Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 3

24 Ocak 2013 Perşembe

Cennet-ül Mualle (Mekke)

Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 3

Şems-i Tebrizi hazretleri (r.a.) Konya’ya gelince, Mevlânâ hazretleri (r.a.) devamlı bununla sohbet edip, hiç dışarı çıkmaz oldu. Konya’nın ileri gelen diğer âlimleri buna üzülüp, hep birden şehri terk ederek Denizli’ye gittiler. Bunu duyan Selçuklu Sultanı çok üzüldü. Çünkü âlimleri seven, onları koruyan biriydi.

Bir Cum’a günü Sadreddin-i Konevi hazretleri (r.a.) nden ricâda bulunup kendisine dedi ki;

-“Ben âlimler arasında olan olan şeylere karışmam. Bu iş, padişahların karışacağı bir iş değildir. Ancak Cum’a namazında âlimlerin bulunmaması şanımıza noksanlık verir. Lütfen bunları bulup getirin.”

Sadreddin-i Konevi hazretleri (r.a.) hemen katırına binerek yola çıktı. Bir anda kendisini Denizli’de buldu.

Orada âlimleri bulup onlara dedi ki;

-“Cum’a vaktı namazı geçmeden Konya’ya dönmemiz lazımdır. Sultan’ın kalbini kırmayınız; Padişahlar Allah-u Teâlâ’nın emrini ifâya me’mur kişilerdir. Onlara karşı gelmek, onları üzmek hiç uygun değildir. Sonra Allah-u Teâlâ’nın gazabına uğrarsınız.”

Daha buna benzer birçok iknâ edici sözler söyledi. Yanında evliyâ’dan Ahi Evren (r.a.) de vardı. Âlimler ikna olur gibi oldular.

Dediler ki;

-“Biz teklifinizi kabul edip gelecek bile olsak, Cum’a vakti Konya’da bulunmamız imkansızdır.”

Sadreddin-i Konevi hazretleri (r.a.);

-“Siz kabul edin, Allah-u Teâlâ Müslümanları sevindirenleri mahcub etmez.” Buyurdu.

Âlimler teklifi kabul edip, hemen yola çıktılar. Birkaç günlük yolu bir anda kat edip, Cum’a vaktinden evvel Konya’ya vardılar.

Sultan Alâeddin buna çok memnun oldu. Sadreddin-i Konevi hazretleri (r.a.) olan sevgi ve muhabbeti daha da arttı.İslâm âlimlerine dâimâ yardımcı oldu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 3” için 1 Yorum

  1. Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 4 « Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu); Sadreddin-i Konevi (Radiyallah-u anhu) – 3 [...]

Yorum Yapın