Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 2

24 Ocak 2013 Perşembe

Cennet-ül Mualle (Mekke)

Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 2

Sadreddin-i Konevi (r.a.) anlattı;

-“Hocam Muhyeddin-i Arâbi (r.a.) hayata iken, benim yüksek makamlara kavuşmam için çok uğraştı. Fakat mümkün olmadı. Vefatından sonra birgün, kabrini ziyaret edip dönüyordum. Birden kendimi geniş bir ovada buldum. O anda Allah-u Teâlâ’nın muhabbeti beni kapladı. Birden Muhyeddin-i Arabi (r.a.) nin ruhunu çok güzel bir sûrette gördüm. Tıpkı sâf bir nurdu. Bir anda kendimi kaybettim ki, o yanımdadır. Bana selâm verdi. Hasretle boynuma sarıldı.”

Sonra buyurudu ki;

-“Allah-u Teâlâ’ya hamd olsun ki, perde aradan kalktı ve sevgililer kavuştu, niyet ve gayret boşa gitmedi. Sağlığımda kavuşamadığın makamlara vefâtımdan sonra kavuşmuş oldun.”

Sadreddin-i Konevi (r.a.) anlattı;

-“653 (m. 1255) senesi Şevvâl ayının onyedisine rastlayan Cumartesi gecesi, ru’yamda hocam Muhyedin-i Arabi (r.a.) yi gördüm. Aramızdaki uzun konuşmalardan sonra ona, Cenab-ı Hakkın Esma-i Hüsnâ’si ile ilgili kalbime doğan bilgileri arz etim..”

O da;

-“Çok doğru, pek güzel!” deyince

Ona;

-“Efendim! Hakikatda güzel olan sizsiniz. Çünkü bu ilimleri bana siz öğrettiniz. Siz olmasaydınız, bu ilimleri bana kim öğretirdi?” dedim.

Mübarek ellerini öptüm ve;

-“Efendim! Bütün mahlukatı, her şeyi unutup Allah-u Teâlâ’yı dâimi olarak hatırımda tutabilmem için bu fakire duâ ve himmetlendirinizi istirham ediyorum.” Diye yalvardım.

O da;

-”Benim bu arzuma kavuşacağımı müjdeledi ve uyandım.”

Sadreddin-i Konevi (r.a.), budan sonra çok büyük ma’nevi derecelere yükseldiğini “Âlemi şühüd’’ ün kendisine seyrettirildiğini, hiçbir zaman Allah-u Teâlâ’yı hatırından çıkarmadığını, bir an bile unutmadığını “Nefehât” isimli eserinde bildirdi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 2” için 1 Yorum

  1. Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 7Cum’a gününün faziletleri « Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 8 Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 2 [...]

Yorum Yapın