edin, Ailesine hayatı zehir eden, ama dışarıya melaike olan insanları uyarın, dışarıya yapılan Allah rızası için olsa bile, önceliği aile efradına göstermediği için sevabını almaz, Allahu Teala, önce evinizi hoşnut edin, buyurur..

  Bu insanlar, islami site altında birkaç Allah, din kelamı ettikten sonra bir daha bu kelamları açmaksızın, sohbete başlıyorlar, bunlar dinen de caiz değil, insani olarak da..

  Belki başınızı ağrıttım, Hakkınızı helal edin ağabeyim..
  Allaha emanetsiniz..

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim…
  Niyetim hiç kimseyi kırmak değildir
  Gerçi benim bir huyum vardır AİLE ARASINA HİÇ Mİ HİÇ GİRMEM.
  Şimdi sen söylediklerini söyledin Ama bir de sevgili eşinden bazı sözleri dinlemek lazım ki ANCAK O ZAMAN İNSAN BİR HÜKME VARMASI LAZIM.
  Sen bunları söyliyorsun Şayet öyle ise hatalı bir şeydir ama dedim ya sevgili eşininde de dinlendikten sonra insan bir şey söyleyebilir.
  Ama bir tavsiye de ancak bulunabilirim
  Geçenler de bir hadis-i şerif duydum Çok İBRETLİ BİR HADİS-İ ŞERİFTİ. Allah bizleri ıslah eylesin Amin..

  Mealen Şöyle ;

  -”Kıyamet günü dağlar kadar büyüklüğünde iyilikler yapmış olan insanlar gelir ama bu iyilikleri TENHADA, İNSANLARIN OLMADIĞI YERDE GÜNAH İŞLEDİKLERİ İÇİN işte bu yaptıkları günahlar sayesinde o kadar büyük dağlarla iyilikle gelmiş olan insan yaptığı iyilikleri o tenhada yaptığı ameller için hepsi heba olur gider.”

  Allah bizleri korusun. Amin…

  Şimdi sana bir soru Şayet sen hakikatten aç kalmışsan ve eşin dışarda senden habersiz yemek yemişse veya kumar ve içki gibi kötü huyları varsa Ama;
  GELİRİ NE İSE SENDEN AYRI YEMİŞSE VEYA SENDEN BAŞKA İNSANLARLA PAYLAŞMIŞSA YANI BEN O NE YEMİŞSE SANA DA YEDİRMEMİŞSE VE NE GİYMİŞSE SANA DA GİYDİRMEMİŞSE ve de senin rızkını oralara veya senin de dediğin gibi internete Milyarları dağıtıyorsa işte bu kötüdür.

  Ama sırf (niyetler amellere göredir) bazı insanlara yardım yapmışsa ki Bu yardımları internet alemi dışında da senin konu komşuna veya akrabasına veya iyi arkadaşlarına internet dışında da böyle iyilikler yapıyor ise veya yakın komşularına veya insanlara kadın erkek ayırmadan iyilikler yapıyorsa ve sende aç değil açıkta değilsen bir zararı var mı sen bir düşün
  şayet böyle ise kusura bakma ; Senin başka düşüncelerin vardır demek yanı KISKANMA gibi bir şey gibi.
  Bak yukarideki hasletleri internet alem dışında da devam ediyorsa diyorum O zaman sen de kendini bir kontrol etmekta yarar vardır
  Gerçi Doğrudur Bazı insanları tanımazsan da onlarla arkadaşlık kurmaya girmesi iyi bir şey değildir.
  Allah korusun kötü şeyler olabilir Allah korusun. Çünkü internet alemini de bırak yaşadığımız hayatta da sana iyi görünüp ama kuyunu kazan insanlar da var.
  Allah (c.c.) bizleri bu denli fitneci ve fesad çı olan ve etraflarına da fitne fesat yayan insanların ŞERRİNDEN KORUSUN. Amin.
  Sana küfür ettiğini ve rahmetli babana yatalak annene küfür ettiğini söyliyorsun Küfür hiç iyi bir şey değildir (Tabiki sen bunları söyliyorsaun daha evvel dedim ya senin sevgili eşinden de dinlemek lazım ki bir hükme varalım)
  Ama acaba sen de hiç düşündün mü Bu küfürlere sebep nedir (şayet etmiş ise) yanı sen de kendini bir kontrol et gerçi başta söyledim küfür kötü bir haslettir.
  Ama hanı nasıl derler sebepler nelerdir
  Yanı Ayeti kerime de de geçer
  Mealen;
  Fitne Katilden daha kötüdür.

  Yanı sevgili canım kardeşim sen hep benim çocuklarım diyorsun

  ;-”Dışarıya çok iyi bir insan, ama evine, bana ve çocuklarıma ayrı bir insan..”

  İŞTE BU ÇOK SEVMEDİĞİM BİR LAFTIR
  Yanı senin çocukların de onun çocukları değil mi? gerçi sen daha başka yerlerden bizim çocuklarımız demişsin

  Ama gene de Bunu TAVSİYE EDEBİLİRİM
  ÖNCE KENDİMİZİ KONTROL EDECEĞİZ BİR KONTROL EDECEĞİZ ON KONTROL EDECEĞİZ VE SONRA arkadışımızı kontrol etmeye çalışacağız.
  Yanı;
  Kadrini bilmeyen KADİRSİZ KALIR.
  Sende kendi muhsabesini yap acaba ben de yanlış yapıyormuyum bir düşün ve kararını sonra ver.

  HERZAMAN HÜSNÜ ZAN YAPACAĞIZ

  Dualarını beklerim
  Selamlar çocuklarına da selamlar sevgili eşine de selamlar.

 7. Nur diyor ki:

  insan kendne zarar vermeyen, sözünden çıkmayan ev efradına neden durmadan azarlar, cümle alemin önünde hakaret eder peki ağabey..
  eşim dışında herkes terbiyemizei insanlığımıza hayrandır..
  kusuru tabi ki kendimde aradım, çok mahkemeden geçirdim kendimi ama ağabey inanın ki birşey bulamadım.. Sadakatim dışında bir şey yapmış değilim.. herşeye ramen sineye çektim ve çekiyorum da.. keşke dışarıya yaptıklarının bir nebzesini evine de yapsaydı, maddi olarak değil, manevi olarak diyorum, Allaha çok şükür maddiyata düşkünlüğümüz yoktur..
  bir gün yada bir anlık bizlerle konuşma payı bırakabilse..
  başınızı ağrıttım, hakkınızı helal edin..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim.
  Daha evvel de söyledim Seni dinledikten sonra da sevgili eşinizi de dinlemek lazımdır. Ama sen haklı da olabilirsin ben bir şey diyemem.
  Ama şu varki İnan ki bu zamanda karı kocadan başka hiç bir insan ne sana ne de sevgili eşine yaranabilir Yanı sen ve o
  Ben kesinlikle rahattsız olmam. Ama keşke benim elimden bir şey gelebilseydi.Yanı ben size nasıl yardımcı olacağım diye düşünüyorum
  Dualarını beklerim
  Sevgiyle kalın..

 9. Nur diyor ki:

  Yardımlık birşey yok ağabey, kimseyi dinlemez zaten.. kesin hüküm verir hep.. biri onun kusurlarını söyledi mi o kişiden ebediyyen kopar, küser..
  kendi evinde esir hayatı yaşamak neymiş kimse bilemez..

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kurban şimdi daha da çok üzüldüm. Kaç yıllık evlisiniz? Ama bu da var Allah onu da bizleri, de ıslah eylesin.
  Dini bakımınden huyları nasıldır?
  Arkadaşları kimlerdir kötü huylu insanlarla mı geziyor yoksa başka kötü alışkanlıkları varmıdır?
  Ama daha evvel de söyledim ya hepimiz kusurluyuz hatasız kul olmaz Ama şu da var İnan ki Karı kocadan başka kimse birbirlerinin dertlerinden anlamaz gene sabırla dinlemek lazım veya daha evvel de söyledim ya belki sizlerin de (istemiyerek de olsa) bazı hatalarınız da vardır en iyisi o hatalar (var ise) düzeltmek de bir çare olabilir
  Hani demişsiniz ya daha bekar çocuklarım vardır barı onlar için sabırlı olun Ben her zaman hizmet için hazırım

  Hayırlısı Allahtan.
  Sevgilerimle…

 11. Nur diyor ki:

  Biz 28 yıllık evliyiz..
  dini bakımdan huyları, bazen kuranı kerim elindeyken okuduğunda bile dönüp ağza alınmıyacak küfürler eder bizlere..

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Nur;
  Kurban senin söylediğine göre (sen bunları söyliyorsun) Şayet bunlar o şekilde doğru ise suçsuz ve sebepsız olarak sana küfür ediyorsa ve senin hiç suçun yoksa Hele sebep de yokken ve Kur’an-i Kerim okurken de ağıza almayacak küfürler ediyorsa İşte o zaman (KUSURRA BAKMA) bu eşiniz delidir. Çünkü hiç bir şey olamadan bir insan bir başkasına küfür eder ve sataşırsa bu kişi delidir. demektir. gerçi benim aklım almıyor ya bir insan suçsuz sebepsiz kendi hanımına küfür edecek ama sen söyliyorsun artık bunun vebalı da sana aittir.

  Bir meşhur kıssa vardır Ama bilmem sen de duydun mu?

  Bir adam öldürülür ve onun duşmanları bu adamı öldürenin yerine 70-80 yaşlarında bir fakir ihtiyarı kandırırlar ve mahkemeye gönderirler

  Hakim bu yaşlı adama;
  -”Amca sen mi bu şahsı öldürdün ?”
  Yaşlı adam;
  -”Evet efendim ben öldürdüm.” dedi.
  Akıllı olan Hakim;
  -” Dede benim aklım seni bu adamı öldürdüğünü almıyor sen ne dersin?” dedi
  Yaşilı adam;
  -”Efendim benim de aklım almıyor ama ben öldürdüm.”

  Hasılı kelam; sen daha iyi bilirsin Allah bizleri de sizleri de ıslah eylesin. Amin…

  AMA BUNLAR DOĞRU DEĞİLDE SEN BUNLARI SÖYLİYORSAN İşte bu da kul hakkına girer artık sen Allah’tan kork. Çünkü bir insana iftira atmak ve onun gıybetini etmek kebair günahlardandır.
  Artık sen düşün ve sen karar ver.
  Ama benim eski yazılarımda Aile hakları ve anne baba hakları eşlerin hakları hakkında yazılar vardır
  Musaid zamanda onları da okumak fayda sağlar.
  Allah bizlere ‘sahih akıl’ versin Amin
  Sevgilerimle…

 13. Nur diyor ki:

  Ağabey, inan ki bunları uyduruyor değilim. Allahtan korkarım.. kul hakkından da keza bir o kadar korkarım..
  vebalin ne demek olduğunu hamdolsun ki bilirim.. Allah sizden razı olsun..
  Ailenize çok çok selamlarımı iletiniz..
  Dualarınızı beklerim..
  En emin’e emanetsiniz..

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Nur;
  Ben sen uyduruyorsun demiyorum Sadece sen de bende veya bir başka Müslümanda önce kendisini kontrol eder yanı kendi muhasebesini yapar Ve Sonra da karşısındeki insana da HÜSNÜ ZAN eder.
  Benim muhasebe ve mukaraba hakkında çok yazılarım var onları da okumakta fayda çoktur
  Yani demek istediğim şu;
  Sen bu sevgili eşinle 28 yıldır evlisin ve senin de hataların var onun da mutlaka vardır Yanı benim, senin veya insan olarak dünyaya gelen müslümanların da hataları olduğu gibi sevabları da vardır.
  Bizim yapmamız gereken şudur
  Karşımızdekinin bir hatası için diğer bütün iyiliklerini göz ardı etmemek lazımdır.
  Olur ya benim bir kötü huyum varsa mutlaka onun yanında bir başka iyi huyum da vardır şayet sende, bende bu kötü huyu değil de iyi huya bakıp düşünürsek daha isabetli olur
  yani;
  Kötü huyun yanında iyi huya da bakmakta yarar vardır.
  Yanı sen sen ol her zaman hüzsnü zan et.
  Çünkü bu geçici dünyadır ve ne zaman gideceğimiz de BELLİ DEĞİLDİR. Onun için elimizden geldiği kadar iyilikler ve hasanatlar arkasında koşmamız lazım bir de Bu dünyanın öbür tarafı da vardır
  İşte bunun için hep afedici olacağız ve inşaallah da bu afetmenin sevabını ahirette alacağız
  Dualarını beklerim
  Sevgilerimle…

 15. Silsile-i aliyye büyüklerinin isimleri | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Peygamber Efendimiz 2- Ebubekr-i Sıddık 3- Selman-ı Farisi 4- Kasım bin Muhammed 5- Cafer-i Sadık 6- Bayezid-i Bistami 7- Ebul Hasan [...]

 16. Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 11 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] (c.c.) ın rahmeti « Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 10 Hazreti Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 12 [...]

Yorum Yapın